1/2

Loki

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Mitoloji ayaklanması Loki ile devam ediyor
Mitolojiler her zaman ilgi çekici olmuştur. Aslında eski insanların, doğadaki bazı olayları açıklama biçimi olarak kabul edilebilir. Filmler, müzikler, çizgi romanlar, kitaplar, oyunlar vs… birçok şeye konu olmuşlardır. Dijital ortamda son olarak Titan Quest ile beraber bunun son örneğini de gördük. Diablo’yu bize çağrıştıran bu yapımın şokunu yavaş yavaş üstümüzden atarken; İskandinav Mitolojisi’ni, Yunan Mitolojisi’ni, Aztekleri ve Mısır Tanrılarını karıştıran bir yapım karşımıza geliyor.

Kimdir?

Loki kimdir? Bu sorunun yanıtını vermek için, aslen Kuzey Avrupa ülkelerinin mitolojilerine bakmak gerekir. “Norse Mythology” olarak geçen bu olgu İskandinavlar ile ilgilidir. Bunun içine; İsveç, Norveç, Danimarka, İzlanda gibi ülkeler girmektedir. İşte bu mitoloji içinde sinsilikleri ve kötülüğü ile Loki yer alır. Loki, ateşi ve havaya kontrol edebilen, oldukça güçlü bir büyücüdür. Laufeyin ve Farbaut’n oğludur, ancak Aesir Tanrılarından sayılmaktadır. Dış görünüşü ile insanlara ve Tanrılara karşı çift oynamayı her zaman başarabilmiştir. Sürekli olarak kötülük yapmaktadır ve bir gün Işık Tanrısı Balder’in zayıf yönünü öğrenir. Bunu kullanarak, Balder’i öldürmeyi başarır. Bu olaya karşın Odin onu cezalandırır. Loki bir mağaraya zincirlenir ve Loki’nin tam üstündeki kayaya zehri oldukça güçlü ve yakıcı bir yılan yerleştirir. Loki’nin karısı Sigyn onun yaralanmaması için, elinde bir kap ile Loki’nin suratına gelen zehri toplamaktadır. Ancak kap dolduğu zaman, Sigyn onu boşaltmak için gittiğinde, yılanın zehri Loki’nin üstüne gelmekte ve ona korkunç bir acı vermektedir. Mitolojiye göre, Tanrıların kıyameti olan Ragnarok zamanında Loki serbest kalacak ve diğer Tanrılara karşı devlerden oluşma muazzam bir ordunun başında savaşa girecektir.

Sadece mitoloji ile sınırlı olmayan Loki, daha önceden Marvel karakteri olarak da karşımıza çıktı. Marvel’in sevilen kahramanı ve mitolojideki Yıldırım Tanrısı Thor’un en büyük düşmanı olarak, hep onun karşısında oldu. Sürekli olarak Thor’u öldürmek ve ona zarar vermek için çalıştı.

Mitler

Oyunun ismi hakkında ve ne anlama geldiği hakkında ufak bilgilerden sonra, asıl konumuza geri dönelim. Yapım eskilerde Yunanlılar, Vikingler, Aztekler ve Mısırlıların olduğu zamanlarda geçiyor. Hikaye ise ölüler ülkesinden geri dönen karanlık Tanrı Seth'i durdurmak üzerine gelişiyor. Yapmamız gereken, Dünya’ya kötülük yapacak olan Seth’i bir an önce geldiği yere göndermek olacak. Bunu söylemesi kolay olsa da, yapması zor olacak. Çünkü karşımıza birbirinden zorlu düşmanlarımız yer alacak.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×