Kendi 3 boyutlu animasyonlarınızı hazırlayın

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kendi 3 boyutlu animasyonlarınızı hazırlayın
Dassault Systèmes’in 3D yazılım çözümleri
çocukları eğlendirirken onları birer film yönetmeni haline de getiriyor


Kendi 3 boyutlu animasyonlarınızı hazırlayın


Dünyanın en pahalı prodüksiyonu olan 3D bilim kurgu filmi Avatar’ın vizyona girmesi 3 boyut konularına duyulan ilgiyi de arttırdı. Dassault Systèmes de (DS) çocuklara kendi 3 boyutlu filmlerini yaratma fırsatını sunuyor. Bu eğlenceli uygulama, yapımcılığını ünlü Fransız yönetmen Luc Besson’un üstlendiği animasyon filmi ‘’Arthur ile Minimoylar 2’’ kullanılarak hazırlanmış.

Ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) ve Dassault Systèmes (DS), üretim sektörlerinin yanı sıra, eğlence sektörüne yönelik çözümleriyle de dikkat çekiyor. DS çözümlerinden biri olan 3DVIA yazılımından yararlanılarak hazırlanan https://minimoys.3ds.com sitesine girerek üye olan tüm çocuklar, fotoğraf ve seslerini buraya yükleyip 3 boyutlu animasyonlar yaratabiliyorlar.

DS yönetimi geçen yıl ünlü yapım şirketi Europacorp ile gerçekleştirdikleri işbirliği sayesinde, inovatif 3 boyutlu çözümlerinin sinema ve evlere girmesini de sağlıyor. Bu işbirliği ile 3 boyutlu çözümlerin halka açıldığını vurgulayan Dassault Systèmes Türkiye Satış Müdürü Burak Süsoy, “3DVIA yazılımımız, 3 boyutun gerçek zamanlı keyfini birçok sanayii sektöründen sonra eğlence ve sinema sektörlerine de getiriyor. Son olarak Luc Besson Arthur ve Minimoylar 2 ‘yi DS teknolojilerini kullanarak yarattı.” diyor.

https://minimoys.3ds.com web sitesinin 3 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Süsoy konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “3 boyutun geniş kitlelere yayılması amacıyla Tvnima uygulamasını geliştirdik. Tvnima sitesine üye olanlar herhangi bir uzmanlığa gerek kalmadan, basit 3 boyutlu kliplerinin yönetmeni olabiliyor. Kullanıcılar ayrıca, www.tvnima.com sitesinde 3 boyutlu avatarlarını yaratabiliyorlar. Gerek minimoylar gerekse de Tvnima çözümlerini sadece oyun meraklısı gençler için tasarlamadık. Tam tersine, 3 boyutun hayatımızın her alanında daha fazla yer alacağından hareketle herkesin kolaylıkla denemesi için geliştirdik. Böylece, üretim sektörlerine yönelik olarak geliştirdiğimiz çözümlerimizi, sinema ve eğlence sektörlerine de uyarlayarak ürün gamımızı ve hedef kitlemizi genişletiyoruz”.

Bu yıl Hollywood’da 11 üç boyutlu filmin vizyona gireceğini belirten Süsoy, geleceğin sineması hakkında da şu bilgileri veriyor: “İnsanlar artık her alanda daha interaktiflik istiyor. 3 boyutlu çekilen ve gerçeğe yakın izlenebilen filmler daha da çok tercih edilecek. Tüm zamanların seyirci rekorunu kırmaya doğru hızla ilerleyen Avatar filmi bunun en önemli göstergesi. Günümüzde sinema salonlarında yer bulan 3 boyutlu gösterim cihazları önümüzdeki dönemde evlere de girmeye başlayacak. Daha şimdiden bazı TV kanalları 3 boyutlu yayın yapan kanallar oluşturacaklarını açıkladılar. Dassault Systèmes de yarının eğlence sektörüne çoklu destek sağlayacak çözümlerini bugünden geliştirip piyasaya sürüyor. Ayrıca bu tip çözümleri sokaktaki insanın da görüp test edebilmesi amacıyla bunları internet üzerinden kullanıma açarak farklılık da yaratıyoruz.’’

Kendi 3 boyutlu animasyonunuzu nasıl yapacaksınız?

Önce https://minimoys.3ds.com sitesine gidip ücretsiz üye olun. Üyelik için kendinize ait bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun. Böylece Dassault Systèmes’in (DS) basit bir yazılım uygulaması bilgisayarınıza otomatik olarak indirip kullanma hakkını elde ediyorsunuz ve uygulama otomatik olarak başlıyor. Yaşı 18’in altında olanların kayıtlarının kabul edilmesi için ebevenylerinin onayı gerekiyor. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra istediğiniz kişinin yüz fotoğraflarını yüklüyorsunuz. Yükleme işlemlerinizi tamamladıktan sonra da hazırladığınız 3 boyutlu animasyonunuzu zevkinize göre düzenleyerek sevdiklerinizle paylaşabilir, onları da uygulamaya davet ederek kendi yakınlarınızdan oluşacak bir minimoy köyü yaratabilirsiniz. Tabii beraberce bir karaoke yarışmasına katılma şansınız da var.

Bu hoş uygulamanın yanısıra kendi 3 boyutlu klibinizi çekmek veya kendi 3 boyutlu avatarınızı yaratmak isterseniz bu kez de www.tvnima.com sitesine gidip üye olarak daha sonra izlemeniz gerekenleri adım adım yerine getirebilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.05.2024 00:23
Kalan Karakter: 300 Gönder
Kendi 3 boyutlu animasyonlarınızı hazırlayın
İlginizi Çekebilir