1/3

LittleBigPlanet 3

Emre Günen
Emre Günen 5.12.2014 - 17:29
Küçük de olsa başımızı sokacak bir gezegenimiz olsun yeter
Platformlar PlayStation 3, PlayStation 4
LittleBigPlanet 3
  • Yapımcı - Yayıncı SUMO Digital - Sony Interactive Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aile oyunu,Çocuk,Platform
Merlin Puanı 77
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%55
Artılar Yeni eklenen sevimli karakterler. Son derece etkileyici ve eğlenceli bölüm tasarımları. Seslendirmeler oldukça başarılı. Bölüm tasarlama ekranında eskiye nazaran çok daha fazla seçenek sunuluyor.
Eksiler Konuşmalar esnasında oyunun takılması can sıkıcı. Senaryo modu kısa sürede bitiyor. Co-op modunda karşılaşılan ve oynanışı etkileyen ciddi hatalar.
2007 yılında PlayStation 3'e çıkması ile birlikte oyun dünyasına bomba gibi düşen, sayısız ödüle ve övgüye layık görülen LittleBigPlanet, gelişen oyun modları ve grafikleri ile yeniden PlayStation'larımıza konuk oluyor. Kendi karakterini oluşturmak, kendi bölümünü tasarlamak ve kendi oyununu yapmak gibi, oyuncuların ufkunu genişleten seçenekleri olan LittleBigPlanet, ilk başlarda küçük bir kesime hitap ettiği düşünülmesine rağmen zamanla daha fazla insanın ilgisini çekti. E3 fuarlarında yapılan tanıtımları ile de dikkatleri üzerine toplayan LittleBigPlanet, üçüncü bölümü ile hem PlayStation 3 hem de PlayStation 4 üzerindeki yerini aldı. Üstelik Türkçe dil seçeneği ile birlikte!


Ekrandaki her şeyi toplamalıyım!


Açık konuşmak gerekirse, daha önce denemeyen ve tür hakkında bilgi sahibi olmayanlar için gerçekten manasız gözüken bir oyun LittleBigPlanet. Klasik bir platform oyunu olan LittleBigPlanet'ta, yapmamız gereken başlangıç noktasından yola çıkıp, bitiş noktasına kadar ulaşmaya çalışmak kadar kolay aslında. Bunu yaparken etrafta gördüğümüz objeleri toplayabiliyor, yeni çıkartma ve kıyafet öğeleri edinebiliyoruz. Ancak bölüm tasarımları o kadar başarılı yapılmış ki, insan bu basit oyun sisteminde bile çok eğlenceli dakikalar geçiriyor.

Kullandığımız karakterler her türlü kıyafeti giyebilen ve şekilden şekle giren basit birer bez bebek olduğundan yol boyunca binlerce kıyafet parçası toplayabiliyor ve bu kıyafetlerden oluşturacağımız ilginç kombinasyonları üzerimize geçirip diğer oyunculara fark atabiliyoruz.

Oyun boyunca pek çok ekipman edinerek, ilginç bulmacalar çözmek durumunda kalıyoruz. Söz gelimi oyunun başında edindiğimiz itiş ve emiş gücüne sahip kurutma makinesi benzeri cihazımız ile pek çok mini bulmacayı aşmamız gerekiyor. Herhangi bir düzeneği çalıştırmak için döndürülmesi gereken kocaman bir çark varsa, derhal kurutma makinemize başvuruyoruz.

LittleBigPlanet 3
Hemen her platform oyununda olduğu gibi normalde erişemeyeceğimiz noktalara ulaşmak için etrafa cisimler yerleştiriyor, sallanmakta olan objelere tutunup farklı noktalara ulaşabiliyoruz. Öte yandan, ışınlanma gücüne eriştiğimizde de gittikçe karmaşıklaşan ve zamanlamanın iyi ayarlanması gerektiği bulmacalara denk geliyoruz.

Sizler de kimsiniz?

LittleBigPlanet 3 ile standart bez bebeğimizin yanına üç yeni karakter katılıyor. Dört bacaklı ve köpek benzeri tasarımı ile Oddsock isimli karakteri seçmemiz durumunda daha hızlı koşabiliyor, Sackboy'un aksine duvarlardan zıplayabiliyoruz. Swoop isimli kuş benzeri karakter ile de etrafça uçabiliyor, hafif cisimleri bir yerden bir yere taşıyabiliyoruz. Big Toggle ise diğerlerine nazaran daha iri ve güçlü bir karakter. Ağılığı sayesinde platformları hareket ettirebiliyor. Kendini küçük hale dönüştürüp suyun üzerinde yürüyebiliyor veya küçük deliklerden geçebiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×