Lemmings

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
16 Senelik hasret sona eriyor, Lemmings PSP'de
Platformlar PSP
Lemmings
  • Yapımcı - Yayıncı Team 17 - SCEE
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 88
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Çizgi film vari grafikler, güzel müzikler, yüksek oynanabilirlik
Eksiler Bölüm editörü zor, Multiplayer oynarken yaşanan takılmalar
İlk olarak 1991 yılında Commodore-Amiga için çıkan ve zamanının en popüler Puzzle tarzındaki yapımlarından biri olan Lemmings, şimdi de PSP konsollarına misafir oluyor. Her ne kadar gerçek görünüşleri ile alakaları olmayan sıçanları yönetsek de, yaşamlarındaki gibi oyunda da hayatlarını umursamaz davranışları ve sevimli hareketleri ile dikkat çekiyorlar.

Lemmings, özellikle son dönemlerdeki kaliteli yapımları ile ortaya çıkan Team 17 firması tarafından geliştirildi. Sevimli animasyonları ile kapısını aralayan yapım, bir o kadar renkli menüsü ile bizi karşılıyor. Hemen bir profil yaratıyor ve ardından Lemmings dünyasına adım atmak üzere oynamak istediğimiz tarzı seçiyoruz. Yapım Special, Original, User ve Extra olmak üzere dört ana level kategorisine ayrılmış durumda. Original ana kısım altında hayli tatmin edici sayılabilecek 120 adet ayrı bölüm bulunmakta. Bu 120 bölüm 30’ar bölümlük dört farklı zorluk seviyesine ayrılmış durumda. Special ana level’ı altında da 36 adet ayrı oynanabilir bölüm bulunmakta. Bu bakımdan Lemmings’de toplam 156 farklı bölüm bulunuyor. Ayrıca Extra adlı kısıma internette yayınlanan yeni level’ları ücretsiz indirerek bu bölüm altında oynayabiliyorsunuz.

İçindekiler

İçerikten bahsedecek olursak... Her bölüm başında maksimum yüz adet Lemming emrinize veriliyor. Puzzle-platform tarzında yaratılmış kısımlar da amaç belli sayıdaki Lemming’i süre dolmadan başlangıç noktasından çıkışa ulaştırmak. Ancak bu göründüğü kadar kolay değil. Zira her Lemming ortalama 0 zeka ile size veriliyor. Bunu diğer yapay zekadan yoksun oyunlar gibi algılamayın. Yapım özellikle bu şekilde yaratılmış durumda. Ekranın altında grafikleştirilmiş olan bazı komutlar bulunmakta. PSP’nin omuz tuşlarını kullanarak o bölümde kullanımına izin verilmiş komutlar arasında seçim yapabiliyorsunuz. Bölümler dağ, tepe, engel, uçurum şeklinde tasarlandığından bu konutların çoğu da patlatma, kazma, tırmanma, engelleme, merdiven kurma gibi işlevler içermekte. Sürekli hareket eden Lemming’lere bu komutları vererek engelleri aştırtmalı ve çıkış noktasına ulaştırmalısınız. Anlayacağınız gibi yapım biraz el çabukluğu gerektiriyor. Zira verdiğiniz her yalnış komut, muhtemelen bir miktar Lemming’i hanenizden düşürecektir.

Grafikler

Yapım, çizgi film vari grafikleri ve arka plandaki temaya uygun çalan müzikleri ile dikkat çekiyor. Son derece renkli ve hoş görünümlü grafikleri atmosfere uygun müzikler tamamlıyor. PSP’nin Wide-Screen yapısı sayesinde yüksek görüş alanı kazanması, oynanabilirlik de bir platform oyunu için mükemmel fırsat sağlıyor. Yayınlanan yeni Level’lar ile de uzun soluklu bir yapım olduğuna şüphe yok. Aradan geçen 16 yılın ardından Lemmings ile hasret gideriyoruz. En yakın rakipleri Worms ve Exit gibi PSP’ye çıkmış oyunlar ile rahatlıkla aynı kulvarda koşabilecek seviyede bir yapım. Eğleneceli saatler geçireceğinize eminim.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 14:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
Lemmings

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×