Kickstarter projesi artık büyüsünü kaybediyor

Emre Günen 2.10.2014 - 13:58
Bağımsız yapımcıların ilgisi azalmaya başladı
Danışmanlık firması ICO Partners'ın yaptığı araştırmaya göre, bağımsız yapımcıların Kickstarter'a olan ilgisi azalmış. Bağımsız yapımcılara maddi gelir kaynağı sağlayan, geçtiğimiz yıllarda çok büyük bir popülariteye sahip olan ve yılların efsanesi Wasteland'in bile yeniden doğuşuna ön ayak olan Kickstarter, yavaş yavaş cazibesini yitiriyor gibi duruyor.

Kickstarter projesi artık büyüsünü kaybediyor
Yapılan araştırmaya göre, geçtiğimiz sene 58 milyon dolara yakın bir taahhüt miktarı elde eden Kickstarter, bu senenin ilk yarısında 13,5 milyon dolarlık proje oluşturulmuş gözüküyor. Yılın kalan yarısında da 13,5 milyon dolarlık daha proje üretilse bile geçtiğimiz senenin yarısına ulaşacak.

Kickstarter projesi artık büyüsünü kaybediyor
Bir diğer grafiğe göre de, geçtiğimiz sene 446 oyun porejisi eklenmiş olan Kickstarter'da, bu senenin ilk yarısında sadece 175 proje ortaya çıkmış. Yılın kalan yarısında da aynı oran sürerse geçtiğimiz seneden daha az bir ilgi olduğu gözüküyor.

Yapım aşamasındaki oyunlara satış imkanı sunan Steam Early Access sistemi, Kickstarter'ın düşüşüne neden olan etmenlerden biri olarak gösteriliyor.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2024 02:12
Kalan Karakter: 300 Gönder
Kickstarter projesi artık büyüsünü kaybediyor
İlginizi Çekebilir