1/12

Legacy of Kain: Defiance

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kain ve Raziel aynı oyunda hayat buluyorlar
"Yazı için Kahraman 3S'ye teşekkür ederiz."

Hepinizin bildiği gibi kitap, film ve oyun üçlemesi, ''Bermuda Şeytan Üçgeni'' eğlence sektöründeki geometrik şeklidir. Nerede insanları etkileyen, heyecanlandıran ve genelde ürküten bir tema varsa, bu üçgen onu içine çeker. Bazen bu tema farklı açılardan irdelenerek, oldukça etkileyici bir yapıyla bizlere sunulsa da; genelde tarz olarak aynı şeyler aynı şekilde ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyulur. Vampir teması da bu şekildedir. Her yerde karşımıza çıkmasına rağmen, berbatlığın süper ötesi yapımlar harici, vampirler bizim için her zaman enteresan, etkileyici ve karizma öğesi bir konu olmuştur. Hatta bu durumdan gaza gelerek çoğu kişi vampir olma hevesine kapıldı, daha sonra ortaya vampir avcıları çıktı ve onları daha karizmatik bulan kişilerin hayallerini Vampire Hunter olma hevesi süslemeye başladı. Benim için vampirler hala etkileyici özelliklerini kaybetmedi o ayrı.

Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı gibi oyunumuzda birbirinden karizmatik iki vampiri yönetiyoruz. Soul Reaver ve Blood Omen oyunlarından tanıdığımız Kain ve Raziel, bu iki oyunun yeniden şekil bulmasıyla Legacy of Kain: Defiance' da bizlerle buluşmakta. Kaderimiz gereği sürekli birilerinin, bir şeylerin peşine düşmemiz, oyunumuzun temel konusunu oluşturuyor. Oyunumuz toplam 2 CD üzerinden gelmekte; ayrıca oyunla yeni tanışacaklar için hazırlanmış tanıtım kitapçığını da içinde barındırmakta. Eğer orijinal oyunlardan bir haberseniz, oyunun resmi web sitesine girebilir, konuyu oradan pekiştirebilirsiniz. Doğrusu ilk oyunları bilmiyorsanız konu bakımından ilk başlarda (yani oyun bitene kadar ehehe) çok zorlanacaksınız. Oyunumuz günümüz PC'lerini fazla kastırmayacak şekilde, bazı büyü olaylarının ışık efektlerini saymazsak hiç zorluk çıkarmadan, bizlere sunulmakta.

Toplam 13 bölüme ayrılmış olan oyunumuzda Kain ve Raziel' i sırayla yönetmekteyiz; yani Raz fanları istemese de Kain ile haşır neşir olacak. Doğrusu benim için her iki karakteri yönetmekte çok zevkliydi. İki farklı karakteri yönetecek olmamız kontroller açısından gözünüzü korkutmasın bu arada; çünkü Kain ve Raziel' in hareketleri aynı mantık çerçevesinde şekillendirildiği için bizlere fazla sorun çıkartmamakta (!). Oyun toplam 13 bölümden meydana gelmekte demiştim. Bu bölümler uzunluk açısından birbirinden oldukça farklı, ayrıca Raziel' i daha uzun süre kontrol etmekteyiz.

Oyunumuzu kurduktan sonra maalesef herhangi bir açılış videosu falan izleyemeden (olsun, kafadan bir senaryo uydurup hayal alemi ekranından bakarsınız...), kuru bir logoya baktıktan sonra ana menüyle karşılaşmaktayız. Burada Continue Game, Start a New Game, Load Game, Dark Chronicle (Ana demo’lar oyun ilerledikçe burada toplanmakta. İsterseniz oyunu tamamen bitirdikten sonra hepsini baştan sona izleyip anlamadığınız yerleri tekrar gözden geçirebilirsiniz), Bonus Material, Options ve Quit Game gibi standart başlıkları görmekteyiz. Bunlardan ''Bonus Material'' kendi içinde Kain's Arcane Tomes , Raziel's Arcane Tomes ve The Making of Legacy of Kain: Defiance olarak üçe ayrılmakta. Burada bulunan resimler bölüm atladıkça topladığınız ''Arcane Tomes''e göre açılmakta. ''The Making of...'' oyunu tamamen bitirdiğinizde açılmakta ve oyunu yapan ekibin fotoğrafları bulunmakta. Yine oyundan birkaç resim ile Raz ve Kain' i seslendiren vatandaşları da buradan görebilmekteyiz.