Logitech MOMO Racing Force Feedback Wheel

Oğuz Kayhan Torpil
Oğuz Kayhan Torpil 3.06.2010 - 12:31
Direksiyon hakimiyetiniz nasıl?
Gün geçtikçe karşımıza daha gerçekçi grafiklere, daha gerçekçi seslere ve daha gerçekçi oynanabilirliğe sahip oyunlar çıkıyor. Bu oyunlardan olabildiğinde zevk almak için bilgisayar donanımına tonlarca para harcıyoruz. Fakat çoğu zaman gözden kaçan, ancak oyunun gerçekçiliğini ve oynanabilirliliğini direkt olarak etkileyen bir faktör var, kontrol! Araba yarışlarında artık klavye çoğu insanı tatmin etmiyor. İnsanlar piyasada bilumum miktarlarda, bilumum markalarda bulunan direksiyon setlerinden alıyorlar. Başlarda Microsoft, her şeyde olduğu gibi bu alanda da tekeldi. Fakat gün geçtikçe karşısına ciddi rakipler çıkıyor. Logitech de bunlardan birisi.

Microsoft’un SideWinder Force Feedback Wheel USB adlı ürününe sahibim. Genelde de memnundum. Birkaç oyunda çalışmıyor, malzemesi çok basit ve direksiyonu küçük bir ürün. “PC için yapılan bir direksiyondan daha ne beklenebilirdi ki?” diye düşünüp senelerce kendimi avuttum. Fakat tesadüf eseri nette dolaşırken karşıma çıkan Logitech MOMO Racing Force Feedback Wheel, daha ilk andan itibaren aklımı aldı. Ani bir karar vererek hemen direksiyonun siparişini verdim ve şu an karşımda bütün ihtişamıyla duruyor. Tasarımı İtalyan motor sporları otoritesi MOMO tarafından bizzat yapılan bu direksiyon, son derece gerçekçi ve inanılmaz. Gerçek boyutlarda olan direksiyon simidinin kaplaması ise maalesef deri yerine lastikten yapılmış. Bu lastik malzeme gerçekçi olmasına, hatta MOMO’nun bazı modellerinde bulunmasına rağmen elimi üzerine koyduğum andan itibaren deliler gibi terletiyor. Sanırım bu durum, benim elimin reaksiyon göstermesinden kaynaklanıyor. Onun dışında direksiyonun ergonomik açıdan herhangi bir kusuru yok. Aletin üstünde Standard olarak bütün PC direksiyonlarında bulunan 6 adet tuş var. Üçü sağ üçü sol tarafa konumlandırılan kırmızı renkteki tuşların kullanımı kolay ve rahat. Simidin tam tepesinde ise WRC otomobillerinin direksiyonlarında görmeye alıştığımız tarzda bir şerit var. Bu şerit gerçekte pilotun direksiyonu ne kadar kırdığını anlamasına yardımcı olur, fakat sadece 240 derece dönebilen ve konumu bariz belli olan Logitech’te, bu şerit işe yaramaktan ziyade estetik güzelliği artırıyor sadece. Direksiyonu saat 19:15 yönünde tuttuğunuzda, elinize F1 arabalarındaki vites değiştirme kulakları geliyor. Gayet büyük olan kulakların hissi de son derece gerçekçi. Ayrıca Logitech MOMO Racing Force Feedback Wheel ayrı yeten direksiyonun sağ tarafında (dilerseniz sola da koyabilirsiniz) konumlandırılmış bir vites topuzu da içeriyor! Topuz tiptronik araçlardaki gibi sadece ileriye ve geriye hareket edebiliyor fakat kattığı gerçekçilik inanılmaz düzeyde. Felaket bir şekilde gaza geliyor ve F1 oyunlarında bile bu topuzu kullanmak istiyorsunuz. Pedalların üzerinde durduğu platform ağır ve kaymıyor. Ayrıca halılara sabitlemek için çıkartabileceğiniz dişleri de mevcut. Gaz pedalı gayet hafif ve hareketi çok büyük iken fren pedalı gerçek araçlardaki gibi sert ve kısa.

Şimdi de gelelim kuruluma. Gayet büyük olan kutunun içinden direksiyon, pedallar, adaptör, dokümanlar ve Logitech’in software CD’si çıkıyor. CD’yi koyup, programı yüklüyoruz. Yükleme bittiğinde ise pedalları serial bir kablo ile direksiyona takıyoruz. Adaptörü prize takıp diğer ucunu da yine direksiyona takıyoruz. En son olarak direksiyondan çıkan USB kablosunu bilgisayarımıza takarak işlemi tamamlamış oluyoruz. Logitech MOMO’yu masaya sabitlemek biraz uğraştırıcı. Alttan vidalanan bir sabitleme sistemi dışında iki adet gizli vida daha bulunuyor. Bu vidalara simidin hemen arkasındaki, üzerinde Logitech yazan paneli çıkartarak ulaşabiliyoruz. Bunu fark etmem için nette kısa çaplı bir araştırma yapmam gerekti. Kullanma kılavuzunda bundan açık bir şekilde bahsedilmemesi enteresan. Neyse efendim, direksiyonu masaya sabitledikten sonra eğlence başlıyor. Force Feedback efektleri gayet güçlü motorlar tarafından sağlanıyor. Colin Mcrae Rally 05, Nascar Simracing ve Richard Burns Rally oynarken kan ter içinde kaldım. Yoldaki en ufak bozuklukları direkt hissediyorsunuz. Nascar’ın dönemeçli pistlerinde 200’mil hızında giderken, yer çekiminin sizi duvara doğru santimetre santimetre yaklaştıran hissini en net şekilde yaşayabiliyorsunuz. Force o kadar güçlü ki masayı şiddetli bir şekilde sallıyor, üstündeki her şeyin dengesini bozup yıkıyor. Size tavsiyem kalın ve sağlam bir masa kullanmanız yönünde. Diyelim ki oyundaki Force Feedback efektlerini beğenmediniz. Logitech profiler’dan istediğiniz oyunu istediğiniz ayarlarda oynabilirsiniz, bu ayarları kaydedebilir ya da yeni profiller oluşturarak iyice kişiselleştirebilirsiniz.

Sonuç itibariyle, Logitech MOMO Racing Force Feedback Wheel, PC için şimdiye kadar yapılmış gelmiş geçmiş en iyi direksiyon seti dersek, yalan olmaz. 180YTL’lik fiyatı ile bu direksiyon ucuz değil, evet. Ancak ulaşılamaz da değil. Araba yarışı hastasıysanız, özellikle simülasyon seviyorsanız illa ki de bu seti alacaksınız, tavsiye ederim...
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 17.09.2021 00:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.08.2019 17:39
Abi hâlâ 180 TL mi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.08.2019 17:37
Abi numaranı at konuşalım
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2019 16:19
Cd yok kurulumu Logitechin uygulamasıyla yapabilir miyim
Kalan Karakter : 300 Gönder
Logitech MOMO Racing Force Feedback Wheel

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×