1/2

Knack

Hakan Bozdemir
Hakan Bozdemir 10.01.2014 - 09:40
Dublaj ve sinematikleri çıkartınca geriye hiçbir şey kalmayan bir yapım
Platformlar PlayStation 4
Knack
  • Yapımcı - Yayıncı Sony Interactive Entertainment - Sony Interactive Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform
Merlin Puanı 66
27 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%89
Artılar - Sinematikler çok hoş, Türkçe dublaj oldukça güzel
Eksiler -Hikaye çok yetersiz, yeni karakter cansız ve renksiz, oynanışa dair çok fazla bir şey yok, FPS'nin savaş ortamında düşmesi
PlayStation 4’ün çıkış oyunlarından biri olan ve garip inceleme puanları alan Knack bugün bizim konuğumuz oldu. Knack’e büyük sitelerden ortalaması alınamayacak derecede değişik puanlar geldi. Gamespot tarafından 4/10 puan alan oyun, Game Informer’dan 8.25/10 puan almış durumda. Kendi görüşlerimin çoğu ise olumsuz yönde diyebilirim. Zaten PlayStation 4’ün çıkış oyunları oldukça yetersizken umutlarınızı Knack ve Killzone: Shadow Fall’a dikiyorsunuz ama nafile. İki oyunu da bitirmiş bulunmaktayım fakat ikisinden de çok tatmin olamadım diyebilirim. Yeni nesilden beklentim o kadar büyüktü ki bu oyunları oynadıktan sonra fikrim tamamen değişti. Bu beklentimi 1 sene lafa kaldırdım ve ileri zamanda çıkacak olan oyunlar için sakladım.

Knack
Knack cidden yetersiz bir oyun olmuş
Knack’i bitirdikten sonraki tepkim şu şekildeydi: “Eee yani bu muydu?” Oyun içerisinde aslında dikkat edilince ortaya çıkacak olan birçok güzellik var fakat diğer kötü durumlar bu güzelliklerin önünü kaplıyor diyebilirim. Zaten Knack adlı oyun her bakımdan yetersiz olmuş durumda. Hikaye açısından olsun, oynanış açısından olsun, karakterler olsun hepsi yetersiz kalmış. Çeşitlilik platform oyunlarında en çok dikkat edilen konudur benim için. Çevrede ne kadar çok güzellik görürsem o kadar zevk alırım oyundan. Dövdüğüm yaratıklarında daha fazla çeşitliliğe sahip olması benim için daha iyi bir durum olur. Sürekli olarak kare tuşuna basarak goblin, hayvan ve robot dövmek zamanla can sıkıcı bir hal alıyor.

İsterseniz Knack’in o sönük hikayesine şöyle kısa bir göz atalım. Sönük yazmamın sebebi ise hikayenin çok basit tasarlanmış olması. Goblinler ile İnsanlar arasında bir savaş çıkıyor ve bu savaştan zaferle ayrılmak için çok mükemmel bir çözüm yoluna ihtiyacımız var ve bu çözüm yolu doktorun yeni keşfi sayesinde ortaya çıkıyor. Yıllar önce kaybolmuş bir medeniyetten geriye enerji dolu bir mağara kalmıştı. Burada bir küre ve uçan çeşitli parçacıklar yer alıyordu. Doktor kürenin yakınına gelince küre aktif oldu ve doktorun eline ulaştı. Daha sonra doktor bu küre ile ne yapabileceğini çözmeye çalışıyordu. Uzun araştırmalar ile geçen yılların ardından Knack ortaya çıktı. İşte İnsanlığı kurtaracak olan şey Knack’ti.

Ufak bir yapıya sahip olan Knack’in etrafta yer alan yadigarları toplayarak kendisini geliştirebildiği ortaya çıkartıldı. Ne kadar çok yadigar toplarsa o kadar büyük bir yapıya geçen Knack durdurulamaz bir güçtü adeta. Daha sonra Knack’in sadece yadigarlar ile değil farklı maddeler ile de birleşebildiği ortaya çıktı. Buz, cam ve daha birçok madde ile birleşebilen Knack goblinler için bir ölüm makinesine dönüşmüştü. Tabii oyunda ilerlediğiniz sürece farklı birimler ile de savaş veriyorsunuz. Daha sonra hikaye farklı bir hal alıyor ve olanlar oluyor. Bu hikayeyi isterseniz Co-op olarak da oynayabiliyorsunuz.

Knack


Sinematikler çok güzel bir film yapsana Sony!

Genel olarak goblin ve robot dövmekle geçen oyunumuzun hikayesi tam olarak bu şekilde. Pek elle tutulur bir yanı olmasa bile, yapılmış olan Türkçe Dublaj ile sinematik bu hikayeyi az da olsa kapatabiliyor. Evet ilk defa bir oyunda Türkçe dublajı övüyorum. Bunun sebebi ise cidden çok iyi yapılmış olması. Zaten Türkçe dublajı iyi yapan kişilerin seçilmiş olduğu yapımda göze en çok batan noktalardan biri de bu olmuş. Sinematikleri izlemek ise oyundan daha keyifli bir hal alıyor çoğu zaman. Karakterlerin modellemesi cidden çok sevimli ve güzel gözüküyor. Bir an için aklımdan keşke animasyon filmi yapsalar diye söylemler de geçmedi değil yani. Oturup güzel bir şekilde izleyebilirdim.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×