1/2

Legacy of Kain: Defiance

Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Kain ve Raziel'i buluşturan Defiance nihayet piyasada.
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 2
Legacy of Kain: Defiance
  • Yapımcı - Yayıncı Crystal Dynamics - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 72
Artılar Görsel kalitesi yüksek çevre tasarımları.
Eksiler Oyunun fazlasıyla aksiyona dayalı olması atmosferi olumsuz etkiliyor.

Şimdiye kadar bir çok macera oyunu yapıldı. Bunların bazıları daha ilk denemelerinde başarısızlığa uğrarken, bazıları da çok başarılı olup büyük hayran kitlelerine sahip oldular. Resident Evil ve Metal Gear Solid serisi bunlara örnek olarak gösterilebilir...

Legacy of Kain serisi ise muhteşem konusu, harika kurgusu ve başarılı bir oynayışı olmasına rağmen en büyük yapımlar arasına giremedi. Bunun en büyük sebebi de oyunun yapımcılarının yaptığı bazı hatalar ve şanssızlıklardı.

Seri ilk olarak 1996 yılında yapılan Legacy of Kain: Blood Omen ile başladı. Bu ilk oyunu Silicon Knights yapmıştı ve herkes tarafından beğenilen kaliteli bir vampir RPG’siydi. Daha sonra Nintendo, Silicon Knights’ı satın alınca oyunun yapımını Crystal Dynamics üstlendi ve serinin ikinci oyunu Legacy of Kain: Soul Reaver ile harika bir iş çıkardı. Soul Reaver her ne kadar aksiyon özellikleri ile Blood Omen’dan farklı olsada, yine de seriye farklı bir bakış açısı getirmişti. Daha sonra serinin yeni oyunları Blood Omen 2 ve Soul Reaver 2 geldi. Fakat bu oyunlar bekleneni pek veremedi; çünkü Blood Omen’ın RPG stili aksiyona dönüşmüştü. Soul Reaver 2 ise ilk oyun kadar etkileyici olamamıştı. Fakat yine de serinin yeni oyunları kötü değildi, sadece beklenilen çıkışı yapamamışlardı.

Biraz Devil May Cry tadında sanki...

Crystal Dynamics’in Raziel ile Kain’i aynı oyunda buluşturacağını söylemesi oyunun fanatiklerini heyecanlandırmaya yetmişti. Fakat Crystal Dynamics oyunu farklı yapayım derken sanki Devil May Cry taklidi yeni bir oyun ortaya çıkarmış, bu da bence hiç hoş değil. Legacy of Kain serisi şimdiye kadar Lord Kain’in macerası Blood Omen ve Raziel’in macerası Soul Reaver adı altında iki bölüm olarak ilerliyordu. Legacy of Kain: Defiance’ta ise her iki karakteri sırası ile yönetiyoruz. Yani oyunda her hangi bir karakter seçim opsiyonu bulunmamakta. Oyunun senaryosu gayet açık; Lord Kain, sürekli kargaşa yaratan ve Raziel’i kendisine düşman eden büyücü Moebius’un peşine düşüyor. Raziel’in ise Elder God’ın elinden kurtulup, düşmanı olarak gördüğü Lord Kain’den intikam almak amacında. Her iki karakterin de serüveni aynı zamanda geçiyor. İki karakter oyunun belirli yerlerinde karşılaşıyorlar ve oyun boyunca bir çok ilginç gelişme oluyor. Kısır döngüyü açığa kavuşturacak bazı gelişmeler olsa da, genellikle kafanızda yeni soru işaretleri oluşacak. Aslında Defiance’ın senaryosunun fanatikleri pek mutlu ettiğini söyleyemeyiz. Zaten yeterince karmaşık olan senaryo, bu oyunla daha da karmaşık hale gelmiş. Tek su yüzüne çıkan gerçek, belki de seriyi takip eden oyuncuları en çok sevindiren şey; Raziel’in Kain’i artık düşman olarak görmemesi. Bunu da sanırım Soul Reaver, Raziel’i yutmadan önceki şu sözlerinden anlayabiliriz: “Kain sen artık benim düşmanım değilsin, ben her zamanki gibi senin sağ kolun ve teğmenin olacağım”.