Lord Of The Rings: Two Towers

Emir Ataç
Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien’in yapıtı söz konusu olduğunda: ‘’Yüzüklerin Efendisi’ni oynamış olanlar ve oynayacak olanlar.’’

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları’na
Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar’a,
Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar’a, ölecekler ne yazık
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne
Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak
Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda

Lord Of The Rings: Fellowship Of The Rings ülkemizde 21 Aralıkta gösterime girmişti, gösterildiği her ülkede olduğu gibi burada da inanılmaz büyüklükte bir izlenme rekoru kırdı ve gösterimden kalktı. İşte o gün bugündür tüm oyun severler bu büyük eserin oyununu beklemeye başladı. Electronic Arts, filmin haklarını aldıktan sonra ise LOTR fanatikleri az da olsa üzüldü çünkü onlar böyle bir oyunun sıkı bir FRP olacağını düşünerek, Baldur’s Gate ve Icewind Dale gibi Role Playing oyunlarına imzasını atmış olan Interplay’i yani Black Isle Studios’u bekliyorlardı. Oysa bu durum gerçekleşmedi ve gayette iyi oldu. Neden diye soracak olursanız, LOTR kalıpları ve hikayesi belli olan bir eser. Yani bir FRP yada RPG oyununu yaparken belli kalıplara ve sınırlara sokmaya çalışmak oyunun oynanışı dahil olmak üzere çoğu öğesini bozar. Bu nedenle Lord Of The Rings’i EA Games’in yapacak olması beni sevindirdi. Hee, Ea Games bu oyunu RPG yapamaz mıydı? Yapardı tabii ki ama alacakları sonucu düşünerek yapmadı ve yapmayacak. Sonuç olarak Lord Of The Rings oyunlarını Role Playing tarzı bir şekilde beklemeyin. EA serinin tüm oyunlarının Action/Adventure olacağını açıkladı bile.

Yüzük Kardeşliği

Herkes oyunun Action/Adventure olacağını anladığına göre artık oyunu anlatmaya başlayabilirim. Adından da anlaşılabileceği üzere serinin ikinci kitabı olan Two Towers oyunun konusunu oluşturuyor. Peki ya Fellowship Of The Rings’e ne oldu diyecek olursanız, EA Games bu oyunu nasıl yapacaklarını düşünürken oldukça fazla zaman kaybetti ve Two Towers’ın sinemalarda gösterime gireceği zamana yakın çıkaracağı oyunun filmle bağdaşması için serinin ikincisini yapmakta karar kıldı. Ancak hemen üzülmeyin kulağıma gelen bazı bilgilere göre Fellowship Of The Rings’in oyunu da zaman içinde yapılacak. Zaten şöyle bir düşünecek olursanız EA Games elinde böyle bir altın yumurtlayan tavuk olduğu sürece, tavuğun peşini kolay kolay bırakmaz (Bakınız: 007 Oyunları). Herneyse bu da anlaşıldığına göre artık oyunu anlatmaya başlayabilirim (bu cümleyi az önce de kurmuştum).

Büyük Efsane Sonunda 

Nerde kalmıştık? Heh, en son oyunun Two Towers’ı konu aldığını söylemiştim. Ancak kitapla veya filmle birebir bir hikaye düşünmeyin, mutlaka sapmalar olacaktır. Oyun boyunca birbirinden farklı toplam 13 mekan (kitaptaki mekanlar) ve içlerinde de çeşitli görevler bulunan 16 Ana görev bulunmakta. Los Angeles’ta yapılan E3 fuarında ki video’da görünen mekan Helm’s Deep’ti ve Aragorn ortalığı birbirine katıyordu. Oyunda kontrol edeceğimiz asıl karakter Aragorn, ancak Legolas ve Gimli de oynanabilir karakterler arasında. Herneyse anladığımız kadarıyla karakterler ve mekanlar ile ilgili bir atmosfer sorunumuz yok. Hatta E3’teki video da görünenlerin yarısı bile olursa EA mükemmeli yakalamış olur. Grafiklere gelince Screenshot’lardan göründüğü kadarıyla oldukça iyi olacak. Seslerden ise çok umutluyum, çünkü oyunda filmin müzikleri kullanılacak. Umarım seslendirmeleri de, filmdeki sanatçılar yapar ki bunun böyle olması gerekiyor. Sizi sevindirecek bir haber ise oyun boyunca filmden alınma toplam 16 tane trailer’ın bulunması!

Konsollarımızı da Sallayacak

Bugüne kadar gördüğümüz film oyunları çoğu zaman hayal kırıklığı yarattı ancak Lord Of The Rings: Two Towers öyle olmayacak diyebilirim. Oyun sonbaharda çıktığında ne kadar iyi yada ne kadar kötü olursa olsun kuşkusuz çok satacak. Bu durumda yazıma kitaptan bir alıntıyla başladığım gibi, yine kitaptan ama sonbahardan sonra söylenecek bir alıntı ile bitireceğim.

Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien’in yapıtı söz konusu olduğunda: ‘’Yüzüklerin Efendisi’ni oynamış olanlar ve oynayacak olanlar.’’

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 13:17
Kalan Karakter : 300 Gönder
Lord Of The Rings: Two Towers

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×