1/3

Left 4 Dead

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Ölülerin istilası bu sefer çok daha büyük!
Kalabalık zombilere karşı sayıca birkaç insan canlarını korumaya çalışıyor. Ancak ne kadar ateş etseler de, mücadele etseler de zombiler geldikçe geliyor. Sürekli saldırıyorlar. Hayatta kalanların tek bir amaçları var, bir an önce bu cehennemi yerden kurtulmak. Bu sahneye çoğu zombi filminde karşılaşırız. Bir grup insan bir eve veya bir yere sıkışır, zombilere karşı mücadele eder. Sonunda ordu bir anda sahneye çıkar, zombilerle birlikte hepsini toptan temizlerler ya da bir şekilde ordu hayatta kalanları kurtarır. Uzun süredir geliştirme aşamasında olan Left 4 Dead (L4D), böyle temel üstüne kurulu. Hayatta kalmaya çalışanlar (Survivor), virüslü yani zombiye dönüşmüş (Infected) olanlardan kaçıp hayatlarını kurtarmaya çalışıyor. 18 Kasım’da tam sürümü yayınlanacak olan L4D’in sonunda demosu da yayınlandı. Demo oyunu daha önceden ön sipariş edenler için daha erken Steam üstünden indirmeye sunuldu. 11 Kasım’dan itibaren ise demo tamamen açık hale gelecek, herkes indirip oynayabilecek. Daha önceden L4D’i sipariş etmiş olmamdan dolayı, demoyu deneme imkanı da bulabildim.

Aç ölüler

Demoya girdiğimizde oynayabilmek için iki seçenek yer alıyor. Bir tanesi multiplayer olarak diğeri ise single player olarak botlarla birlikte oynanıyor. Seçilebilen Campaign olarak sadece No Mercy var. Seçeneklerde Death Tell, Dead Air ve Blood Harvest Campaign’leri de var, ancak bunlar demoda yer almıyor. No Mercy’nin seçeneklerinde; Apartments, Subway, Sewer, Hospital ve final bölümü yer alıyor. Ama demo sadece Apartment ve Subway bölümlerini barındırıyor. Zorluk seviyeleri Easy, Normal, Advanced ve Expert olarak belirlenmiş. Easy ve normal gerçekten kolay, oyuna bakmak ve alışmak için bir turluğuna Easy veya Normal seçilebilir. Ama ondan sonrasında Advanced veya direk olarak Expert tavsiyem olarak, çünkü bu zorluk seviyelerinde oyunun tam tadı çıkıyor.

L4D’in demosunda sadece Survivor tarafında oynayabiliyoruz. Survivor’da Bill, Zoey, Francis ve Louis karakterleri yer alıyor. Eğer başka bir oyuncu almamışsa istediğimiz birini seçme imkanına sahibiz (Single player’da istediğimiz karakteri rahatça seçebiliriz). Gelelim oyunun dinamik kısımlarına, isterseniz L4D’i botlarla single player oynayabilirsiniz. Ancak single player kısmını daha çok bir antrenman bölümü olarak görüyorum desem yalan olmaz. Botlarla zevkli olmuyor, botlar siz gitmeden ilerlemiyor, en önemlisi yapım multiplayer ağırlıklı ve co-op oynanış sunuyor. Online olarak bir lobiye bağlanıp diğer oyuncularla oynamanızı tavsiye ederim. Ancak böylesi gerçekten oyunun zevki kendini belli ediyor. Demoya girmeden önce hangi karakteri canlandırdığınız, film afişi gibi olan yükleme ekranında gösteriliyor.

Demodaki maceraya Apartman bölümünde, binanın çatısında başlıyoruz. Birinci silahımız olarak M1911 tabanca var ve mermisi sonsuz. İkinci silah olarak UZI veya pompalı alabiliyoruz, ancak Subway bölümünde makineli tüfek, sniper gibi seçenekler de karşımıza çıkıyor. Bu silahların mermileri var, ya bölüm başında ya da bölüm sonunda Safe Room’lardan cephane alabiliyoruz. Bir de Subway’deyken bölüm ortasında mermi karşımıza çıkıyor. Tam sürümde de bazı bölümlerin ortalarında, farklı silahlar ve cephane de rahatça alabileceğiz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×