1/3

King Kong - Demo

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Beyazperde'nin dev gorili, oyun dünyasına sarsıcı bir adım atıyor.

Sinema perdesinin dev gorili King Kong, senenin sonunda yenilenmiş haliyle yeniden insanların beğenisine sunulacak. Yüzüklerin Efendisi üçlemesini sinemaya uyarlayıp büyük sükse yapan oscar ödüllü yönetmen Peter Jackson imzasını taşıyan bu ünlü film, yapım aşamasının artık son dönemlerinde.

Hemen her popüler sinema filminin oyununun yapılmasının farz olduğu şu zamanlarda King Kong’un resmi oyununu da hepiniz gibi bizlerde merakla bekliyorduk. Yayınlanan ekran görüntülerinden ve sunulan bilgilerden son derece atmosferik bir yapı oluşturacağı az çok biliniyordu. Piyasaya çıkmasına artık sayılı zaman kalan oyunun dün yayınlanan resmi demosunu büyük merakla hemen indirdik.

Lanetli adada üç adam

King Kong’un yaklaşık 290 MB büyüklüğündeki demosu oldukça kısa iki bölümden oluşuyor. Ulaştığımız ana menüde çalan son derece atmosferik ve etkileyici müzikle havaya girmemek elde değil. Ayarlar bölümünden oyunu ister 16:9 sinemaskop görüntüde istersek de 4:3 normal ekranda oynayabiliyoruz.

Demo bizlere ilk önce, adaya film çekmek üzere gelmiş ekibin şanssız hikayesini sunuyor. Milattan önceki yıllara ait canlılara karşı ölüm kalım savaşı veren üç kişiden Jack isimli karakteri yönetiyoruz. Yanımızda bir yol gösterici bir de kameraman var. Sağnak yağmur altında, yıkık dökük harabeler arasında kontrolü ele geçiriyoruz. Peşimizde ne olduğunu henüz bilmesek de arkadaşlarımıza uyup, hızlıca koşmaya başlıyoruz. Tipik bir FPS görünümlü bu sahnelerde ilk şaşırtıcı detay gözümüze çarpıyor; King Kong oyununda silahımızı çekip ateş etmek için öncelikle boşluk (space) tuşuna basmalı ve silahımızı çıkartmalıyız. Boşluk tuşunu bırakmadan mouse’un sol tuşuna basarak ateş edebiliyoruz. İstersek de sağ tuşa basıp nişan alma pozisyonuna da geçebiliyoruz.

İki dostumuzu takip edip tahtadan köprü üzerinde duran diğer ekip elemanlarını görüyoruz. Bizlere kaçmamızı söylüyorlar. Neden diye sormamıza fırsat kalmadan tehlikenin ne olduğunu hemen alıyoruz. Devasa boyuttaki T-Rex önce köprüyü yıkıyor, ardından ekip elemanlarını bir bir yutuyor. Yine kaçmaya başlıyoruz. Sonunda kendimizi bir alanda kapana kısılmış olarak buluyoruz. Diğer iki arkadaşımız dev kapıyı açıp bizi buradan kurtaracaklarını söylüyorlar, ama onları yaklaşık 2-3 dakika T-Rex’ten korumamız gerek.