Lego Batman

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Kötülerin düşmanı iş başında
Platformlar PSP
Lego Batman
  • Yapımcı - Yayıncı Traveller's Tales - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 75
Artılar Eğlenceli oynayış, renkli grafikler, özgün yapı
Eksiler Seriye yeni bir şey vaat etmiyor
Çoğu zaman olduğu gibi filmler ve ardından çıkan oyunları ile ilgili bir giriş, karşıdan bakıldığından bu oyun içinde geçerli gibi görülüyor. Ancak oldukça ses getiren Batman: The Dark Knight filmi ardından piyasaya çıkan, Lego Batman oyunu için bu durum geçerli olmuyor. Keza Lego Batman, diğer oyunlarda olduğu gibi şaşırtıcı bir şekilde film ile aynı hikayeyi barındırmıyor. Aslında durum yine bir pazarlama politikasına çıkıyor; fakat bu defa pazarlanan şey filmin çakması tabir edilen oyunu olmuyor, ya kaliteli yap, ya da hiç yapma çağrılarına kulak asıldığı bir gerçek. Ancak bu seferde hiç yapmamak olmaz, biz bari kötü olacağına farklı bir içerik koyalım dendiği de açıkça görülüyor.

Yarasaların gücü adına

Diğer pek çok Lego oyunu gibi Traveller’s Tales firmasının elinden çıkan Lego Batman, tadı damağında kalmış Dark Knight fanları için oldukça iyi bir çalışma gibi görülüyor. Ancak başta da belirttiğim gibi hikayenin film ile ilgisi yok. Hatta çizgi romanları ile bile ilgili olmadığını söyleyebilirim. Lego Batman’de diğer Lego oyunları gibi oldukça eğlenceli ve keyifli bir oyun olarak, PSP sahiplerinin emrine sunuluyor. Fakat Lego Star Wars ve Lego Indiana Jones gibi önceki versiyonlarda gördüğümüz anlamsız bulmacalar, tahmini yapılan atlamalar, zayıf yapay zeka gibi durumlar ile yeni yapımda da aynen karşılaşmayı sürdürüyoruz. Lego Batman’de diğer versiyonlarda da olduğu gibi değişmeyen bir başka şey ise oyunu hikaye için değil, gerçek anlamda parça parça olan oyun yapısı ve düşmanlarıyla oldukça eğlendirmesi. Üstelik karakterlerde herhangi bir şekilde değiştirilmeden, gerçeklerine sadık kalınarak, sadece Legolaştırılarak oyuna geçirilmişler. Ara sahneler ile desteklenerek de hem eğlence hem de bütünlük sağlanmaya çalışılmış.

Başta Batman ve Robin’in kontrol edilebildiği yapımda her iki karakter de aynı anda harita üzerinde bulunuyorlar. Her ikisinin de kabiliyetleri farklı olduğundan üçgen tuşu ile istenilen zamanda karakter değişimi sağlanmış. Çizgi romandaki görünüm ve özelliklerine büründürülmüş karakterlerimiz, bir kısmı normal bir kısmı Lego şeklindeki Gotham şehrinde mesleklerini icra ediyorlar. Ancak bu sırada çalan müzikler duruma eşlik edecek şekilde yapılmamış, bir süre sonra sürekli tekrar eden tınılara dönüşmekteler. Sesler ve müzikler bakımından, biraz dikkatli izleyiciler filmlerden alınmış olduklarını da hatırlayacaklar. Karakterlerimiz etrafı döküp yıkarken kullanacakları özel kıyafetleri de haritada belli noktalarda sizleri bekliyor. Hatta bazı şeyleri yapabilmek için, çoğu zaman bu kıyafetleri giymek zorunda dahi oluyoruz. Örneğin Robin’in özel manyetik giysisi metal duvarlara tırmanmayı sağlarken, Batman’in giysisi yüksek yıkım gücü sağlıyor. Diğer pek çok işlevsel giyside kullanılmayı bekliyor.

İyilere karşı

Oyunun ikinci kısmı sayabileceğimiz bölümünde ise işler değişiyor ve bu defa kendimizi suçluların tarafında, onları kontrol ederken buluyoruz. Bu özellik sayesinde çift taraflı bir bakış açısı kazanarak çok daha güzel bir oynanabilirlik elde edilmiş. Karanlık tarafta olduğumuz sürece bir yandan da onların birincil planlarını öğreniyoruz. Bu seviye ardından ise kontrol yeniden Batman ve Robin’e geçerek suçla savaşmaya devam ediyoruz. Ancak bir farkla; bu defa karanlık tarafın planlarına sahibiz. Her bölüm sonunda açabildiğimiz kilitli özel karakterler ise yapımın Free modunda oynanmak üzere bizleri bekliyor. Kilitli karakterlerin bölüm sonunda açılması ise bölüm içinde neden Lego parçalarını topladığımızın cevabını oluşturuyor. Bol miktarda düşman mücadelesi içeren bölümlerden bazılarında ise araba, uçak, bot gibi silahla donatılmış araçları kullanabilmekteyiz.

Başta da belirttiğim gibi Lego yapımlarındaki klasik hatalar varlıklarını halen sürdürmekteler. Bazen kamera, genellikle yapay zeka ve çok bir anlamı olmayan bulmacalar, kimi zaman temponun düşmesine neden olabilmekteler. Genel olarak ise oyunun oldukça eğlenceli bir yapıda olduğunu söylemek mümkün. Eğer sizinle oynayacak başka bir arkadaş bulabilirseniz, Co-Op modunda oldukça keyifli vakit geçirmek mümkün oluyor. Her ne kadar son film ile örtüşmese de, Lego Batman çizgi roman ruhunu yaşatmaya ve özellikle türün fanlarını sevindirmeye yetiyor.
Yorumlar 13
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2022 06:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.07.2016 00:09
Harika bir şey
😊😀😁😂👍👎
Kalan Karakter : 300 Gönder
Lego Batman

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×