1/2

Lost Planet 3 - (İlk Bakış)

Lost Planet 3 - (İlk Bakış)

Mert Günhan
Mert Günhan 17.07.2013 - 17:32
Kayboldum viraneyim, kayıp gezegenlerde şahaneyim
Lost Planet ismi tanıdık geldi mi? Oynamış olanlar hatırlayacaktır, 2006 yılında Lost Planet: Extreme Condition adıyla PlayStation 3 ve Xbox 360’a çıkan oldukça sağlam bir aksiyon oyunuydu. Şimdi 2013 Yılındayız, yani ilk oyundan bu yana altı sene geçmiş, bir de Lost Planet 2 çıkmış arada, bunca zamandan sonra tekrar kapıdan baktıran da bir Lost Planet 3 var, peki ama bizim umudumuz ne kadar var?

Öncelikle olay bir Mazhar Alanson şarkısına dönmeden önce söyleyeyim, Lost Planet 2 ilk oyun kadar tutulmadı sevilmedi, Lost Planet 3 bu sebeple farklı bir şeyler yapacak diye umuyoruz. Lost Planet 2’de serinin kaybettiği hikaye odağını yeniden getireceğini açıklayan Capcom ise, bu sefer işi Spark Unlimited isimli yeni bir yapımcıya devretmiş.

Lost Planet 3 - (İlk Bakış)
Aslında bu son yıllarda çoğu Japon yapımcının uyguladığı bir teknik, oyunun dağıtımını üstlenip projeyi dışarıdan bir stüdyoya yaptırıyorlar ve genelde bu stüdyo batılı bir stüdyo oluyor. Peki ama Lost Planet 3 batının hangi yönlerini alacak? Yani Bir DmC: Devil May Cry farkı gibi bir fark olacak mı dersiniz?

Öncelikle söyleyeyim, Lost Planet 3 kesinlikle bir devam oyunu değil, ilk oyunun hikayesinden önce geçiyor. E.D.N III hala buz çağında ve ilk insanlar kolonizasyon için henüz gelmiş. Ana karakterimiz ise bu kolonistlerden biri olan Jim Peyton.

Peyton gezegende madencilik yapıp işi bittiğinde ailesinin yanına dönmek isteyen gayet normal bir işçi, tabii ki böyle hikayeler söz konusu olduğu zaman gezegene dönmek, aileni görmek gibi şeyler bir süre sonra normallikten lükse doğru gayet istikrarlı bir doğru çizer, Peyton’ın kaderi böyle olacak gibi görünüyor.

Lost Planet 3 - (İlk Bakış)
İlk oyunda hatırlarsanız NEVEC, yani kolonistleri getiren şirket E.D.N III üzerinde oldukça sert bir rejim kurmuştu. Burada henüz durum öyle değil, hikayenin öncesinde geçtiği için, NEVEC daha insanlara burayı yaşanacak bir yer hale getirmek için yardım ediyor, tabii ki bu böyle kalacak diye bir şey yok, ileride işler büyük ihtimal karışacaktır diye düşünüyoruz.

Grafikler çok ciddi bir değişiklik geçirmiyor gibi, zira oyun zaten PlayStation 3 ve Xbox 360’ı limitlerinde kullanan bir görselliğe sahip olacak.  Unreal Engine 3’ün nimetlerinden sonuna kadar büyük ihtimalle PC platformunda yararlanabileceğiz.

Oynanış ise ilk oyuna daha çok benziyor olacak, zira ikinci oyun her yönden zayıf kalmıştı ve çok tutmamıştı, Capcom bunu 3.oyunda değiştirmeye kararlı gibi. Tabii ikinci oyunun bu kadar zayıf olmasının ardında hikaye yerine co-op oynanışa ve multiplayer mekaniklerine odaklanılmış olması yatmaktaydı, şimdi durum biraz daha ilk oyuna odaklı, yani hikayeye ve bu hikayenin gelişimini eksene alarak ilerleyecek gibi duruyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×