Legendary: The Box

Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Pandora'dan sonra kutuyu bu sefer biz açıyoruz!
Genelde bir hırsız olur. Hem yakışıklıdır hem de hırsızlıkta ustadır. Bir kadının kalbini çalar, aynı zamanda değerli sanat eserlerini çalar. Bu tip senaryolu filmleri eskiden genelde Pazar günleri, televizyonda çok izlerdim. Akşam saatinde yayınlanırdı ve klasik bir hikayesi olmasına karşın, heyecanlı ve macera dolu olurdu. Alternatif 2. Dünya Savaşı hikayeli Turning Point: Fall of Liberty’nin yapımcısı Spark Unlimited işte böylesi klasik bir senaryoyu, Pandora’nın Kutusu’yla birleştirerek yeni bir proje hazırlıyor. Adı da “Legendary: The Box”

Pandora’nın Kutusu açılırsa neler olur neler

Legendary: The Box’ta, Charles Deckard adında sanat eseri bir hırsızı canlandırıyoruz. Kendisi değeri yüksek sanat eserlerine karşı dayanamıyor. Sonunda sanatsal açıdan çok değerli olduğu söylenen , bir kutu peşine düşüyor. Aslında bu Pandora’nın Kutusu, ancak Deckard’ın bundan haberi yok. Kutuyu çalıyor ve kutuyu açtığı zaman, tüm kötülükler dışarı çıkar. İnsanlık tehlike altındadır ve kötülükleri durdurup, hepsini kutuya geri göndermek, bu belayı açan Charles Deckard’a düşer. Aslında öyle derin konusu yok. Ancak oyunun güzel bir aksiyon sunacağı düşünülürse, böylesine biraz değişik ama normal bir konu yeterli gözüküyor. Konuda geçen Pandora’nın Kutusu, Yunan mitolojisinde geçiyor. Pandora aslında ilk kadın. Tanrılar tarafından Dünya’ya gönderildikten sonra, kendisine verilen bir kutuyu dayanamayıp açıyor ve güya tüm kötülükler, hastalıklar ortaya çıkıyor. Ancak kutuyu hemen kapatıyor. Fakat kutu içinde saf kötülükler haricinde bir tane de iyiliğin olduğu söylenir, o da umut. Efsane olan Pandora’nın Kutusu’nun hikayesi böyle.

Yapım Unreal 3 grafik motoruyla hazırlanıyor. Işık oyunları, gerçekçi modellemeler, kaliteli kaplamalar, detaylı bir çevre belirtilen özellikler arasında. Zaten çoğu oyunda kullanılmaya başlayan motorun gücünü az çok biliyoruz. Ekran görüntülerine de bakılarak Legendary: The Box’ın grafik olarak iyi bir şeyler sunacağı kesin. Oyun New York’ta geçiyor ki, yapımcılar New York’un çeşitli yerlerini fotoğraflayarak oyuna aktarıyorlar. Böylece daha gerçekçi bir atmosfer sağlanacak. Grafikler dışında gene etkileşimli bir çevrenin olacağı kendini belli ediyor. Düşmanlarla savaş zamanında, etraf tahrip olabilecek. Çevredeki etmenler kullanılabilecek. Oyunun böylece daha etkileyici ve gerçekçi olması planlanıyor. Zaten artık çoğu oyunda, fizik etkileşim kullanılıyor. Legendary: The Box’ta da olması lazım. Bunlara ek olarak kaliteli seslendirmeler ve ses efektlerinin yer alacağını da belirtelim.

Mitolojik yaratıklar

Yapımda düşmanlarımız olarak mitolojik bir sürü yaratığa rastlayacağız. Bunlar arasında efsanevi Griffon’lar, Minatour’lar, Kurt adamlar vs… bulunacak. Yapay zeka hakkında söylenen bir şeyler yok. Ama genel olarak Unreal teknolojisi ve oyundaki aksiyon ele alınırsa, çok zeki olmasa da gene iyi sayılabilecek yapay zeka olabilir diye tahmin ediyorum. Genelde Unreal teknolojisinin yapay zekası iyidir. Unreal Tournament’lardan ve başka oyunlardan bunun doluca örnekleri var.

Silah yelpazesinin geniş tutulacağı söyleniyor. Zaten yayınlanan ekran görüntülerinden ve videolardan bu kendini belli ediyor. Aksiyon dolu bir oyunda çeşitli silahlar olmazsa olmazdır kuralını da arada hatırlatayım. Silahlar dışında ek olarak bazı güçlerimizin de olacağı söylenenler arasında.

Yapımcı Spark Unlimited, daha önce Medal of Honor’un PC versiyonunun yapımında bulunmuş kişilerden kurulmuş. 2004’te Call of Duty: Finest Hour’u PS2, Gamecube ve Xbox için yapmışlar. FPS konusunda tecrübeli bir ekip. Bir taraftan Turning Point: Fall of Liberty’i geliştirirlerken, diğer yandan fantastik temalı Legendary: The Box’ın yapımıyla uğraşıyorlar. Oyun PS3, Xbox 360 ve PC için 2008 ikinci çeyrekte piyasaya çıkarılacak. Hiç bekletme olmayacak hızlı bir aksiyona sahip olacağı, yapımcılar tarafından belirtiliyor. Şimdilik kulağa söylenenler ve yayınlanan materyaller oyunun iyi bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Şimdilik bu kadar, çıktığı zaman bakalım beklenene değmiş mi hep beraber göreceğiz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.06.2024 15:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
Legendary: The Box
İlginizi Çekebilir