Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Üç kardeşin talihsiz hikâyesi
Platformlar PC
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Yapımcı - Yayıncı Knowwonder - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 65
Artılar Violet'in yaptığı icatlar gerçekten ilginç. Grafkler iyi. Kendine has, karanlık bir tarzı var.
Eksiler Bulmacalar çok basit. Oyun adventure ismini hak edecek kadar kaliteli değil. Sadece çocuklara hitap edebilir.

SpongeBob’dan sonra şimdi de bir başka çocuk klasiği olan “A Series of Unfortunate Events” oyunu ile karşı karşıyayız. Yakında filmi de sinemalarda gösterime girecek olan Unfortunate Events hikayeleri; DreamWorks, Paramount ve Nickelodeon’ın ortak çalışmaları ile ilk önce oyun olarak bilgisayarlarımıza uğradı.

Series of Unfortunate Events, kendine has yapısı olan, garip bir hikayedir. Ortamlar ve karakterler biraz uçuk kaçık görünürler ve kimi zaman çocuklara korkutucu ve sıkıcı anlar yaşatabilirler. Asıl hikaye; Klaus, Violet ve Sunny isimli üç çocuk üzerinde geçmektedir ve her çocuğun kendine has özellikleri vardır. Örneğin; Klaus okuduğu bir cümleyi ya da paragrafı asla unutmaz. Violet ise çevrede bulduğu eşyalar ile akla hayale gelmeyen icatlar yapar. Grubun bebek üyesi Sunny çok kuvvetli dişlere sahiptir ve her cismi ısırarak kopartabilir. Üç çocuk, ailelerinin trajik bir kazada ölmelerinden sonra amcalarının yanına gönderilmiştir. Geldikleri bu yeni ortamda, hayatlarının hiç olmadığı kadar değişeceğinin ve dillere destan bir maceraya ilk adımlarını atacaklarından habersizdirler.

Mucit Violet iş başında

Series of Unfortunate Events esasında adventure türünde olmasına rağmen çok farklı bir oynanışa sahip. Tüm oyun, “objeleri topla, doğru yerde kullan ve bulmacayı çöz” şeklinde ilerlese de her şey çok kolay ve kendiliğinden gelişiyor. Mesela ilk bölümde yolumuzu kesen kapıyı kırmak için; üç garip nesneyi toplamak gerekiyor. Bu nesneleri Klaus ile topladıktan sonra, Violet bunları birleştirip; "tekme atan" bir alet yapıyor. Daha sonra tüm oyun boyunca bu aleti kullanarak tahtadan yapılmış cisimleri kırıyor, içlerindeki gizli objelere ulaşıyoruz.

Üç karakterin kendilerine has, farklı özelliklerinin olduğunu söylemiştik. İş bu özellikleri kullanmaya geldiğinde, bir adventure oyunundan beklendiği üzere seçimleri bizim yapmamız gerekirken maalesef oyun buna izin vermiyor. Diyelim Klaus’un ve Violet’in geçemeyeceği kadar dar bir geçit var; bir anda oyun minik demo ile kesiliyor ve küçük bebek Sunny’i kontrol etmeye başlıyoruz. Eğer bu seçimleri biz yapabilseydik bulmaca sistemi daha başarılı olabilirdi. Bölümler boyunca toplamamız gereken objeler, ya platformdan platforma atlayıp ulaşacağımız yüksek yerler de ya da kırıp dökmemiz gereken tahta kutuların içinde oluyor. Bölümler ne kadar ilerlerse ilerlesin bu sistem hiç değişmiyor ve aynı kolaylıkla devam ediyor.

Adventure oyunlarında mutlaka bulunması gereken gizli geçitler Series of Unfortunate Events’da da fazlasıyla var. Genellikle yağlı boya tabloların ardında olan bu geçitleri bulmak için gördüğümüz her portrede şansımızı denememiz gerekiyor. Bulunması zor olan bulmacaların ardında hayati önem taşıyan objeler oluyor. Basit olanların ardında ise ya hayat puanımızı yükselten paketler ya da kullandığımız garip silahların mermileri olan yumurta çikolata gibi maddeler oluyor. Hazır silahlardan söz etmişken; demin de söylediğim gibi Violet genç bir mucit ve hiç umulmadık cisimlerden garip alet edevatlar yapabiliyor. Dolayısı ile kullandığımız silahlar da bu tip garip araçlar oluyor. İlk silahımız olan yumurta atma makinesi yengeç, fare gibi yaratıkları öldürürken; parfüm sıkan silahımız uçan haşereleri öldürüyor.

Ne umdum ne buldum

Görsel açıdan beklentimin üzerinde olan oyun diğer hiçbir teknik konuda başarıyı yakalayamıyor. Bölüm tasarımları fazlasıyla basit. Geçitlerin nerelerde olacağı hemen tahmin ediliyor. Çevredeki detaylar ve dokular güzel ama karakter animasyonları bir felaket. Özellikle de oyunun kontrolleri çıldırtacak düzeyde. Ses ve müzik konusu da vasatı aşamıyor.

Series of Unfortunate Events, çocuk oyunları klasmanına girecek bir başka adventure. Basit bulmacaları, garip alet edevatları ve çocuklara hitap edecek basit konusu ile parlak bir görünüm çizemiyor. Kontrollerin zorluğu da tüm bunlara eklenince; kardeşine ya da yeğenine oynatma isteği duymaktan öteye gidecek bir oyun değil.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2024 19:54
Kalan Karakter: 300 Gönder
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
İlginizi Çekebilir