1/4

Legend of Zelda: Twilight Princess

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Twilight çökerken Link yine tek başına
Platformlar Wii
Legend of Zelda: Twilight Princess
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 97
35 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Bölüm tasarımlarındaki inanılmaz işçilik, devasa bir oyun alanı, derin oyun yapısı. Yapılmış en iyi oyunlardan birisi
Eksiler İlla bir eksi yazmak zorundaysak müziklerin daha güzel olması gerektiğini söyleyelim
Nintendo’nun piyasaya çıkarttığı bütün konsolları ve hepsinde seri haline gelen oyunları gözlerinizin önüne getirin. Mario, Donkey Kong, Metroid, Zelda. Birini diğerinden ayırmaya, herhangi birini öne çıkarmaya lüzum yok; hepsi de kaliteli ve hepsinin de kendince hayranı var. Zelda da güzel bir seri, ama bu sonuncu oyunun yeri apayrı. Düşünün bir defa! Nintendo devrimsel kontrolleriyle yepyeni bir konsol piyasaya çıkartıyor ve tüm zamanların en iyi oyunlarından birkaçına sahip olan Zelda’nın son oyunu da konsolla aynı anda raflarda. Daha önce gerçekleşmemiş bir olay bu ve ilk kez Wii buna ev sahipliği yapıyor. Bu aslında Wii alacaklar için inanılmaz bir şey. Çünkü konsolun yanına hangi oyunu alayım diye fazla düşünmüyorsunuz.

Bunlardan bahsettim, çünkü bu sebeplerden dolayı konsol çıkmadan önce ve şimdi bile Wii’nin en çok merak uyandıran oyunu Twilight Princess’di. Uzun zaman süren bekleyiş ve Nintendo’nun mükemmeliyetçiliği de bir Zelda oyunu kalitesiyle birleşince hem bu okumakta olduğunuz inceleme yazısının fazla bir özelliği kalmadı, hem de oyunun diğer rakipleri yarışa 1 – 0 geride başlamış oldu. Tüm bunların ötesinde en önemli şeylerden bir diğeri de serinin yaratıcısı Miyamoto’nun, Twilight Princess’i yapılmış en iyi Zelda oyunu olarak göklere çıkarmasıydı. En çok merak edilen ve ilgi uyandıran oyunlarından biri olduğu bariz, ama en iyisi olup olmadığını deneyip de görmek isteriz açıkçası.

Hyrule’u beş geçe

Legend of Zelda: Twilight Princess, öteki Zelda oyunlarında olduğu gibi klasik bazı özellikleriyle birlikte geliyor. Kontrolümüzdeki ana karakter yine Link ve kendisi köyün genç delikanlısı olarak karşımızda. Yalnız önceki oyunlardan ziyade bu kez onu çok daha gelişmiş bir şekilde, daha iyi ve gerçekçi grafiklerle görüyoruz. Link ve köydeki diğer insanlar normal yaşantılarını sürerken aniden karanlık bir güç ile tüm gökyüzü kaplanıyor ve bu gücün etkisi altında kalan hayvanlar garip canavarlara, insanlarsa sürekli son saniyelerini yaşayan ruhlara dönüşüyorlar. Bu güç akşam saatleriyle birlikte yayılmaya başladığı için hiç kimse bir gariplik sezinlemiyor. Twilight denen bu etkinin yarattığı garip yaratıklar insanlara saldırmaya başladığında da her şey için çok geç olduğunun farkına varılıyor.

Kahramanımız da bu anda devreye giriyor. Twilight pek tabii ki onu da etkiliyor ve bunun sonucunda kendisi bir kurda dönüşüyor. Yalnız bu etkinin sonucu ve nedenleri çok sonra belli oluyor. Senaryonun akışına göre anlatılana bakılırsa ülkenin tepesine çöken bu karanlığa sebep olarak Hyule’un ışığını koruyan ruhların gözyaşlarının çalınması gösteriliyor ve Link de tanrılar tarafından bu gözyaşlarını geri almak üzere seçilen kahramanı canlandırıyor. Biz de kendisine yardımcı olarak Hyrule’u karış karış dolaşmalı, bütün yaratıkların hakkından gelmeliyiz. Oyuna Ordon köyündeki sade bir vatandaş olarak başlıyoruz. Köydeki diğer çocuklara örnek olan davranışlarımızla bütün halkın gözünde çok farklı bir yerdeyiz; herkes bizi sevip sayıyor. Burası aynı zamanda oyuna alışmak için oluşturulmuş bir deneme safhası. Etraftaki insanlarla konuşup basit yan görevleri yerine getiriyor, bu sırada da basit kılıç hareketleri ile uzak mesafeli vuruşların nasıl yapıldığını öğreniyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×