1/5

Leadtek GTX480 SLI

Leadtek GTX480 SLI

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 5.08.2010 - 14:00
Şimdi korkma sırası oyunlarda
Oyuncuların oyun bilgisayarları... Aktif bir şekilde güncel oyunları takip eden oyunculardan hali vakti yerinde olanlar, genelde hepimizin "uçuk" diye nitelendirdiğimiz türdeki bileşenler içeren sistemlere sahip olurlar. Ev bilgisayarlarındaki teknolojilere yön veren güçler de bu durumun farkında olduklarından bundan bir kaç yıl önce, oyunların kilit noktası olan ekran kartlarının çoklu kullanımına izin veren bir teknolojileri sundular: SLI ve CrossFire. Basit bir şekilde 2 veya daha fazla sayıdaki GPU'yu paralel olarak kullanan bu iki teknoloji, yüksek performans getirileri sayesinde bir çok kullanıcının hayalini süslemekte. Peki günümüzün en güçlü GPU'suna sahip ekran kartı olan GTX480'i ikili SLI yaparsak ne olur? Şimdiden uyarayım; eğer orta veya düşük bir sisteme sahipseniz, testlerimizde göreceğiniz sonuçlar canınızı sıkabilir. Ya da bilgisayarınızın son derece güçlü olduğunu düşünüyorsanız bile...

Leadtek GTX480 SLI
Elimde iki tane canavar gibi Leadtek GTX480 var; yani günümüzün en güçlü GPU'sundan. DX11'de rakiplerine fark atan bu ekran kartı, tek başına bile uzun süreli kullanılması hedeflenen bilgisayarlar için biçilmiş bir kaftan. Nvidia'nın SLI teknolojisi sayesinde bu ikiliyi bir araya getirip yüksek performans elde edebiliyoruz. SLI sistem kurarken dikkat edilmesi gereken nokta, kartların hepsinin aynı GPU'dan gücünü alıyor olmasının gerekliliği. Bir tane GTX480'in yanına bir tane GTX460 gibi bir sistem oluşturmanız, SLI teknolojisi ile malesef mümkün değil. Ancak hızı aşırılmış bir model ile referans bir modeli birleştirerek SLI teknolojisinden faydalanabiliyorsunuz. İki kartın arasına SLI köprüsü yerleştirdikten sonra bilgisayarımızı başlatıp, Nvidia Control Panel'den SLI'ı aktifleştiriyoruz. Ekranın bir - iki kere yanıp sönmesinden sonra sistemimiz hazır hale geliyor. Tam anlamıyla emin olmak için GPU-Z yazılımına da bakıyoruz... Evet, SLI aktif. O zaman kollarımızı sıvayalım ve testlerimize başlayalım, ne dersiniz?

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×