1/2

Lanetin Hikayesi

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Türk oyunlarına bir yenisi daha ekleniyor.

Merlin'in Kazanı - Lanetin Hikayesi fikri nasıl ortaya çıktı?
İdris Çelik - LanetŞimdi esas gerilere gidersek 4 sene öncesine gitmemiz gerekir, o zamanlar daha lisedeydim ve yeni bilgisayar almıştım, ilk tekken oyununu görüp özenmiş ve nasıl oyun yazarım arayışı içerisine girmiştim tabi o zamanlar hiçbirşey bilmiyordum özentiden ibaretti fakat 3 sene önce programcılık hayatına başladım ve 2,5 yıl öncede Lanetin Hikayesi'ni yapma fikri ortaya çıktı...

Merlin'in Kazanı - Tek başına mı yaptınız yoksa yardımcı olanlar da var mıydı?
İdris Çelik - Açık ve net bir şekilde sadece ben yaptım diyebilirim. Eğer aksini idda eden çıkarsa hadi kanıtlada diyebilirim, yok ısrar ederlerse 3 saat içerisinde motoru tekrar yazabilirim. Bu güvende oyunu gerçekten benim yazdığım ve kimseden yardım almadığıma bir delildir.

Merlin'in Kazanı - Hayal Platformu nedir?
İdris Çelik - Aslında Hayal Platformu'da bundan 1 sene önce düşünülmüş bir işletim sistemidir. Bu kendi yaptığım oyunların sadece bu işletim sisteminde çalışması maksadı ile yapılıştı. Fakat daha sonra böyle bir işletim sistemine bağamlı olmanın pekte iyi olamayacağını düşündüm ve bu sistemi bir kitaplık olarak (DLL) kullanmaya karar verdim. Yine oyunun çalışması ile ilgili api'ler var ama bu sefer bir program değil kitaplıktan ibaret daha sade bir yapıda oldu.

Merlin'in Kazanı - Türkiye'de oyun yapmak zor mu?
İdris Çelik - Başkalarını bilmem ama kendim için evet biraz zor. Çünkü hele çevrenizdeki insanlar bu işten anlamayıp sizi sadece evinde oturup bütün gün oyun oynayan biri olarak gördülermi bu dahada beter bir olay. Maddi olarak hiç bir yardım almadım, kendi imkanlarım ile bu oyunu geliştirdim. Ama genel olarak düşündükmü eğer azminiz varsa pek zor olmuyor.

Merlin'in Kazanı - Oyun için hangi programları kullandınız?
İdris Çelik - Programlama dili için Ms_Visual Basic 5.0, Modelleme ve animasyon için 3D Studio Max kullanıldı.

Merlin'in Kazanı - Hikayesini biraz anlatır mısınız?
İdris Çelik - Hikayede Aslı ve Hakan isimli 2 karakter yer alıyor. Oyun 2 senaryolu 2 CD şeklinde tasarlandı. 1.CD'de Aslı ile, 2.CD'de Hakan ile oynuyorsunuz. Ancak kullanıcıların eline 2 CD birden geçmiyor. Çünkü senaryonun devamı için Lanetin Hikayesi2 çıkması gerekir. Yani 2.CD aynı zamanda Lanetin Hikayesi2 anlamınada geliyor. Neyse hikayeye geldiğimizde ise Aslı büyük bir gazetede muhabir ve araştırmacı gazetecilik yapan bir bayan, birgün ofisine gelip okuyucu mektuplarına bakar ve hükümet tarafından gizli bir kamp'ta biyolojik deneyler yapıldığını ve yaratıklar geliştirildiğini görür. Bu mektup onu çok şaşırtır ve hemen yola çıkar ve olaylara bu şekilde karışmış olur. Derken esir alınıp başka bir yere gönderilir oyun içerisinde Hakan ile tanışır oda bir paralı askerdir ve kapmta çığrından çıkan olayları yatırşırmak için yine hükümet tarafından o adaya gönderilirler. Oyunda amacınız o adadan kaçmak ve biyo-kimyasal bombayı durdurmak olacaktır. Evet doktor Erhan Çolak isimli bir biyoloji uzmanı tarafından bir tür serum geliştirilmiş ve ölü hücreler diriltilmiştir ve Dr Erhan Çolak bunu bir bomba ile denizde patlatıp tüm insanlığı biyolojik terör ile karşı karşıya getirmek olacaktır. Aslı ve Hakan'dada 2 farklı son var her nekadar oyun 2 CD olsada 1.CD'dede oyunu bitirmek gibi bir lükse sahipler.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×