Kimliği olmayan, internet kafeye giremeyecek

Ceyda Doğan
Ceyda Doğan 5.08.2013 - 09:46
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni bir projeyi hayata geçiriyor
Dünyanın en yaygın kullanımı olan internet, artık yaş düzenlemesine giriyor. Bu aralar gündemde olan ve birçok ailenin de onay verdiği yaş sınırlaması konusu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından onaylandı. Projenin asıl amacı, televizyon yayınlarında kullanılan işaretlere benzer, bir uygulumaya ev sahipliği yapmak. Genel izleyici, +18, Şiddet vb. anlamlarında kullanılan işaretleri, artık internet yayınlarında da göreceğiz.

Kimliği olmayan, internet kafeye giremeyecek
Son sayıma göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 81 ilde 22 bin internet kafenin faaliyet gösterdiğini ve günlük 4 ila 5 milyon insanın faydalandığını tespit etti. Bu tespitlerin ardından bakanlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Adalet ve İçişleri, Gençlik ve Spor bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları ve odalarla görüşmeler yapıldı. Artık, internet kafelere gelecek çocukların yaşını belirlemek için yanında kimliğini bulundurması şartı getirilecek. Böylece yaş kriterine uygun olan oyunları oynayabilecek ve internette gezebilecek. Kimliği yanında bulunmayanlar, internet kafelerden faydalanamayacak.

Dijital oyunlar kriterleri ve yaş gruplarına göre sınıflandırılacak. Her internet kafede görme engellilerin kullandığı uygun yazılım ve donanım bulundurulacak. Ayrıca internet kafe sahipleri ve sorumlu müdürleri eğitimden geçirilecek.

Biliyorsunuz ki, Türkiye’de hangi oyunun hangi yaş grubu tarafından oynanması gerektiği ile ilgili bir çalışma yok. Böyle bir çalışmayı da hayata geçirmek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu ile ortak bir çalışma yürütecek. Bu çalışma başarılı olursa, video oyunları sınıflandırılacak ve yaş grubuna uygun olarak video oyunlarının bulunduğu klasörler şifrelenecek. Böyle bir durumda aileler de araya girip, çocuklarının oynayacağı oyunu seçebilecek.

Bakalım bu çalışma, başta Amerika olmak üzere Avrupa’da uygulandığı gibi, Türkiye'de de uygulanabilecek mi?

Yorumlar 51
MK Okuru
MK Okuru 19.05.2022 18:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
Kimliği olmayan, internet kafeye giremeyecek

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×