1/3

LEGO Harry Potter: Years 1-4

Mahmut Saral 7.07.2010 - 18:11
Büyülü parçalar bir araya geliyor...
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360, Wii
LEGO Harry Potter: Years 1-4
Merlin Puanı 83
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%40
Artılar Oynanış çok eğlenceli, güzel bulmacalar, espri unsurları gayet iyi, 4 filmi de özetlercesine yaşıyorsunuz
Eksiler Kontroller sıkıntı yaratıyor

Size milyar dolarlık bir isimden söz etmek istiyorum; Harry Potter'dan yani. Gün gelir bazı şeyler düşünürsünüz, olması imkânsız, çılgınca şeyler... Peki sonrasında tamamen unutur musunuz, yoksa düşüncelerinize şekil vererek bir ressam edasında tasvir eder misiniz? Seyahatlerin insanlar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu esnalarda kişiler bir bakıma kendilerini boşluğa emanet edip, zihinlerine armağan olarak sunulan fikirleri sahiplenebiliyor. Nitekim J. K. Rowling de öyle yaptı. Bir tren yolculuğu esnasında zihninde beliren Harry Potter, günümüzde dünyanın en önemli markalarından biri konumunda.

7 kitaptan oluşan ve şimdiye kadar 400 milyondan fazla satan bu muhteşem seri, Warner Bros. önderliğinde beyazperdeye de adım attı ve serinin son kitabı Ölüm Yadigârları, iki bölüm olarak art arda izleyiciyle buluşacak. EA Games tarafından da video oyunları hazırlanan Harry Potter, bu kez Lego olarak karşımızda. Aslında Lego evreni, her büyük ismin mutlak duraklarından bir tanesi. Star Wars, Indiana Jones ve Batman'den sonra şimdi de Harry ve arkadaşlarını, Lego temasıyla süslenmiş büyülü dünyasında ziyaret ediyoruz.

Haberi yoktu, ama aslında o büyük bir büyücüydü

Lego Harry Potter: Years 1-4, adından da anlaşılacağı üzere Harry'nin Hogwarts'ta geçirdiği ilk 4 yılı konu alıyor. Albus Dumbledore ve Minerva McGonagall, Hagrid'in getireceği emaneti, yani küçük Harry'i beklerken başlıyor ilk video. Öykünün ilk safhalarını kısaca özetlememiz gerekirse Harry, henüz konuşmayı bile bilmezken tüm büyü dünyasının en ünlü büyücülerinden biri olarak anılmaya başlar. Bunun sebebi ise, Karanlık Lord'un elinden kurtulabilen tek kişi olmasıdır. Karanlık Lord, yandaşlarını toplayarak karanlık bir çağ başlatır ve ona engel olmak isteyenleri de bir bir ortadan kaldırır. Ne yazık ki Harry'nin anne ve babası da bu kurbanlar arasındadır. Asıl sorulan soru ise, Harry'nin nasıl hayatta kalmayı başarabilmesidir. Bunun için çeşitli teoriler olsa da bunu Karanlık Lord'dan, yani Voldemort'tan başkası bilmemektedir.

LEGO Harry Potter: Years 1-4

Tüm bu bahsedilenlere rağmen Harry, herşeyden habersiz İngiltere'de yaşamını sürdürmekteydi, o ana kadar. Günün birinde ona bir mektup geldi. Oysa ki daha önce böyle bir şey yaşanmamıştı. Mektup, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulu damgası taşıyordu. Teyzesi ve amcası bu durumu şaşkınlıkla karşılamış ve Harry'nin ne olduğunu anlamasına izin vermeden evden taşınmaya karar vermişlerdi. Oysa Harry'nin alnındaki iz, zamanın geldiğini işaret ediyordu. Rubeus Hagrid, Harry buldu ve onu Hogwarts'a davet ederek yeni dünyasındaki ilk adımı atmasına yardım etti...