1/2

Lost Planet 2

Mahmut Saral 15.06.2010 - 12:58
En büyük kaybolmuşluk, aslında içimizde!
Platformlar PlayStation 3
Lost Planet 2
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Senaryo modunu co-op olarak oynayabiliyoruz
Eksiler Bir süre sonra kendini tekrar ediyor
Lost Planet deyince aklınıza ne geliyor? Her yanı karlarla çevrili haritalar, her bölüm sonunda karşılaştığımız devasa, ama öldürülmesi kolay boss'lar ve kullanabildiğimiz mekanik robotlar... Bu oyunu bilgisayarımda zevkle oynamış ve bitirmiş biri olarak, final itibariyle oldukça etkilenmiş ve gelebilecek muhtemel devam oyununu da beklemeye koyulmuştum. Neyse ki benimle aynı fikirde olan yapımcılar da Lost Planet 2'yi hazırlamakta gecikmedi.

Lost Planet 2, ilk oyunun tam 10 yıl sonrasında başlıyor. İlk macerada hafızasını kaybetmiş, geçmişi üzerine sorular soran ve bu esnada hayatta kalmaya çalışan karakteri değil, tam donanımlı bir askeri yönetiyoruz bu kez. İçinde yer aldığımız bir helikopter filosuyla hareket ederken, yaratıklar tarafından saldırıya uğruyor ve kendimizi bir anda savaşın ortasında buluyoruz. Eriyen karların sonucunda oluşan yeni yerleşim alanları ve en önemlisi doğal kaynaklar, anlaşmazlıklara yol açıyor. Lost Planet 2'deki kurallara göre anlaşmalar, sadece silahlı mücadelelerle sağlanabilir. Bir taraf kendi istediğini geçerli kılmak istiyorsa, bu düşünceye karşı gelenleri öldürmek zorunda.

Takım oyunu

Bu yeni yapımın en güzel özelliği, 4 kişiye kadar co-op oynanışa destek veriyor olması. Senaryo modunda 4 kişilik bir takımla hareket ediyorsunuz. Zaten haritaya adım attığınızda, her tarafta mücadelelerin yaşandığını, olayların sadece size odaklı olmadığını göreceksiniz. Bu askerler yapay zekâ tarafından kontrol ediliyor, ama isterseniz oyuna arkadaşlarınızı da davet edebilir ve sesli iletişim desteğini de arkanıza alarak terör estirebilirsiniz.

Lost Planet 2


Hem askerler, hem bitkiler, hem de devasa yaratıklara karşı mücadele veriyoruz. Haritanın her noktasında, her çeşit düşmandan görmek mümkün. Kısacası güvenli hiç bir nokta yok. Temizlemek de bizim işimiz olduğuna göre, hem kendi silahlarımız, hem de kontrolünü ele geçirebileceğimiz mekanik robotlarımızla sonuca gidebiliyoruz. Bu araçlar, ilk oyuna nazaran daha kullanılabilir hale getirilmiş. Seri hareket edebiliyorsunuz ve arkadaşınızla birlikte kullanabiliyorsunuz. Böylelikle ek ateş gücü sağlanıyor. Ayrıca bölüm geçtikte hem karakterimizde, hem de silahlarımızda geliştirmeler yapabiliyoruz. Özellikle pompalı tüfeğin gücü büyüleyici seviyelere geliyor.

Haritanın belirli noktalarında istasyonlar yer alıyor. Bu bölgelerde oyunumuzu kaydedebiliyoruz. Böylelikle öldüğümüz taktirde, yeni bir asker olarak tekrar savaşa bu noktalardan dahil oluyoruz. Peki bunu her zaman yapabiliyor muyuz, hayır. Öldürdüğümüz düşmanlar sonucunda elde ettiğimiz puanlar sayesinde tekrar "load game" yapabiliyoruz. Eğer kredimiz sona ererse, tüm bölümü en baştan oynamak zorundayız.