1/2

Lords of Everquest

Burak Dabak
Burak Dabak 3.06.2010 - 12:31
Everquest dünyası artık offline olarak oynanabilecek
Platformlar PC, PC
Lords of Everquest
  • Yapımcı - Yayıncı Rapid Eye Entertainment - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Güzel hikaye, sağlam atmosfer, bol item
Eksiler Yüksek sistem ihtiyaçları, yavaş yükleme süreleri, müzik hataları, küçük grafik hataları

Online oyunları takip edenler Everquest’i çoktan duymuştur, aslında takip etmeyenlerin de büyük çoğunluğunun duyduğuna eminim. Online RPG’ye ayrı bir soluk getirmişti EverQuest. Gerek grafikleriyle gerekse oynanışı ile büyük bir başarı yakalamıştı. "Single Player" versiyonu ne zaman çıkacak diye düşünürken Sony Online Entertainment, geçtiğimiz Haziran’da, Lords Of Everquest'in 2003’ün sonlarına doğru çıkacağı haberiyle gelmişti. Gerek hayranları gerekse meraklıları tarafından beklenen oyun sözünde durmasıyla piyasaya sürüldü. Lords Of Everquest şu sıralar salgın gibi yayılan RPG, RTS karışımı bir oyun. Yani Warcraft gibi. Aslında Warcraft'a bir çok bakımdan benziyor. Hatta bazı durumlarda o kadar benziyor ki insan düşünmeden edemiyor. Neyse, hikaye Everquest’in dünyası olan Norrath'ta geçiyor, artık büyük savaşlar başlamış ve zaten ekonomik yönden çökük olan Norrath savaşlarla iyice yaşanmaz hale gelmiştir, sizde bu durumda kendinize bir taraf seçerek olayın içine giriyorsunuz. Aslında hikaye çok uzun ama şimdi bütün hikayeyi anlatarak oyunun tadını kaçırmaya gerek yok.

Oyunda seçebileceğiniz Shadow Realm, Down Brodherhood, Elddar Alince olmak üzere 3 ayrı Camping var, iyi kötü ve çirkin :). Her görevde seçebileceğiniz 5 kahraman bulunuyor, hepsinin kendine göre özellikleri var. Kullandıkları silahın hasar tipinden zırhlarının yapısına kadar hepsi farklı. Bir de çok güzel bir olay yapmışlar, oda kahramanlara göre zorluk derecesinin artması yada azalması. Yani mesela 1. kahramanı seçerseniz zorda oynuyorsunuz 3. kahramanda kolaydaki gibi.. Güzel olmuş aslında ama kolaydaki kahraman ile zorda oynamak isterseniz yada tam tersini, biraz sorun olabiliyor. Kahramanlar üzerinde pek bir oynama yapamıyorsunuz sadece ismini değiştirebiliyorsunuz gerisi zaten ayarlanmış. Baştada söylediğim gibi oyun RPG RTS karşımı, ama Rpg’si diğer bu tür oyunlara göre daha baskın, sadece kahramanı değil diğer karakterleride geliştirebiliyorsunuz. Mesela yerde bulduğunuz bir parçayı normal savaşçı da alabiliyor tabi bu şekilde parçayı alan karakterin özellikleri artıyor. Ayrıca sıradan savaşçılar da level atlıyarak güçleniyor ve her oyunun sonunda aldığınız puanlarla diğer görevdeki level atlamış karakterleri yeni görevinizde yanınıza alabiliyorsunuz. Olay bununlada kalmıyor 17. Level’i geçen savaşçılarınızı Knight’da yapabiliyorsunuz, bu sayede sıradan bir savaşçı da beş altı görevden sonra kahraman olabiliyor. Tabi bu onun beş altı görev boyunca canlı kalmasına bağlı. Çok güzel düşünülmüş. Ayrıca her karakterin silahının verdiği hasar çeşitleri de farklı. Slashing, Crushing, Elemantel, Piercing, Poison olarak beşe ayrılıyor. Zırhlarda aynı şekilde, her hasara göre zırhın dayanma gücü var. Mesela eğer sizin zırhınız %95 Poison %40 Elemantel korumalı ise poisonla vuran bir karakter size daha az hasar verirken, Elemantel ile vuran daha fazla hasar verebilir. Zırhlarınız nelere karşı korumalı olduğunu kahramanınızı seçerken seçiyorsunuz. Ama level atladıkça zırhlarınızda güçleniyor. Bir de zırhları güçlendirmek için çeşitli büyülü eşyalarda kullanabilirsiniz, bunlarda genelde haritanın çeşitli yerlerinde bulunan kasalardan çıkıyor. Bazende başka bir kahramanı öldürdüğünüzde çıkabiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×