1/2

Legion Arena

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Online ortamda stratejinin tadı başka!
Legion Arena, sadece strateji oyunu üretmeye kendini adamış olan İngiliz Slitherine Software firmasının en yeni oyunlarından biri. Uzunca bir süredir üzerinde çalışılan Legion Arena bundan yaklaşık yedi ay önce duyuruldu ve taşıdığı birçok yeni özellik nedeniyle iyi bir oyun olacağının izlenimini veriyor. Beş ayı aşan beta test sürecinde oyuna sürekli yeni yeni özellikler ekleyen firma, beta için seçtiği kullanıcılarının sürekli nabzını yokluyor ve yaptığı güncellemeler ile oyuna son şeklini vermeye çalışıyor. Öyle ki, Slitherine Software gibi küçük çaplı bir firma için hiç de ucuz olmayan teknikler kullanılarak yapılan çalışmalar firma için ekstra külfet getiriyor ve yapımcılar da oyun piyasaya çıktığında bu harcamaların geri dönüşünün yine kullanıcıların beğenisine bağlı olduğunu bildikleri için atacakları adımları dikkatle atıyorlar.

Topla askerlerini, gel savaşalım…

Oyun, PC’cilerin en çok sevdiği türlerden biri olan RTS tarzında karşımıza çıkacak. Eski çağlarda geçen oyunumuzda askerlerimizi toplayabileceğiz ve birçok yönde onlara eklemelerde bulunabileceğiz. Slitherine Software’den Iain McNeil ile yaptığımız röportajda da söylediği gibi oyun aslında tam anlamıyla bir RTS değil. Genel itibariyle karşılıklı iki ordunun savaşmasına dayanıyor oyun; ama, onların yeteneklerine yapabileceğimiz eklentiler sayesinde RTS ile karışık RPG oynayacağımız da bir gerçek. Bu karışıma kendisinin koyduğu isim ise RPS(Role-Playing Strateji).

Görünüşe bakılırsa oyunda alışıldık bir RTS havası da görünmüyor. Legion Arena’nın beta versiyonunda göründüğü üzere biz sadece asker toplayıp onların yeteneklerine eklentiler yapıyoruz ve yalnızca savaştırıyoruz. Yani bina kurup kaynak toplamak gibi işlerle meşgul değiliz. Başladığımızda elimizde bir miktar şöhret puanı ve altın, üç birim de asker bulunuyor. Scenario şeklinde ilerleyen bölümlerde zordan kolaya doğru çeşitli bölümlerde savaşıp kazanarak bu puanlarımızı yükseltiyoruz ve puanlarımız yükseldikçe askerlerimizin yeteneklerine de eklemelerde bulunarak onları güçlendirebiliyoruz. Bu konuda da çok geniş bir yelpazede onlarca güç mevcut. Örnek verecek olursak her savaş sonunda başarılı olan birliklerinize isterseniz farklı taktik organizasyon düzenleme yeteneğini ekleyebiliyor, isterseniz saldırı puanlarını yükseltiyor, isterseniz de daha iyi savunma yapabilmeleri için morallerini yükseltebiliyorsunuz.

Her savaş sonrasında eksilen askerlerinizin sayısını da artırabiliyorsunuz. Eksilen askerlerin yerine yenilerini sağlayıp sağlıklarını yükseltmek için her biri başına 5 şöhret puanınız yok oluyor. Eksilen puanların miktarı birimden birime göre değişim oluşturmuyor. Ordunuza yeni asker almak istediğinizde ise bu kez işin içine altın miktarı da dahil oluyor ve çoğu kez ordunuzda mevcut olan askerlerin sağlıklarını yerine getirmek, yeni asker alımından daha önemli olabiliyor. Birimler ise her bölüme göre farklılıklar içeriyor. Öyle ki, ilk bölümde elinizdeki en değerli asker topluluğu atlı birlikler iken, oyunun sonlarına doğru filler ve onların üzerinden ok atan savaşçılarınız da olabiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×