1/2

Killing Floor

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Alternatif zombi kovalamacası
Platformlar PC
Killing Floor
  • Yapımcı - Yayıncı Tripwire Interactive - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 73
Artılar 6 kişilik co-op oynanış, perk sistemi, gaza getirici müzikler
Eksiler Seslendirmeler iyi değil, bazı grafiksel hatalar
En başta mod olarak başlayan, oldukça tutulan ve daha sonra kendi başına oyun olan projeler karşımıza çoğu kez çıktı. Bunlardan ilk akla gelen Counter-Strike’tır. Bu modlar hem tek başına isim olurken, diğer yandan yapımcılarına da iyi gelir sağladılar. Daha başka örnekler de verilebilir. Son olarak bu zincire Killing Floor (KF) katıldı. Yapım, Tripwire Interactive tarafından geliştirildi. Tripwire Interactive, aslında yabancı değil. Firma daha önce Unreal Tournament 2003 için Red Orchestra modunu yapmıştı. Daha sonra Red Orchestra’yı Unreal Tournament 2004 için de hazırladılar. KF’nin de aslında çıkış noktası Unreal Tournament 2004. Yapım ilk olarak 2005’te mod olarak geliştirildi ve kullanıcılara sunuldu. 2008’de ise son güncellemesi yapıldı. Bir sene sonra yani 2009’da da mod olmaktan çıktı ve kendi başına satılmaya başlanan bir oyun oldu.

Nereden nereye

KF, Left 4 Dead (L4D) oynayanlara yabancı gelmeyecektir. Gene üstümüze gelen zombi ordusunu durdurmaya çalışıyoruz. Yapım kısa ve klişe bir hikayeye de sahip. Londra’daki Horzine Biotech adında biyoteknoloji şirketinin yaptığı araştırmalar kötü gidiyor, zombiler oluşuyor. Konu bilinmese de olur deyip, bu ufak ayrıntıyı geçebiliriz. KF, multiplayer ve singleplayer seçeneklerini sunuyor, tabii ki işin aslı multiplayer’da yatıyor. Altı kişiye kadar co-op desteği sunan oyun içinde, Londra’nın sokaklarını, Biotech laboratuarlarını içine alan altı farklı harita var. Oyunla birlikte gelen bu haritalar güzel tasarlanmış, ancak sayısı az. Fakat KF için yeni haritalar yapılıyordu.

Killing Floor
"Berserker perk'i son seviyedeyken, elektrikli testere ile ölümcül oluyor."

Yapımda perk sistemi kullanılıyor. Field Medic, Support Specialist, Sharpshooter, Commando, Berserker ve Firebug olmak üzere altı farklı perk var. Bunlar en fazla 5. seviyeye kadar çıkıyor. Tabii ki her seviyenin belli bir avantajı ve şartları var. Mesela Firebug’ta 1. seviye olmak için Flamethrower ile 25.000 hasar puanı vermeniz gerekiyor. Ancak seviye atladığınızda bu size; seçtiğiniz perk’in silahını daha ucuza satın almak, daha fazla hasar vermek vs… gibi ekstra özellikler sağlıyor. İsterseniz oyundayken, aşama sonlarında perk’nizi değiştirebilirsiniz.

Haritaların belli yerlerinde para karşılığı silah, cephane, zırh alabileceğimiz satış noktaları bulunuyor. Parayı da öldürdüğümüz zombilerden kazanıyoruz. Her aşamayı geçtiğimizde, ekstra olarak da biraz daha para geliyor. Satıcılar haritadaki her aşama sonunda, farklı noktalarda, kısa bir süreliğine açık oluyor. Mesela Manor haritasında birinci aşama sonunda bina dışında satış noktasından bir şeyler alırken, ikinci aşamayı geçtiğinizde bu sefer satıcının yeri bina içinde üst katta oluyor (Zaten yeri kırmızı oklarla da gösteriliyor). KF’de; Flamethrower, bıçak, balta, elektrikli testere, Crossbow, pompalı, otomatik tüfek, el bombasının yer aldığı 12 farklı silah var. Genel olarak silahlar yeterli. Ayrıca silahları sadece satış noktalarından almıyoruz. Cephane, silah ve zırhlar haritaların belli yerlerinde karşımıza çıkabiliyor. Yalnız her aşamada bunların yerleri rastgele şekilde değişiyor.

Killing Floor
"Siren attığı çığlıkla, zırhımız yüzde yüz olsa bile sağlığımızı azaltabiliyor."

Aç düşmanlar

Sürekli olarak belli bir aşama olduğunu belirttim, bunu biraz daha açalım. Haritalarda zombiler kalabalık gruplar halinde, en son çıkan boss’a kadar, sayıları ve çeşitleri her seferinde artarak kademe kademe geliyor. Tabii ki seçtiğimiz zorluk seviyesi ve oyunun süresine göre bunu arttırabilir veya azaltabiliriz. Yalnız KF’nin tadı en zorda çıkıyor. Toplamda boss’un dahil olduğu 9 farklı düşman tipi var. Bunlar Clot, Bloat, Stalker, Gorefast, Crawler, Siren, Scrake, Fleshpound ve Patriarch (Boss düşman).
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×