Kung Fu Panda

Yalçın Yaman
Yalçın Yaman 3.06.2010 - 12:31
Kung Fu ve panda yan yana gelirse sinemaya gidilir mi? Oyunu alınır mı?
Oyunu oynamadan önce 6 Haziran günü vizyona girecek DreamWorks film şirketinin son animasyon harikası Kung Fu Panda, oyun sektöründe hızla bir hastalık gibi yayılan "Başarılı filmlerin başarısız oyunları"furyasına niyetli bir giriş yazısı yapacağımıbana içten içe düşündürüyordu. Eğer bunun aksini iddia edersem yalan konuşacağımı ve yalanı sevmediğimi bilsem de aslında bu düşüncemin altında başka sebeplerde var. Demo X360’a inmiş ve benim ağzımı burnumu buruştura konsola yaklaşmamı sağlıyordu. Oyuna başladım, ama karşımdaki oyun muydu bir an ciddi biçimde duraksadım...

Aksiyona Kung Fu ve panda içeriği ile giriş

Demoya başlar başlamaz hem gözü yormayan renklimi renkli grafikler ve kontrollerin kameradaki aksaklıkları saymazsak, rahatlığı bana bir an için "Acaba iyi mi?" diye düşündürmedi değil. Ama halen biraz önyargılıydım. İlerledim etraftaki dostlar ile konuştum ettim, buraya kadar her şey güzeldi. Ama madem bu bir Kung Fu yapan Panda oyunuydu daha fazlasını görmek istiyordum ve olan oldu. Üstüme bitmek bilmeyen domuz ve türevi şekilleri gelmeye başladığında kontrollerin rahatlığı ve aksiyonun dozu bir anda oyuna kendimi kaptırmamı sağladı.

Ciddi şekilde combolar yapmayı bir yana bırakın hareketler ve animasyonlar cidden çok hoşuma gitti. Kolay kolay animasyon ve manga tarzını seven bir insan olmasam da, ciddi şekilde oyunun sırıtmayışı benim bir anda "Hmm fena değilmiş" söyleminde bulunmam ile devam etti. Demo sonuna kadar; klasik bölümü geç, önüne geleni patakla, çeşitli objeleri topla ve bölüm sonu "Boss" adı verilen devini öldür bölümü geç mantığı ile ilerliyor.

Renkli dünyaları sevmek gerekir

Oyun ne sistemlerinizi ne gözlerinizi ne ellerinizi yormadan, renkli ortamları o kadar güzel yaratmış ki, ciddi şekilde filmini dahi izlemeden film için bile iştah yaratabiliyor. Küçük yaştaki oyuncu arkadaşlarımız için değil, sadece yaşı büyük olan kişilerinde oyuna ilgi duyması olası, çünkü animasyonlar içinde bir pandadan beklenmeyecek hareketler ve kusursuz işlenişi sadece tek başına bunları söylememe neden olan etken değil.

Oyun için yaratılan renklimi renkli ve etkileşimi geniş sayılacak dünyadaki, diğer düşmanlar ve yardımcılar dahil her şeyi ile göze çok hoş görünüyor. Yapım içinde klasik platform oyunlarında olan altınları toplamak, kutuları kırarak içinden çıkan çeşitli objelerden yararlanmak gibi öğeler de var. Bunları toplarken bazen bir Sonic havasında pandamızı yuvarlıyoruz veya zıplıyoruz. Karakterimizin gardından tutunda, vuruş sitillerine kadar her şeyi ile bir Kung Fu abidesi gibi hareket etmesi ve animasyonların sanki gerçekten Kung Fu yapan bir panda varmış gibi hissettirmesini görmenizi tavsiye ederim.

Bölüm içlerinde ve sonlarında giren sinematikler ise cidden çok kaliteli. Zaten grafik olarak yeterli olan oyunda bölüm içindeki bu sinematikler animasyon filmlerini aratmayacak türde. İşin özüne gelirsek önyargı ile yaklaştığım burun kıvırdığım bir oyunun beni memnun etmesi çok sık rastladığım bir olay değil. Özellikle yaşı ufak arkadaşlarımızın kaçırmaması gereken yapımların başında gelse de, bence "Güzel olan her oyunu oynarım arkadaş" mantığındaki oyuncuları da, tatmin edecek güldürecek ve eğlendirecek bir yapım gelmek üzere. Kung Fu Panda; Wii, PS2, PC, PS3, DS ve X360 sistemleri için kısa bir süre sonra piyasada olacak. Eğer demodaki içeriğini korur üstüne de eklemeler ile piyasaya çıkarsa birçok açıdan tatminkar olacağı kesin gibi görünüyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2021 20:09
Kalan Karakter : 300 Gönder
Kung Fu Panda

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×