1/2

Killzone 2

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Beklenmedik saldırı beklenmedik karşılık alacak
İlk olarak E3 2005’te gösterilen videosuyla adından uzunca süre söz ettirmeyi başarmıştı Killzone 2. İlk oyunun muhteşem atmosferi ve kaliteli yapısından sonra yeni oyunun da PS3 için hazırlanıyor olması, onu konsolun en güçlü FPS’lerinden biri yapıyor doğal olarak. Gösterilen videonun oyun içi olmadığı anlaşılınca, büyük bir hayal kırıklığının yanında Sony’in de zor durumda kaldığı aşikar. E3 2007’de, ilk yayımlanan videonun bir benzeri tekrar yayımlandı, ama bu sefer ki video tamamen oyun içi görüntülerden oluşuyordu. Gördüğümüz kadarıyla kasvetli mekanlar ve kesintisiz aksiyon tekrar geri dönüyor. Killzone 2, hem dünyanızı hem de LCD ekranınızı karartacak.

İki yıl sonra

İlk oyunun aksine Killzone 2, Helghan gezegeninde geçiyor ve büyük bir işgal ile olaylar başlıyor. Bunu bir başlangıç olarak görebiliriz. Saldırının bir de sebebi var; İmparatoru yakalamak ve kontrolü ele geçirmek. Tabii ki bu o kadar kolay olmayacak ve işte asıl oyunumuz tamamen başlamış olacak. Killzone 2’de özel ekibe bağlı bir asker olan Sev ile operasyona dahil olacağız. Yeni karakterlerin yanında, eski oyunlardan tanıdığımız dostlarımız tekrar yardımımıza koşuyor. Örneğin, ekibimizin komutasını elinde bulunduran asker, Rico Velsaquez ve diğer karakterler Lugar ve Evelyn. Ekipte bulunan tüm karakterler birbirinden farklı ve doğal olarak özellikleri de öyle ve yine herkesin silahları da farklı. Böylece farklı silahlar, farklı tepkiler oluşturacak.

İlk oyunda olan birden farklı karakterle oynanışa dahil olabilmek, yeni oyunda bulunmayacak. Sadece tek bir karakteri yönetebileceğiz ve bu sırada ekibimiz de bize daha önce olmadığı kadar çok yardım edecek. Öncekilerden farklı bir dünyada geçeceği için daha önce görmediğimiz düşmanlarla da karşılaşacağız. Tabii ki tek düşmanımız canlılar değil, doğa da olacak. Değişken hava şartlarına ve gezegenin doğal yapısına ayak uydurmak gerekecek. Çünkü bu da savaşın gidişatında rol oynayacak. Ayrıca ilk oyunda düşünülen, ama ikinci oyunda olması muhtemel Mini-Boss’larla da karşılaşacağız. Öldürmek için farklı taktikler ve yönler belirlemek tamamen bize bağlı. Çizgisellik olabildiğince az olacak ve ister çevresel tehlikelerle, istersek de silahımızın etkisiyle sonuca gidebileceğiz.

Aklın zararları

İlk Killzone’de her ne kadar yüksek tansiyonda çatışmalar olsa da, fiziklerin eksikliği ve yapay zekadaki bazı sorunlar, o yıllara göre göze fazla batmasa da artık yeni oyunla daha gelişmiş detaylarla donatılmakta olan bir Killzone var karşımızda. Çatışma sırasındaki sonuçlar gerçek zamanlı olarak hem çevre de hem de karakterlerin üzerinde görülecek. Mermi ve patlamaların şiddetine göre çevre deforme olabilecek. Burada fizikler giriyor devreye. Deforme olan yapılar sonucu, askerler ve tabii ki kendi takımımız buna göre ayak uyduracak. Tehlikenin boyutuna göre yer değiştirecek veya kaçacaklar. Bazen büyük patlamalar sonucu mecburen de olsa ani kararlar vermemiz gerekebilecek.