Loco Mania

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Yeni bir mania, bu sefer trenli
Platformlar PC
Loco Mania
Merlin Puanı 60
Artılar Düşük sistemlerde çalışması
Eksiler Grafik, ses, oynanış, belli bir süre sonra çorba olması
Eskiden oyuncak bir trenim vardı, plastik rayların üstünde onun gitmesini arkadaşlar ile birlikte izlerdik. Çocukluğumda her zımbırtı şarj edilebilir özellikte değildi. Bu yüzden sürekli olarak trene pil almak gerekirdi, pil biterdi oyunda biterdi. Rayların yönünü arada değiştirirdik, farklı yollar kullanırdık. İçine ufak lego adamlarımızı sokar güya yolcu yerine koyardık. Hey gidi günler o zamanlar nasıl sevinirdim. Oyuncak trenim uzun bir zaman önce dijital ortama aktarıldı. Bir çok Loco, koko, Rail vs... oyun çıktı. İçlerinde en babalarından biri Railroad Tycoon’dur. Tam anlamı ile içerik olarak güzel ve zevkli bir oyundu. Serinin üç oyunu da birbirinden iyiydi. Bu aralar Sid Meier's Railroads adında bir proje ile geliyor, Sid amcam bu işin başındaysa yeni bir klasik daha olabilir. Bizi şimdi ilgilendiren ise yeni trencilik oyunumuz Loco Mania.

Mania Mania

Oyun türü olarak Tycoon asla değişmez, bunun ile beraber Mania serisi vardır. Mania isimdeki oyunlar içerik ve tür olarak farklı olabilirler, fakat isimlerindeki Mania ibresi değişmez. Lego Soccer Mania, Egg Mania, Şu Mania vb... uzayıp giden bir liste var. Oyunumuz trenlerin düzenleme ve yönlerdirmeden ileri gitmiyor. Harita ekranımıza geliyor ve lokomotiflerimiz tünellerden kendilerini gösteriyor. Gitmeleri gereken yerler için mavi, kırmızı, sarı, pembe(!), yeşil vs... olmak üzere renkler var. Belirli olan renklere göre trenlerimizi hareket ettirip, gerekli yerlere onları geçirip uğurluyoruz. Makaslama yerlerini tam yerine getirin, tren üstünden geçsin doğru yolunda devam etsin.

Yapacağımız olay aslında oldukça basit ve kolay. Peki bunun zorluğu nerede? Olay işte birden fazla trenin üst üste binmesinden ve sayısının çoğalmasından sonra oluşuyor. Haritalar büyüyor, sayı artıyor, yollar daha karmaşıklaşıyor. İyice karışıp bulamaç olan oyun, bundan sonra oyuncuya havlu attırıyor. En başlarda kolay gelen oyun, karmaşıklaştıktan sonra sıkıcı ve monoton bir hale geçiyor. İlk önceleri “Aman trenleri yerlerine götüreyim gitsinler” derken, belli bir zaman sonra “Gitmesinler kalsınlar, sıkıldım” deyip Loco Mania’dan çıkabiliyorsunuz. Eğer direnip oyuna devam ederseniz, bu sefer de çıldırma noktasına gelebilirsiniz. Belli bir süre sonra tamamen birbirine giren yollar ve trenler öylece ortalıkta oluyor. Şu treni geri geri alayım, diğeri geçsin derken bir bakmışsınız, çoğu birbirine yapışmış durumda.

Haydi çuf çuflayalım

Çuf çuf yapmak için dört farklı oyun mod’umuz bulunuyor. Bunlar; Time Attack, Check Point, Time Attack Unlimited ve Free Run. Time Attack’da zaten isminden belli olduğu gibi belli zamanda trenleri gidecekleri noktalara ulaştırmamız gerekiyor. Unlimited versiyonun da ise bu zaman faktörü ortadan kalkıyor. Check Point seçeneğinde süre veya zaman yok. Sadece trenleri belli istasyon noktalarına uğramalarını ve sonra da yollarına devam edip, gitmesi gereken yere yönlendirmemiz gerekiyor. Free Run tamamen bize bırakılmış durumda. İstediğimiz gibi treni yönlendirip, istediğimiz yere gönderebiliyoruz.

12 farklı harita bulunuyor. En başta sadece iki harita açık, daha sonra bölümleri geçtikçe haritalar açılıyor. Aslında haritalar birer bölüm, çünkü her bölümde tren sayısı artıyor ve yollar karışıklaşıyor. Bunlara birde tutorial kısmı da eklersek elimizde 13 adet bölüm oluyor.

Buharlı grafik motoru

Oyunun grafikleri fazlayı bırakın, iyi vaadlerde bile bulunmuyor. Ayarları köklüyoruz yine aynı, uzaktan bakıldığı zaman biraz elle tutulur olsalar da, yakından ofsaytlar belli oluyor. Trenleri konu almasına rağmen, tren modellemeleri kötü yapılmış. Çocukluğumdaki oyuncak buharlı lokomotif gibi oldukça plastik bir şekilde duruyorlar. Harita kaplamaları iyi gibi yapılmasına rağmen, sonradan zıvanadan çıkması ile kötü bir görünüm sergiliyor. Sesler için söylenecek pek fazla bir şey yok. Tek bir tren sesi ve arkada çalan Country tarzı müziklerden oluşuyor o kadar.

Loco Mania’da ilginçlikler de var. Mesela Tutorial bölümünde dekor olsun diye tren raylarının yanından gelen, sonra evlerin oradan dönüp giden antika bir otomobil var. Bunları geçtim bazı şehir haritalarında koca yollar bomboş. Sadece bir adet sütçü kamyonu şehirde bir tur attıktan sonra gelip benzinciden depoyu dolduruyor ve sonra yine bir tur atıyor. Sürekli aynı olay, dekorasyon olsun diye oyuna eklenmiş, bence hiç olmaması olmasından daha iyiydi. Trenlerimiz ileri geri hareket edebiliyor ve asla birbirleri il çarpışmıyorlar. Ne zaman azıcık yaklaşsalar öylece duruyorlar.

Velasıl temeli atacak olursak Loco Mania kalbur üstü bir oyun. Grafik, ses,oynanış vs... olsun hani öylece hemen yapılıp piyasaya sürülmüş gibi. Trenler ile alakalı çıkan oyunlar oldukça az sayıda ve ufak bir sayıda da olsa seveni var. Sizde bu ufak kitle içindeyseniz, deneyebilirsiniz. Yok değilseniz o zaman yaza kadar Sid Meier's Railroads bekleyin derim.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 18:00
Kalan Karakter : 300 Gönder
Loco Mania

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×