Lale Savaşçıları'na yeniden merhaba deyin

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Lale Savaşçıları'na yeniden merhaba deyin
İçimizde Lale Savaşçıları'nı duymayan fazla yoktur. Oyun Yapımı'nın bildirdiğine göre oyunun yeni versiyonu hazırlanmaya başlanmış. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Lale Savaşçıları, ilk olarak 1994 yılında SiliconWorx tarafından Amiga platformu için hazırlanmış bir bilgisayar oyunudur. Oyun daha sonra SiliconWorx ve Compuphiliacs iş birliği ile PC platformuna aktarılmış ve 1996 yılında Raks New Media prodüksiyonu ile piyasaya çıkmıştır.

Oyun, fantastik İstanbul Efsaneleri masalının bir dönemi olan “Bosfor Savaşı'ndan elli billah sonrası”nı konu alır. Türkiye’de PC için CD-ROM ortamında yazılmış ilk bilgisayar oyunlarından olma niteliği yanında, piyasaya sürülmesinden bu yana 10 yıl geçmesine rağmen, hala Türk bilgisayar oyuncuları için bir “mihenk taşı” olma özelliğini korumakta ve “Türkiye’de bilgisayar oyunu yazılması” konulu her sempozyum, panelvan ve kürsüde ilk akla gelen isim olmaktadır. Yazılımı, grafikleri ve müzikleri ile tamamen özgün olan oyunu unutulmaz kılan, eğlenceli karakterleri, komik konusu, sosyal içeriği ve sıradışı tasarımı olmuştur.

Lale Savaşçıları, bilgisayar oyunu olarak role-playing game (RPG) sınıfına girer. RPG oyunlarında alışıldığı üzere birkaç (dört) karakterin kişisel özelliklerini doğru kullanmayı ve öykü içinde oluşan sorunları akıl yoluyla (genellikle dayak) çözme biçiminde gelişir. Oynanış biçimi ve arayüz açısından çıktığı zamanın ortalama bir RPG oyununa çok benzer. Ancak Lale Savaşçılarını 10 yıllık ününe taşıyan en önemli özelliği, konusu ve öyküsüdür.

Oyun günümüz İstanbul’undan büyük bir tesadüf sonucu İstanbul Efsaneleri hayali dünyasına geçen 4 kafadarın başından geçen traji-komik, hemi de fantastik öyküleri anlatır. Otoparka kaçan toplarını almak için burunlarını soktukları olaylar, lalelerimizi hiç beklemedikleri, ilgilenmedikleri ve başlarını çok ağrıtacak dev bir kahramanlık öyküsünün başrolüne oturtuverir. Onlar, o adsız, o mütevazı, o “cesuryürek” laleler, çaresiz İstanbul’u bağnazlığın karanlık pençesine düşürmek üzere olan “Şeyh Cehalet”in önüne çıkacak kadar salak son kahraman demeti olacaklardır.

Oyunun PC'de piyasaya çıkışından beri uzun zaman geçtiğinden, yeni bilgisayarlarda ve Windows’un yeni sürümlerinde uyumsuzluk sorunları yaşanmıştır. Ancak ne mutlu bizlere ki, 2005 yılında yenilenen Lale Savaşçıları Dağıtımı sayesinde lalelerimiz bundan böyle ebediyen İstanbul’u koruyan bekçiler olacaklardır.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 17.06.2024 07:44
Kalan Karakter: 300 Gönder
Lale Savaşçıları'na yeniden merhaba deyin
İlginizi Çekebilir