1/2

Kayıp Yıldızın Ejderhaları

Yusuf Ünal
Yusuf Ünal 3.06.2010 - 12:31
Sadece soru sorarsak cevap alabiliriz.
Seri: Ruhlar Savaşı, 2. Kitap
Yayım Evi: Arkabahçe Yayıncılık
Yazar: Margeret Weis, Tracy Hickman
Çeviri: Ali Seval
Kapak Resmi: Matt Stawicki
Sayfa Adedi: 447

Bundan yaklaşık 5 sene önce bu serinin ilk reklamlarını duymamızla beraber, ben ve benim gibi pek çek EM tutkununun umutları yeniden yeşermişti. Hatırlarsınız burada da tanıttığım bir seri Yeni Çağın Ejderhaları adında bir seri vardı. İşte o seride bir güzel mahvetmişlerdi EM' yi. Zaten hep kuşkuyla yaklaşmışımdır Jean Rabe kitaplarına. Hatta bu seride tam olarak zatından nefret etmemi sağlamıştır. Ansalon ile çekilmez bir hal almış ve EM dünyası tüm özgünlüklerini yitirip, Darksun varimsi bir hale bürünmüştü. Utanmadan bu zamana 5th Age denip, türlü türlü oyunları piyasaya sürülmüştü. İşte bizim emektarlarda tam bu noktada devreye girdiler. İlk önce Margeret Weis'in sahip olduğu şirket EM' nin tüm haklarını satın aldı. Sonrasında Weis ve Hickman ikilisi kolları sıvayıp yeni bir seri yazma işine giriştiler. Tam bu noktada reklamlar başladı ve tüm EM tutkunları derin bir oh çektik. Hatırlarım 2001 senesinde bir arkadaş elinde bir hediye paketiyle dayanmıştı kapıma. Açtım baktım Dragons of a Fallen Sun yani Batan Güneşin Ejderhaları! Altına baktım kitabın Weis & Hickman yazıyor kocaman, o an bir sağol dedim arkadaşa ve hemen evden kovdum bir başladım kitaba o gün bitirdim. Öyle bi başlangıçtı yani serininki. İşte tüm masal tadında anlattığım olayın ikinci perdesi olan Kayıp Yıldızın Ejderhaları da bizim konumuzu oluşturuyor. Meşhur Weis ve Hicman tarzı ile en heyecanlı kısmında biten ilk kitabın ardından elimize geçen bu ikinci kitap seriyi tam olarak bir heyecan kasırgasına dönüştürüyor. Bu arada bahsetmeden geçemeyecem; ilk kitapla birlikte başlayan düzeltme çabası bu kitapla devam ediyor. Yani Jean Rabe’e ait EM’ye ters düşen ne varsa hepsi düzlüğe kavuşuyor. Yani kitap misyon olarak, tamamen rezil olan EM dünyasını, yeni bir çağ atlatarak eski haline döndürme çabası içinde.

Soruların had safhaya çıktığı bir kitap…

Neyse efendim birazda kitabımızdan bahsedelim. Serinin ikinci cildi ile beraber yavaş yavaş neler döndüğü anlaşılmaya başlanıyor. Tek Tanrı'nın peygamberi olduğunu iddaa eden Mina ve ona inananlardan oluşan ordu kaldıkları yerden devam ederek yavaş yavaş tüm Ansalon'u fethetmeye devam ediyor. Bu fetih sırasında ise Mina bir haberci gibi mucizeler segileyip, müjdecisi olduğu dini ve tanrısını anlatıyor halka. İlk kitapta hatırlarsınız bir derebeyi olan Cyan Kanfelaketi öldürülmüştü, işte bu ikinci kitapta da pek çok derebeyi öldürülüyor ve Krynn yavaş yavaş Darksun olmaktan çıkıyor. Tüm bunlardan öte gezgin ve korkusuz kenderimiz Tasslehoff, elinde tüm yaşayanların ve ölümsüzlerin kaderini belirleyecek olanla birlikte, Ansalon'da yürüyor. Anahtarın Taslehoff'ta olduğunu anlayan tek kişi ise Palin, amcasının umutsuz yeğeni ise bu bilginin ağırlığıyla, tüm dünyadaki en umutsuz göreve çıkıyor; bir kenderi özellikle Tas' i bulmak...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×