1/4

Lost Planet: Extreme Condition

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Capcom'dan yeni bir hit daha karşınızda
Platformlar XBox 360
Lost Planet: Extreme Condition
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 87
Artılar Senaryo fena değil, grafikler, sesler, fizik motoru, Mech kullanmak zevkli, karakter ve düşman tasarımları çok iyi, eğlenceli oynanış, stabil Frame Rate ve Multiplayer
Eksiler Yapay zeka vasat, Boss'lar yeryer oldukça zor, oyun daha uzun olabilirdi
Yazı için İlker Yasin Yıldız'a teşekkür ederiz.

Sonbahar ve kışın gelmesi, tatilin bitmesiyle oyun dünyası iyi bir ivme kazanmış oldu.Özellikle 2005 senesine Resident Evil 4 ismiyle damgasını vuran Capcom'un yaptığı son iki oyun olan Dead Rising ve Lost Planet’in; Xbox360 platformunu canlandırmaya ve tanımaya yönelik projeler. Başarılı olduklarını düşünüyorum.

Geçtiğimiz sene 2 adet demo’su çıkan Lost Planet'in, 12 Ocak itibariyle Amerika ve Avrupada piyasaya çıkması bekleniyor. Japonya ise 1 aydır tadını çıkarıyor. Oyunun en baştan beri Xbox360 oyunu olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İlk önce emektar PlayStation 2 için yapılmaya başlanmış. Daha sonra Xbox360'a geçirip tüm çalışmaları orada yapmışlar. Şu anda tabi ki Capcom tarafından da Xbox360'a özel olarak belirtilmekte. "Capcom daha önce Xbox'a özel oyun yaptı mı?" diye soranlar olabilir. Hit olmamakla birlikte Dino Crisis 3 ismini verebilirim.

Soğuk

Lost Planet, insanlığın soğuk ile baş başa kaldığı bir gezegende - hazır ısı kaynaklarına ihtiyaç duydukları bir gezegende - Kar Korsanları’na ve Akrid ırkına karşı vermiş olduğu mücadeleyi; ayrıca gezegeni tamamen ısıtmaya yönelik bir projeyi anlatıyor. Senaryoda tabi ki belirli başrol oyuncuları ve onlara ait ilginç hikayeler var. İşin sürprizini kaçırmamak için sizlere anlatmak istemediğim bu hikaye çok derin olmasa da, iyi bir aksiyon filmi senaryosu olabilecek kalitede olmuş.

Oyunda tamamen karla kaplı çok soğuk bir gezegendeyiz, dolayısıyla bir dayanma gücümüz var. T-Eng (Termal Enerji) olarak adlandırılan bu enerji, öldürdüğümüz canlılardan, parçaladığımız mekanik donanımlara kadar her şeyden elde edilebiliyor. Bunları alarak dayanma gücümüzü artırabiliyoruz. Dayanma gücümüz demo’daki gibi 999 ile sınırlı değil. 10.000 ile sınırlı. Tabi ölmeniz Bu enerjiye bağlı olmayabiliyor her zaman. Enerjimizi Bir depoda topluyoruz. Belimize bağlı olan ve tekne motorunu andıran bu ısı kaynağı hem bizi sıcak tutmaya hem de enerjileri toplamaya yarıyor. Eğer darbe alırsak enerjimiz düşüyor ve Bu kaynak sayesinde bir süre sonra tamamlanıyor. Tamamlanmadan tekrar darbe alırsanız, isterseniz 8000 enerjiniz olsun ölmeniz kaçınılmaz oluyor. Gerek God of War, Gerek Ninja Gaiden gerekse de Devil May Cry... Tüm bu oyunlarda ölenlerin ardından çıkan Orb yöntemi bu şekilde mantıklı bir sebebe bağlanmış ve bence gayet güzel de olmuş.

Aksiyon


Tek Kişilik oyunda kontrol edebildiğimiz esas oğlanımız Wayne'in hareketlerine geçecek olursak, en geçerli ve iyi düşünülmüş şeyin asılma halatı olduğunu söyleyebilirim. Tomb Raider Legend'da gördüğümüz bu halat belli yerlerin aksine her yere tutunabilme özelliğine sahip. Eğer halatın uzanma menziline giren herhangi bir yer görürseniz X tuşu ile atabilir ve kendinizi çekip o yüksek noktaya çıkabilirsiniz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×