1/2

Lair

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Lair bir efsaneyi bizlere konuk edecek
Ejderhalar, var olup olmadıkları tartışılan yaratıklar. Bazılarına göre efsane bazılarına göre ise gerçek kabul ediliyor. Hatta bazen görüldükleri bile söyleniyor. Ancak bunun ne kadarı gerçek bilinmez tabii ki. Ama her zaman ilgi çekmeyi başarmışlardır. Aslında ejderhalar Uzak Doğu’da, İskandinavya’da, Anadolu’da ve eski bazı medeniyetlerde farklı bir şekilde karşımıza çıkmıştır. Uzak Doğu’daki ejderha kanatsızdır; iyiliği, şansı ve bereketin ejderhasıdır. Boyunlarında bir tane inci bulunur. Batı’da tasvir edilen ejderha ise Uzak Doğu’nun tam tersidir. Kanatlıdır ve kötü olarak yer almıştır. Büyük hazinelere bekçilik yaptığı söylenir ve insanlar onu öldürmek için karşısına çıktığı belirtilir.

Kutsallık yolunda

Lair
Ejderhalarla ilgili asıl bilindik hikaye, Aziz George ve bir ejderha ile olan savaşıdır. Hikayeye göre Aziz George, krallığı ve çevreyi tehdit eden bir ejderhaya karşı çarpışır. Kapadokya’da geçen mitte; ejderha köylerdeki koyunların hepsini bitirmiştir ve kendisine artık insan kurban verilmektedir. Son olarak zor durumda olan krallığın prensesi ejderhanın eline teslim edilir. Ancak Aziz George, mızrağını ve kalkanını kullanıp ejderhayı öldürür. Böylece ejderha ortadan kalkmış olur ve prenses de kurtulmuştur. Ayrıca diğer bir söylenene göre bir ejderhayı öldüren kişi, eğer ejderhanın kanı ile yıkanırsa ölümsüz olurmuş. Kendisine kılıç veya başka bir şey işlemezmiş. Ejderhalardan bu kadar bahsetmemin nedeni aslında Lair’ın kendisi. PlayStation 3 için hazırlanan yapım, ejderhaları emrimize verip, havada süzülmemizi sağlayacak.

Başlar

Uzun zamandır geliştirme aşamasında olan Lair, Factor 5 tarafından hazırlanıyor. Factor 5 ismini hiç duymadım demeyin. Çünkü kendileri uzun zamandır oyun piyasasında olan bir firma. 1993’ten bu yana birçok oyuna imza atmışlar. Ancak kendilerini Star Wars: Rogue Squadron’dan daha iyi tanıyabilirsiniz. Yıldız Savaşları’nda bir uzay gemisini kontrol etmek ve ortalık yere dalmak pek kolay iş değildi.

Daha önceden Star Wars’tan tecrübeli yapımcılar bu sefer ejderhaları bize kontrol ettirecekler. Yapmamız gereken oldukça basit. Rakipleri darmaduman etmek ve görevi başarmak. Bunu havada, karada, denizde her yerde göstereceğiz. Çünkü girip çıkmayacağımız yer olmayacak. Misal havada uçuyoruz, ancak canınız aşağılara doğru kaymak istedi. Bırakın aşağı doğru süzülün ve yere konun. İster yola tabanvay devam edebilirsiniz. Yalnız bir farkla diye belirtmek istiyorum, çünkü ciddi anlamda Cell’in rüzgarını yüzümüzde hissedeceğiz. Yapımcılar Lair’ın tüm detaylarına dikkat ediyorlar. Bunların başında yere indiğimizde veya yukarı çıktığımızda etrafımızı saran grafikler. Rakibimizi takibe başladık, deniz hizasına kadar aşağılara süzüldü. Bizde hemen arkasından gittik. Deniz üzerinde biraz yukarda uçuyoruz. Güneşin ışığı suya değecek, yansımamız ve ejderhamızın kanat çırpması direk olarak deniz üstünde belli olacak. Yetmedi değil mi? Havadan aşağıya bakıyoruz, yerde nokta misali bir şeyler hareket ediyor. Yere doğru iniyoruz, biraz sonra o noktalar yakınlaşıyor ve tüm detaylarıyla büyük bir ordunun olduğunu görüyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×