1/2

Kızlar oyun oynayabilir mi?

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Tüm tahmin ettiklerinizi unutun
Video oyunları, insanları gerçek yaşamdan alıp sanal dünyada kurulan sayısız farklı düzenin içine davet ediyor. Eğlenmek, sadece vakit geçirmek veya arkadaşlarınızla rekabet etmek, oyunların size sunduğu seçeneklerden bazıları. İşin profesyonel kısmını oluşturan ödüllü turnuvalar ve dev organizasyonlar ise, oyun oynamayı meslek hâline dönüştürebiliyor. Genelleme yaparsak kız-erkek, dünya üzerindeki milyonlarca insan, farklı türlerde oyunlar oynuyor. Böylece oluşan farklı zevkler, farklı düşüncelere, meraklara yol açabiliyor.

Kızlar oyun oynayabilir mi?

Bu soru oldukça fazla merak edilmiş ve fazlaca sorulmuştur. Internet'e yayımlanan oyun satış tabloları sonucunda The Sims serisine gösterilen büyük ilgi ve bu oyunu sadece kızların oynadığının öne sürülmesi, yıllardır tanıklık ettiğimiz bir gerçek. Peki bu tez, acaba ne kadar doğru? FPS türünde yer alan Call of Duty, Halo gibi şiddetli oyunları sadece erkekler mi oynuyor? Şunu söyleyebiliriz ki bayan oyuncuların varlığı azımsanamayacak kadar çok. Üstelik kızlar, "bu oyunu oynayabilir mi" denilen çoğu yapımı da oynuyor, üzerine büyük başarılar elde edebiliyorlar.

İstatistikler ne diyor?

Kızlar oyun oynayabilir mi?
Baktığımızda bayan oyuncuların, erkek oyuncular kadar fazla olmadığı bir gerçek. Bunun çeşitli sebepleri bulunuyor. Bayanların bir kısmı yapılması gereken işlerine önem verirken, diğer bir kısmı ise zamanını oyunlarla harcamak istemiyor. Oyunlara karşı bakış açılarını etkileyen en önemli faktör olarak ise, "eliştirilen oyunların büyük bir kısmının kızlara yönelik olmaması" gösteriliyor.

Kızlar oyun oynayabilir mi?

Bir piyasaya araştırma şirketinin elde ettiği verilere göre, Avustralya'da oyun oynayan kişilerin % 40'ından fazlasını bayan oyuncular oluşturuyor. Bayanların video oyun çılgınlığı sadece konsollar ve PC üzerinde değil, mobil telefonlarda bile devam ediyormuş.

Kızlar oyun oynayabilir mi?

Maxis'in kurucusu ve The Sims serisinin hayırlayıcısı Will Wright ise, tüm dünya üzerinde milyonlar satmış oyunlarının bayanlar tarafından erkeklere oranla daha fazla ilgi gördüğünü söylüyor. Yani Sims oynayanların % 60'dan fazlasını bayanlar oluşturuyor.

Kızlar oyun oynayabilir mi?

Grafikler ve sesler gibi teknik konularda erkek oyuncular büyük hassasiyetler gösterirken, bayan oyuncular bu gibi yönlere takılmıyor. Amerika'da yapılan araştırmalar neticesinde, bayan oyuncuların en çok tercih ettiği yapım Solitiare isimli basit bir kart oyunu.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×