1/5

Kurgusal Mekanlar - Bölüm 1

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Sanal mimarinin eşsiz tasarımları
Bugüne kadar yüzlerce oyun oynamış ve bu yapımlarda bir o kadar da farklı mekân görmüşüzdür. Muhakkak ki içlerinden hafızamıza kazınanlar olmuştur. Bazen oynamayı bırakmış, sadece manzarayı izlemekle bile yetinmişizdir. İçerdiği karanlıkları, sırları ve çekicilikleriyle bu mekanlara biraz göz gezdirelim.

City 17 (HALF-LIFE)

Burası dünyayla bağı olmayan özel bir şehirdi, ama aslında tüm dünya buradan yönetiliyordu. City 17’nin, Half-Life evrenindeki en önemli şehir olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli sıkıyönetimin hâkim olduğu bu bölge, Combine hâkimiyeti altındaydı. Bu sebeple insanlar, korkarak ve saklanarak yaşamak zorunda kalıyordu. Bu görkemli şehrin merkezinde, en tepesi bulutları da geçmiş dev bir gökdelen yer alıyor (Citadel). Ayrıca şehir, Wallace Breen tarafından yönetilmekteydi. Tren istasyonu ve sokaklar, sürekli olarak askerlerin gözetimi altındaydı ve gözcü robotlarla da devamlı bir takip sistemi oluşturulmuştu. Devasa yapılarının yanı sıra büyük bir kanal sistemine de sahiptir. Half-Life 2’nin finaline doğru ilerlerken, şehirde direniş kuvvetleri ve Combine askerleri arasında yoğun çatışmalar meydana gelmişti. Konum olarak Rusya’da olduğu sanılan bu şehir, Episode One’ın finali itibariyle büyük yıkımlara sahne oluyor, Episode Two’nun başlangıcıyla da Citidel’da doğaüstü olaylar meydana geliyordu.

Kurgusal Mekanlar - Bölüm 1

Raccoon City (RESIDENT EVIL)

Raccoon Şehri, ekonomisi Umbrella şirketi tarafından yönetilen, gizemli bir bölgeydi. Bulunduğu konum itibariyle Umbrella’nın gizli deneyleri ve biyolojik silahları üzerine yürüttüğü araştırmaları için çok idealdi. Sakin bir havası olan bu şehir, suç oranlarında artışlar yaşanmaya başlayınca Umbrella’yı harekete geçirmişti ve bu önlemlerin sonucu olarak ortaya S.T.A.R.S. ekibi çıkmıştı. Fakat ilerleyen zamanlarda şehirde farklı olaylar yaşanmaya başlandı ve esrarengiz ölümler oldu. Şehrin yöneticileri, bu konular üzerine pek durmak istemedi, çünkü her biri Umbrella için çalışan insanlardı. Esrarengiz ölümlerin sebebi ise biyolojik deneylerde yaşanan aksiliklerdi. Dışarı sızan virüs nedeniyle insanlar zombiye dönüştü, kurtulmak için kaçmaya çalışanlar ise zombilere yem olmaya başladı. Böylece Raccoon City, bir zombi şehri halini aldı. Enfeksiyonun daha fazla büyümemesi için, hükümetin aldığı bir kararla şehir, nükleer bomba atılarak yok edildi.

Kurgusal Mekanlar - Bölüm 1
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×