1/2

Logitech Cordless Rumblepad II

Oğuz Kayhan Torpil
Oğuz Kayhan Torpil 3.06.2010 - 12:31
Logitech Cordless Rumblepad II sıkı markajda
Konsol konseptinden nefret eden biri olarak ihanet sayılabilecek birşey yaptım. Logitech Momo Force Feedback direksiyon incelememi hatırlarsınız, alet son derece gerçekçi tasarlandığı için kullanmak gerçekçi oyunlarla zevkli oluyordu. Ancak gerçekçi otomobil simülasyonundan, ziyade sadece eğlence için yapılmış; zevkli, hareketli ve az beyin gücü gerektiren Need For Speed gibi oyunlarda çok yoruluyordum. Düşündüm taşındım, zamanında Playstation’da Need For Speed 3 oynamıştım. Ardından da Fifa 98 çevirmiştik. Bayağı eğlendiğimi hatırlıyorum. Sonra dedim ki kendi kendime “Yahu PC’ye böyle bir gamepad alsam, PES oynasam NFS oynasam onunla nasıl olur ki?”

Logitech

L-o-g-i-t-e-c-h. Şu sıralar çıkan bütün başarılı “insani arayüz birimleri” kısmında bu 8 harf bulunuyor. Adamlar gerçekten inanılmaz ürünler yapıyorlar. Fanatik FPS sevenler için hassasiyet rekorları kıran yepyeni fareler çıkarmışlar. Bunlardan en iyisini (G7) kısa bir süre sonra inceleyeceğiz, ancak şimdi konumuza dönelim. Tabii ki tercihimi bu markadan yana kullandım ve araştırdım istediğim özelliklerde bir Gamepad’leri var mı diye. Karşıma Cordless Rumblepad 2 çıktı. İsim zaten aletin özelliklerini özetliyen bir niteliğe sahip. Yakından bakalım: Cordless (Kablosuz), Rumble (Gümbürtü), Pad (Gamepad). Yani bu demek oluyor ki, elimizde halk arasında “kıpraşım” olarak bilinen Force Feedback özelliğine sahip kablosuz bir Gamepad var.

Logitech Cordless Rumblepad 2 aslında pek de yeni değil, birkaç seneden beri piyasada. Ondan daha önce piyasada olan Cordless Rumblepad’in geliştirilmiş versiyonu. Tasarım olarak PS2’nin orijinal Gamepad’i baz alınmış. Konsolcuların yabancılık çekmeyecekleri, diğer herkesin de zorlanmadan kullanabileceği ergonomik bir tasarım bu. Elimize aldığımız andan itibaren ürünün eksisi sayılabilecek tek kötü özelliği ile karşılaşıyoruz. Yani ağırlık. Force Feedback motorları, kablosuz vericisi ve piller ile beraber yaklaşık 695 gram geliyor. Ancak buna rağmen kesinlikle yormuyor diyebilirim. Janjanlı turuncu Logitech logosu dışında siyah renk hakim tasarımda. Sağ tarafta konumlandırılan dörtlü tuş takımı PS2 ile üzerlerinde semboller yerine numaralar olması dışında birebir aynı. Sol tarafta da yine tanıdık bir manzara olan 8 yönlü Hat Switch bulunuyor. İşaret parmaklarınızın geldiği yerlerde sağda ve solda ikişer adet olmak üzere 4 adet tetik bulunuyor. PS2’deki Select ve Start düğmelerinin olduğu yerde ise iki adet numaralandırılmış programlanabilir düğme var. PS2 Gamepad’inden fazla olarak 2 adet fazla düğme bulunuyor. Bunlar Mode ve Vibration. Vibration, adından da anlaşıldığı gibi Force Feedback’i açıp kapatmaya yarıyor. Mode düğmesine basıldığında ise yanında kırmızı bir led yanıyor ve sol analog ile Hat Switch’in fonksiyonları değişiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×