1/3

Kingdom Under Fire: The Crusaders

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Orta çağların kanlı savaşlarında başrole soyunun…
Platformlar XBox
Kingdom Under Fire: The Crusaders
  • Yapımcı - Yayıncı Phenomic - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 92
Artılar Yüksek poligonlu grafikler, orjinallik, gerçekçi savaş ortamları
Eksiler Bazen grupları kontrol etmede zorluk yaşanabiliyor

PC‘ler için yapılmış olan ilk Kingdom Under Fire oyununun ardından Phantagram yeni seriyi Xbox için hazırlamaya karar verdi ve Microsoft’un da desteğini alan firma, ortaya çok başarılı bir oyun çıkardı. Oyun iyilerle kötüler arasında geçen efsanevi bir savaşı anlatıyor.

İlk savaşta Bersia’yı, kötülerin başı Khilia’ya karşı savunmak için yedi şövalye gelmiş, efsane gerçek olmuş, kadim büyülü taş Heart’tan, Rick Miner isimli kahraman doğmuştu. Khilia ve takipçileri, Yıkım Mimberi (Altar of Destruction) denen yerde bozguna uğratılmıştı. Aradan elli yıl geçti; insanlar huzur ve barış içinde yaşarlarken, kötülüğün tekrar güçlendiğinin farkında değillerdi…

Seçim size ait ?

Oyunda sadece iyi tarafta bulunacağınızı sanmayın, maceraya başlarken iyi ya da kötü arasında seçim yapmak size bırakılmış. Oyuna ister insanların generali Gerald ile, isterseniz de kötülerin lideri kara elf Lucretia ile başlayabilirsiniz. İyilerin tarafında insanlar, kötülerin tarafında ise ne ararsanız var: kara elfler, orc’lar, troll’ler, yarı vampir komutanlar…

KUF strateji ve aksiyonla yoğrulmuş bir oyun. Birliklerin hareketleri ve yerleşimleri taktiksel kısma giriyor. Göğüs göğüse savaşlarda ise bilek gücü devreye giriyor ve yapacağınız kombolarla düşmanı bozguna uğratıyorsunuz; eğer düşmanın liderini öldürürseniz, zafer erken geliyor ve böylece çok kayıp vermeden zafere ulaşıyorsunuz.

Bir lider olarak savaş sırasında uyguladığınız strateji birliğinizin kaderini belirleyecek…

Elinizde çeşitli yeteneklere sahip birlikler var. Okçular, süvariler, mızraklılar, piyadeler ve istihkamcılar bunlardan bazıları. Bu birliklerinizi etkin kullanmak sizin taktik yeteneğinize kalmış; örneğin düşman süvarilerine karşın mızraklılar oldukça etkili ve bunları piyadelerin önünde kullanmak son derece önemli. Okçularınızı ise elbette hattın gerisine yerleştirmenizde fayda var.

Birliklerinizi ilerletirken geniş ya da sıkı formatta dizebilirsiniz. Geniş formatta hızlı ilerlersiniz, düşman okçularının saldırılarında daha az kayıp verirsiniz ama piyadelerin saldırılarına karşı savunmanız zayıf olacaktır. Sıkı formatta ise hızınız düşük, savunmanız güçlü olacaktır.

Her birliğin kendine özel yetenekleri var. Piyadeler keşifçi görevi alabiliyorlar. Göndereceğiniz bir asker ile düşmanların ve tuzakların yerlerini tespit edebilirsiniz; ayrıca çok daha hızlı hareket edebilirsiniz, böylece yakalanma ve farkedilme riskinizde düşük olacaktır.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×