1/2

Kohan II: Kings of War

Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Ölmezin oğulları Kohanlar yine uyandılar...
Platformlar PC
Kohan II: Kings of War
  • Yapımcı - Yayıncı TimeGate Studios - GOD Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
Artılar Kendi başının çaresine bakabilen üniteler, başarılı yapay zeka. Renkli grafikler.
Eksiler Ünitelere tek tek komuta edememe.

Kohan II: Kings of War, Khaldun adlı bir dünyada geçiyor. Bu dünya çeşitli ölümlü ırkların yanında Kohan gibi ölümsüz varlıkların da yaşadığı bir yer. Kohan ve asi Ceyah arasında ölümsüzlüklerinin laneti bir savaş tarihin başından beri sürmektedir. Bir Kohan kahramanı asla ölemez. Bedeni öldüğünde ruhu bir madalyonun içine hapsolur ve birisi madalyonu bulduğunda ruh tekrar bedene bürünür. Ancak bu döngüde ruh bedenden her ayrıldığında tüm hafızasını ve haliyle deneyimlerini kaybeder.

Büyük savaştan sonra Kohanlar, yıkılan kültürlerini ve memleketlerini tekrar kurmak için çalışmalara başlamışlardır. Ancak sınır boylarından çeşitli yağmalama ve çatışma haberleri gelmektedir. Yeni bir Ceyah saldırısından şüphelenen Kohan, Naava Daishan adlı Seeker’ı olayları incelemesi için gönderir ve Ceyah’ın asiliğini aratacak olaylar başlar...

3. boyuta geçiş sancıları...

Kohan II: The Kings of War, öncelikli olarak ilk oyunda kullanılan 2D oyun motoru 3D olarak yenilenmiş bir oyun. Tüm haritalar, binalar, doğa ve üniteler 3D olarak yeniden tasarlanmış. İki boyutun verdiği ayrıntı hissinden biraz da olsa uzaklaşılmış olsa dahi, oyun ışık efektleri sayesinde üçüncü boyutta kaybolan ayrıntıların eksikliğini gidermiş. Bu haliyle her ne kadar War Craft 3’ü andırsa da Kohan II, ilk oyundan bu yana gelen kendine has oynanış tarzıyla taklit bir oyun olma zannından kendisini sıyırmayı başarıyor.

Oyundaki üniteler yine ilk oyunda da olduğu gibi tek tek birimler olarak değil çeşitli sınıflardan oluşan bölükler halinde yetiştiriliyorlar. Her bölük, bir kaptan (ölümlü bir kaptan veya bir Kohan kahramanı seçilebiliyor), 4 kişilik ön grup, 2 kişilik yan grup ve yine 2 kişilik destek ünitelerinden oluşabiliyor. Örneğin ön grubu süvarilerden oluşturduktan sonra okçu yan üniteler ve büyü, tedavi yapan destek ünitelerini bölüğe ekleyebilirsiniz. Bölüğünüz oluştuktan sonra dikkatinizi çekecek şey bu üniteleri tek tek değil de tüm bir bölük halinde kontrol edecek olmanızdır. Bölüklere sadece nereye gideceklerini veya nereye saldıracaklarını söyleyebiliyorsunuz. Geri kalanı her ünite kendi başına hallediyor. Moral durumlarına göre geri çekilebiliyorlar veya savaşmaya devam edebiliyorlar. Büyücüler gerektiğinde arkadaşlarını tedavi ederken gerek görüdüklerinde düşmana saldırı büyüleri yapabiliyorlar. Böylece siz her ünite ile tek tek meşgul olmadığınız için diğer işlerle uğraşabiliyorsunuz.