1/2

Lego Star Wars

Lego Star Wars

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Şu parçayı da birleştirelim, bakalım ne olacak? Aha, Star Wars!
Platformlar PC
Lego Star Wars
  • Yapımcı - Yayıncı Traveller's Tales - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 78
Artılar Kontrol edilebilen birçok karakter, zevkli bir oynanış, shooter ve yarış bölümleri
Eksiler Arka plan grafikleri biraz sönük kalıyor, sesler yetersiz

Hey gidi LEGO’lar Hey! Başında saatler harcadığımız; robotlar, arabalar, uzay üsleri yaptığımız, bir bakıma yaratıcılık yeteneklerimizi harekete geçirdiğimiz ufak oyuncak parçacıklarıdır onlar. İstediğimiz herşeyi inşaa edebiliyor, kendi oyuncaklarımızı yaratabiliyorduk. Şimdiki çocuklar artık daha teknolojik olanlarla ilgileniyorlar, hatta çeşitli çizgi filmlerde gördükleri karakter ve onların silahlarını biriktirmeyi tercih ediyorlar. Aslında LEGO hiç demode olmadı, çünkü dünya çapında o kadar sevildi ki, bu oyuncakların işlendiği oyunlar yapıldı. LEGO Racer ile, kendi LEGO araçlarımızı birbirleri ile yarıştırıyorduk. Şimdiye kadar kimsenin aklına, Star Wars ve LEGO gibi iki popüler temayı birleştirmek gelmemişti. LEGO Star Wars ile artık buna da şahit olduk. Üstelik LEGO’dan alabileceğimiz eğlenceyi bize fazla fazla veriyor.

Parça parça ama büyük evren

Bu oyunla birlikte, tüm Star Wars evreni, karşımıza LEGO’lar halinde çıkıyor. Binalar ve objeler olsun, karakterler olsun hepsi birer oyuncak. Buna rağmen yine karizmatik ve bir o kadar da şirin gözüküyorlar. Aksiyon öğeleri hakim ancak, daha eğlenceli olması ve her yaştan insanın zevkle oynayabilmesi için platform öğelerinden de fazlaca yararlanılmış. Tabi bir de çözmemiz gereken bulmacalar da işin içine eklenince, başında saatler geçirebileceğimiz bir yapım ile karşı karşıya olduğumuzu tahmin etmek hiç de zor değil. 

LEGO Star Wars’da, Episode 1, 2 ve 3’ü tamamen oynayabiliyoruz. İlk olarak Episode 1 ile başlıyor, bunu bitirdikten sonra 2 ve 3’ü açmış oluyoruz. Hatta oyunu gerektirdiği şekilde bitirdiğimiz zaman, bonus bir Episode daha açılıyor. Her Episode, kendi içerisinde de 5 ya da 6 bölüme ayrılıyor. Bu bölümler, ilgili Episode’un en önemli kısımlarını ve sonlarını içermekte. 

En kilit özellik, yanımızda devamlı farklı karakterlerin dolaşacak olması ve istediğimiz zaman ya da bulmacaların gerektirdiği şekilde onları da kontrol edebilecek olmamız. Biz bir karakterin kontrolünü ele almışken, arkadan da diğer karakter yapay zeka tarafından kontrol ediliyor, bulmacaları çözme esnasında bizlere yardım oluyor. Hatta bölümlerin birinde 5-6 kişi beraber takılıyor, bölüm içerisindeki yerlere ve bulmacalara göre onların özelliklerini kullanıyoruz. Oynanabilir birçok karakter olduğunu görüyoruz, bu çok güzel birşey ve oyuna da değişkenlik kazandırıyor. 

Özelliklerinden de bahsetmek gerekirse; Obi-Wan ve Qui-Gon ışın kılıçları, Force Push özellikleri ile ön plandalar. Kraliçe Amidala ve Panaka ise, blaster tabancası kullanıyor, ayrıca belirli yerlere gelince kancaları ile ulaşılamayacak yerlere ulaşabiliyorlar. Yoda, çok seri savaşıyor, R2-D2 ise açılmayan kapıları açıyor. Bunlar, yönetebileceğimiz karakterlerin sadece bazıları. Özellikleri, ilerlemek ve bulmacaları çözmek için sık sık kullanmak gerekiyor. Bunu yapmak gerçekten çok eğlenceli. 

Tüm karakterler bir arada

Grafikler 3 boyutlu ve adamlarımızı 3. şahıs görünümünden kontrol ediyoruz. Yeri geldiği zaman, bulunduğumuz kısımlara göre kamera kendini ayarlıyor. Genelde görüntüler güzel ancak bazı yüzeylerde pürüzler gözlenebiliyor. Ayrıca şöyle bir durum söz konusu; çevredeki objeler ve temel yapılar da, karakterlerimiz gibi LEGO’lardan meydana geliyorlar. Ancak, sanki karakterlerin görünüşleri, çevreden daha bağımsız gibi ve çevre detayları, karakterlerin yanında sönük ve detaysızmış gibi gözüküyorlar. Bunun dışında bildiğimiz ışın kılıcı ve diğer ışık efektleri, her Star Wars oyununda olduğu gibi güzel gözükmeye devam ediyorlar. Açıkçası sesleri pek tatmin edici bulmadım, Star Wars atmosferini daha fazla yansıtacak türden olabilirlerdi. Adamlarımızın sesleri ise, LEGO olduklarını belli etmekte. Müzikler ise, bildiğimiz Star Wars müzikleri ve tabii ki hepsi gayet iyi.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×