1/3

KOMPLO TEORİSİ #6 - 10. yıl kutlamaları ve bozuk oyunlar

Çağlar Avcıl
Çağlar Avcıl 8.12.2014 - 17:52
Bu nasıl bir yıldı böyle?
2014 Yılının son ayına girdik ve sadece koca bir yılı değil aynı zamanda bu yılın oyunlarını da geride bırakıyoruz. Geride bıraktıklarımız arasında birçok yeni beklenti, hayal kırıklığı, unutulmaz anılar ve nostaljik hatıralar da var. Nostaljik diyorum çünkü tam 10 yıl önce hayatımıza giren ve hayatımızı sonsuza dek değiştiren iki oyunu da bu yıl saygıyla anıyoruz. Bunlar tabii ki Half-Life 2 ve World of Warcraft… Bazılarımızın hala başından kalkamadığı veya hala bir parçasını orada bıraktığı bu eserleri anarken bir yandan da bu 10 yılda oluşan büyük değişimin de farkına varıyoruz. 2004 yılı her nasıl oyun dünyasında bir mil taşı oluşturduysa 2014 yılı da şimdiden, bozuk ve ticari amaçlarla süresinden önce piyasaya sürülen oyunlarla anılmaya başladı. Peki, oyun sektörü 10 yıl önce neydi ne oldu ve yeni nesilde bizleri neler bekliyor?

2004 yılı Oyun Dünyası için eşi benzeri görülmemiş bir seneydi. PC oyunculuğu altın dönemini yaşarken FPS türünün yükselişi ve aynı zamanda 6. nesil konsolların beklenmedik ataklarıyla sektördeki en rekabetli zamanlardan biriydi. Bu rekabetin galibi de tabii ki oyuncular olmuştu. Peki, o yıl neler yaşanmıştı?

KOMPLO TEORİSİ #6 - 10. yıl kutlamaları ve bozuk oyunlar
Doom 3 – Kendi türünü tanımlayan oyun 10 yıl sonra geri dönmüş, halen akıllarımıza kazınmış olan atmosferi ve o zamanın belki de en iyi grafik ve aydınlatmasıyla korkuyu ve gerilimi iliklerimize kadar hissettirmişti.

Unreal Tournament 2004 – Arena shooter’ların en akıllara kazınan oyunu herkesi “frag” peşinde koşturmayı ve en hızlı olmayı ilke haline getirmişti. En uzun süre oynanan FPS oyunlarından biri olarak piyasadaki yerini aldı.

Far Cry  - FPS türü ilk defa karanlık, depresif koridorlardan dışarı adım atarak güneşli kumsalları ve tropik ormanların yanı sıra daha önce oyunlarda görülmemiş bir özgürlük hissiyatına kavuşmuştu. Aynı zamanda grafikleriyle de herkesin ağzını açık bırakan yapım türe bakış açısını tümden değiştirdi.

Thief: Deadly Shadows – Efsanevi gizlilik oyunu kendini bir kez daha kanıtlayarak üçlemenin sonuna gelmişti. Çok beğenilmesine rağmen bu seriden 10 yıl boyunca haber alamayacaktık.

The Sims 2 – İkinci kişiliğimizin artık bizden bağımsız olarak yaşıyor ve nefes alıyordu. Çünkü artık onun da kendine ait bir dünyası vardı ve bizim ona harcadığımız sayısız saatlerimizden besleniyordu. Çoğuna göre serinin en iyi ve yenilikçi oyunu oldu.

KOMPLO TEORİSİ #6 - 10. yıl kutlamaları ve bozuk oyunlar
GTA San Andreas – Serideki gelmiş geçmiş en efsane karakterleri ve dünyasıyla bir başyapıt haline gelen ve unutulamayan yapım bu yıl tekrardan konsol ve mobil platforma uyarlanmıştı.

Killzone – PlayStation 2, Halo’ya cevabını kendi ilk exclusive FPS oyunuyla vermişti. Sadece türün popülerliğini değil yeni konsolun grafiksel gücünü de ortaya koyuyordu.

Halo 2 – Ancak Xbox’ın karşı atağı çok gecikmedi ve belki de şu ana kadar yapılmış en iyi Halo oyununu muhteşem hikâyesi ve unutulmaz multiplayer haritalarıyla piyasaya sunuyordu.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×