Kurtlar Vadisi

Atakan Özruh
Atakan Özruh 3.06.2010 - 12:31
Kurtlar Vadisi rüzgarı, bu kez Irak'tan esiyor.
27 Kasım 2003 tarihinde başlayan Kurtlar Vadisi efsanesi, 97 bölüm boyunca binlerce izleyiciyi kendisine bağlamış, yayınlandığı günlerde reyting rekorları kırmış ve bir fenomen haline gelmişti. Ali Candan adındaki derin devlet görevlisinin, yüzünü, sesini, kimliğini, kısacası her şeyini değiştirerek Polat Alemdar adıyla mafyanın içine sızmasını ve Kurtlar Konseyi adı verilen gizli örgütü çökertme hikâyesini anlatan Kurtlar Vadisi, şimdi de Irak’ta geçen sinema filmiyle karşımıza çıkıyor.

Ben siyasi parti lideri değilim.

Kurtlar Vadisi
Başta şunu söylemekte fayda var. Filmin diziyle bir alakası bulunmuyor. Yani tamamen bağımsız bir yapım... Bu sebeple Kurtlar Vadisi’ni daha önce hiç izlememiş biri bile filmi rahatlıkla anlayabilir. Film, 4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak’ta yaşanmış gerçek bir olaydan yola çıkarak başlıyor ve Polat Alemdar(Necati Şaşmaz), Memati(Gürkan Uygun), Abdülhey(Kenan Çoban) ve Erhan(Erhan Ufak)’ın, bölgede bulunan 11 Türk askerinin başlarına çuval geçirilmesinin intikamını almak için Irak’a gidişini konu alıyor.

Kurtlar Vadisi
Filmde; Kuzey Irak’a, barışı sağlama bahanesi ile girmiş olan Amerika’nın emelleri aslında başkadır. Masa üstünde Kürtleri, Arapları ve Türkmenleri barıştırmaya çalışan, ancak gizliden gizliye daha da büyük bir karmaşa çıkaran Sam William Marshall(Billy Zane), emrindeki askerleriyle bir Türk karargâhına gider. Orada bulunan 11 Türk’ü başlarına çuval geçirerek sorgulama amacıyla Amerikan karargâhına götürür ve ardından Türkleri sınır dışı eder. Bu durumu haber alan istihbaratçı Polat Alemdar, üç adamıyla beraber Irak’a giderek çuval olayının intikamını almak ister. Ancak Marshall da kendisi gibi zeki bir adamdır ve kolay yem olmayacaktır.

Kurtlar Vadisi
Kurtlar Vadisi’ni Kurtlar Vadisi yapan hemen her unsur, filmde de kusursuz olarak kullanılmış. Filmin dili çok başarılı… Diyaloglar, konuşmalar akıl dolu. Müzikler yine dillere dolanacak cinsten. Kısacası kamera arkası harikalar yaratmış. 10 milyon dolar gibi dev bir bütçeyle çekilen filme de bu yakışırdı zaten.

Diplomat ya da asker de değilim.

Peki ya kameranın önü? Öncelikle dikkat çeken, filmdeki yabancı oyuncular. Titanic filmiyle tanıdığımız Billy Zane, rolünü adına yakışır biçimde başarıyla canlandırıyor. Ghassan Massoud da bekleneni fazlasıyla veriyor. Filmde konuk oyuncu olarak yer alan Gary Busey de ayrı bir renk katmış. Bunların dışında Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban ve Erhan Ufak, oyunculuklarına dizide kaldıkları yerden devam ediyorlar. Özellikle Necati Şaşmaz, karizması ve tavırlarıyla, gerçek mesleği oyunculuk olmamasına rağmen ayakta alkışlanacak bir performans sergiliyor.

Yönetmen Serdar Akar, filmi harikulade işlemiş. Iraklı esirlere yapılan işkenceler gerçekten izleyiciyi derinden etkiliyor. Bunun dışında Kurtlar Vadisi: Irak, bir aksiyon filmi olsa da, bazı yerlerdeki esprilerle izleyiciyi güldürerek güzel bir iş daha başarıyor.

Ben Türk’üm

Kurtlar Vadisi
Bir Kurtlar Vadisi izleyicisi olmasanız da bu filmi görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hollywood filmlerini andıran patlama ve çatışma sahnelerini, Irak’ta yaşanan gerçekleri, bunun bir film olduğunu unutmadan izlemenizi öneririm. Kurtlar Vadisi fanatiğiyseniz zaten filmi çoktan izlemişsinizdir. Yok, izlememişseniz yanlış yoldasınız…
Yorumlar 27
MK Okuru
MK Okuru 18.05.2022 13:17
Kalan Karakter : 300 Gönder
Kurtlar Vadisi

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×