1/4

Knights of the Force (Röportaj)

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Jedi Knights modlarının yapımcısı Osman Günyaz ile sizler için konuştuk.

Yapımını bir Star Wars hayranı ve bilgisayar programcısı olan Osman Günyaz’ın üstlendiği, çalışmaları yaklaşık 2 senedir süren ve dünya çapında büyük bir fan kitlesi tarafından takip edilen Jedi Knight serileri genişleme paketi Knights of the Force modunun ön incelemesini hatırlayacağını üzere sitemizde daha önceden yayınlamıştık. (Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.) Çalışmalarını halen sürdüren ve artık son aşamaya ulaşmış olan Osman Günyaz ile hafta içinde bir röportaj şansı yakaladık. Hem oyun hakkında bilgisi olmayanları hem de modun çıkması için gün sayanları çok yakından ilgilendirecek olan güzel sohbetimizi yayınlıyoruz.

Merlin’in Kazanı (MK): Öncelikle seni yaptığın bu güzel projeden dolayı kutluyoruz. İstersen konuyu hiç bilmeyenler için genel hatlarıyla “Knights of the Force nedir?” diye açıklamaya başlayalım.

Osman Günyaz (OG): Knights of the Force, Jedi Knight oyunlarının üzerlerine eklenecek olan, orijinal filmden alınmış, oyunda bulunmayan 70 adet Star Wars karakterini ve toplamda 100 skin içeren, 25 adet yeni ışın kılıcı, 80 harita, 20 yeni araç, 30 yeni bölüm ve 70’den fazla yeni NPC (Bilgisayarın kontrol ettiği karakterler) içeren bir mod.

Mod aynı anda hem Jedi Academy hem de Jedi Outcast oyunlarını destekliyor. Normal senaryo bölümlerini dilediğiniz karakterlerle oynamanızın yanı sıra, filmden alınmış görkemli sahnelerin de birebir yaşanmasını sağlayan haritalar da mevcut.

MK: Kulağa inanılmaz geliyor. En başa dönersek, bu işe nasıl başladın ve işe başlarken ne tür bilgisayar bilgin vardı? Bize bu tip bilgilerden de biraz bahseder misin?

OG: Aslında biraz klasik olacak ama her programcı gibi benimde küçüklüğümden beri bilgisayara aşırı merakım vardı. Amiga ile hepimizin oyun oynadığı dönemlerde ben sadece oyun oynamakla kalmayıp, animasyonlar yapmaya ve Amiga’ya özgü işletim sistemleri üzerinde çalışacak sözlük vb. çeşitli program projeleri ile uğraşmaya başladım. Daha sonraları ise üniversitede bilgisayar programcılığı bölümüne girince artık hayatımın geri kalanını bilgisayar programları üzerine geçireceğim belirlenmiş oldu.

MK: Peki Knights of the Force projesi nasıl başladı?

OG: Bu projeye nasıl başladığım gerçekten çok enteresan. Jedi Outcast oyununu hepimizin çılgınca oynadığı dönemlerde, bir gün bilgisayarıma virüs taraması yaptım. Virüs taraması ilerlerken Outcast’ın dosyalarını taramaya başladı ve aslında tek bir parça olması geren bir dosyanın, içini detaylı incelemeye başlayınca; içerideki skin, silah vesaire dosyaların incelendiğini gördüm. Yani oyunun kaynak kodları ziplenmiş birer dosya idi. Sadece bu dosyaların uzantıları değişmişti. Hemen dosyaları kurcalamaya başladım ve ilk iş olarak bir iki ufak değişiklik yapıp oyuna müdahale edip edemeyeceğimi araştırdım. O gün bu gündür Knights of the Force için çalışmaya başladım.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×