Kısa Kısa Donanım

Erce Güven
Erce Güven 3.06.2010 - 12:31
Bu yazımızda 5 farklı ürünün kısa incelemelerini bulabilirsiniz.

“OMEN”

NVIDIA geçtiğimiz günlerde sitesine oldukça basit ve ilginç bir reklam koydu. Arka planda gerilim tadında bir müzik ve siyah arka plan üzerine Türkçe hariç tüm dillerde “Hazır mısın?” yazısı. Tabii ki de artık bunun anlamını bilmeyen kalmadı. Nvidia’nın yeni ve son zamanların en büyük bombası NV30’un reklamıydı bu. Kasım ayı ortalarında Las Vegas’da düzenlenecek olan Comdex fuarında yeni bebeklerini gün ışığına çıkaracak olan Nvidia, bu tip reklamlarla ilgiyi sürekli canlı tutmaya çalışıyor. Aslına bakarsanız Nvidia’nın reklama hiç ihtiyacı yok çünkü sürekli olarak basına sızdırılan özellikler her bilgisayar kullanıcısının ağzını sulandıracak kadar muhteşem. Özellikle son günlerde NV30 un üst uç versiyonunun 1Ghz hızındaki DDR-II hafızalarıyla donanmış olacağı söylentisi ortalığı kasıp kavurdu. Açıkçası Nvidia’nın 6 aylık döngüsünü fena halde kaçırdığını söyleyebiliriz. Her ne kadar kod adı çeşitli ortamlarda “Omen” diye geçen NV30 Kasım ayında tanıtılacak olsa da Nvidia’nın üretim sorunlarından dolayı yeni kartları Ocak’tan hatta Şubat’tan önce piyasaya süremeyeceğini de belirtmek isterim. 

ATI’NİN BEBEKLERİ

ATI “GeForce4 Ti4600 Killer!” olarak kullanıcıların beğenisine sunduğu Radeon 9700 PRO’su ile tarihinde hiç almadığı kadar övgü aldı. DirectX 9, AGP 8X gibi önümüzdeki günlerin vazgeçilmez temel özelliklerinin yanı sıra, yüksek çözünürlük testlerinde Ti 4600 lara 2-3 kata varan farklar atan Radeon 9700 Pro yüksek fiyatıyla el yakıyordu. Ta ki birkaç gün öncesine kadar. ATI üst uç kartını bol bol satmış olacak ki, ürün segmentini tamamlayacak olan diğer üç kartını da tanıttı. Radeon 9700, Radeon 9500 Pro ve Radeon 9500 olarak adlandırılan bu kartlar temel olarak saat hızı farklılıklarıyla ve renderi pipeline sayılarıyla birbirlerinden ayrılıyorlar. Genel sistemin R300 işlemcisi üzerine kurulu olduğunu ve ATI’nin Nvidia’nın yaptığı gibi iki çok farklı işlemciye aynı ismi (GeForce 4 Ti-MX) vererek insanları kandırmaya çalışmadığını görmek mutluluk verici. Şu an da kartların özelliklerine pek fazla değinmememin sebebi. Gelecek ay ATI’nin yeni bebekleri hakkında geniş bir inceleme yazısı hazırlayacak olmamız :)

SIS YOL HARİTASI

Son 1 yıldır SIS adı, özellikle Pentium 4 arenasında sıkça duyulur oldu. Tarihi çok eskilere dayanan firma, Pentium 4 ve AMD Athlon işlemcileri için ürettiği çipsetlerle büyük beğeni topladı. Son günlerin en çok konuşulan chipseti kuşkusun SIS 648. Başarılı 645/645DX çipsetlerinin devamı niteliği taşıyan 648, ev sahipliği yaptığı yeni nesil teknolojilerle göz dolduruyor. Tüm anakart üreticileri birbiri ardına SIS’in bu yeni çipsetini taşıyan anakartlarını piyasaya sürüyorlar. Eğer 648 çipsetli bir anakart almayı düşünüyorsanız size 1 ay daha beklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Nedeni ise Kasım ayında bomba gibi patlayacak olan çift kanal DDR 333 destekli SIS 655 çipseti. Toplamda 5.4 GB bant genişliği sağlayan bu çipset, Intel’in önümüzdeki günlerde piyasaya sürmeyi planladığı çift kanal DDR 266 destekli “Granite Bay” çipsetini gölgede bırakıyor. Hemen belirtelim SIS 655, sadece 533 FSB li Pentium 4 lerin değil gelecekte çıkacak olan 667 FSB li Pentium 4 ler için gerekli bant genişliğini bile sağlayabiliyor. Unutmadan aynı arenada yarışın VIA da yeni P4X600 çipseti içinde bulunduğumuz günlerde piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

CELERON 2 GHZ

Intel her zaman inanılmaz overclock kapasiteli işlemcileriyle biz bilgisayar kullanıcılarını şaşırtmayı başarmıştır. Doğrusunu isterseniz neden böyle bir şey yaptıklarınıi ya da bilerek mi yaptıklarını bilmiyoruz. Ama Intel’in yeni orta seviye işlemcisi olan Celeron 2 Ghz yeni 0.13 micron teknolojisinin sağladığı güçle 3 Ghz’e kadar overclock edilebiliyor. Üstelik bu işlem için her hangi bir ekstra soğutma da gerektirmiyor. Intel fabrikada işlemcilerin saat çarpanlarını kilitlediğinden, overclock işlemi yalnızca FSB arttırımı ile mümkün olabiliyor. (Yalnız şunu belirtmekte fayda var; her işlemci aynı overclock potansiyeline sahip olmayabilir. Eğer bu konuda deneyiminiz yoksa bu işlemi kesinlikle denememelisiniz. Oluşabilecek hasarlardan MKX kesinlikle sorumlu olmayacaktır.)

DOLBY DIGITAL EX 7.1

Hercules, Creative kadar olmasa da ses kartlarıyla epey ün yapmış olan bir firma. Yeni ürünleri olan Fortissimo 7.1 ve Digifire 7.1 ile ses kartı teknolojisini bir adım daha öteye götüren Hercules, kullanıcılara Dolby Digital EX 7.1 desteğiyle, hem DVD filmler hem de oyunlar için oldukça etkileyici bir deneyim vaad ediyor. Temel olarak benzer özellikler taşıyan kartlardan Digifire modeli 2 IEEE1394 portu ile bir adım öne geçiyor. Dergimizde bu ay incelemesini okuyacağınız Audigy2 ye göre artıları ve eksileri bulunan kartların, teoride en büyük dezavantajı THX sertifikasına sahip olmamaları. Ancak Dolby Digital EX 7.1 bana yeter diyorsanız Hercules’in yeni ses kartlarını alış veriş listenize ekleyebilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 14:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
Kısa Kısa Donanım

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×