1/4

LOTR: The Battle for Middle-Earth 2

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Orta Dünya'ya ikinci bakış!
Platformlar PC
LOTR: The Battle for Middle-Earth 2
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 89
Artılar Çok başarılı görsel efektler, kendi kahramanımızı yaratabilme özelliği, müzikler...
Eksiler Campaign'lerin seride ön planda olan kahramanların değil de, yeni kahramanların üzerine kurulu olması...
2001 yılında Tolkien’in fantastik romanından uyarlanarak vizyona giren The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, Orta Dünya’yı şüphesiz ki seriyi tanımayan sayısız kişiye ulaştırdı. Etkileyici görsel efektleri ve destansı anlatımı ile Yüzüklerin Efendisi, izleyenlerini kendine hayran bıraktı. 2002 yılında The Lord of the Rings: The Two Towers vizyona girdi ve kitabın ve filmin popülaritesini bir adım daha öne taşıdı. İçerdiği savaş sahneleri oldukça etkileyici ve kullanılan özel efektler kusursuz görünüyordu. Aradan 1 yıl daha geçti ve 2003 yılında son film, The Lord of the Rings: Return of the King vizyona girdi. Serinin finali adına yaraşır şekilde muhteşem olmuştu! Gerçi kitapta olan bazı ayrıntıları yönetmen Peter Jackson atlamıştı veya çıkarmıştı ancak sinema tarihine kült bir yapım kazandırmıştı.

2000’li yıllar serinin popülaritesinin tavan yaptığı yıllar oldu. Böylesine bir hikayenin oyuna dökülmemesinin büyük hata olacağını düşünen yapımcılar, The Lord of the Rings: Return of the King ve War of the Rings gibi birbirinden ucube yapımlara imza attılar. Ancak bu oyunların arasından bir isim sıyrılmayı bildi. Takvimler 2004 yılının Aralık ayını gösterdiğinde piyasaya sürülen, The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth seriyi oldukça başarılı bir şekilde biz oyunculara yansıtmayı bildi. Gerek grafikleri gerek sesleri ve oynanabilirliği olsun, son derece kaliteliydi. Yine de en dikkat edilmesi gereken noktası olan atmoferi, bize Orta Dünya’nın fantastik ve büyülü topraklarını son derece iyi aktarıyordu. Seride ön plana çıkan tüm karakterleri yönetebildiğimiz oyunda ister iyileri seçip, Aragorn, Legolas, Gandalf ve arkadaşları ile Sauron’un ordularını yok edip, yüzüğü hüküm dağının ateşine atıp yok etmeye çalışabilirken, ister de kötü tarafı seçip, Saruman’ın komutasındaki Orc ve Uruk-Hai’lerle Orta Dünya’yı cehenneme çevirebiliyorduk. En nihayetinde oyun bitiyor ve Orta Dünya’nın kapıları kapanıyordu. Artık yeni bir yapımı beklemenin zamanı gelmişti. Kitabın fanları yeni bir film için ümit taşırlarken, EA Games tarafından yeni bir oyun duyuruldu! Evet! The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth 2 nihayet duyurulmuştu! Yeni yapımı meraklı bekleyiş, geçtiğimiz günlerde demo’nun yayınlanmasıyla bir nebze olsun sona ermişti. Artık oyun tamamlandı. Orta Dünya’daki ikinci maceramız başlıyor!

Star Wars vs The Lord of the Rings

Star Wars ve The Lord of the Rings, pek benzerlikleri olmasa da sıklıkla karşı karşıya getirilen seriler. Tabi ki Orta Dünya fanatikleri Yüzüklerin Efendisi’ni, ışın kılıcı hastaları(!) ise Star Wars’ı daha çok beğeniyor, izliyor ve oynuyor... Özellikle Yıldız Savaşları’nın son çekilen 3’lemesi Yüzüklerin Efendisi 3’lemesi ile çakıştığından ötürü, iki seri arasında her alanda rekabet yaratıldı. Bu rekabetin son sıçradığı platform bilgisayar oyunları gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde Star Wars: Empire at War’ın çıkışı ve büyük ilgi görüşü, şimdi ise The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth 2’nin raflarda boy göstermesi, rekabeti heyecan verici bir noktaya taşıdı. Her iki oyun da RTS türünde. Her iki oyun da çok beklendi. Her iki oyun da temasını Dünyaca ünlü serilerden alıyor. Geçtiğimiz günlerde Empire at War’ı inceledik. Bakalım The Battle for Middle-Earth 2 nasıl?

BFME 2’nin masaüstünde duran ikonuna büyük bir heyecan ile tıkladık. İlk oyun son derece başarılıydı. Bu yeni yapımda ne gibi değişiklikler var? ne gibi artılar var? diye düşünürken, BFME 2’nin muhteşem giriş videosu başladı! Oyundaki görevlerin içerisinden alınan parçalarla hazırlanan videoyu, ağzımız açık izledik. Orta Dünya yep yeni yaratıkları, yepyeni savaşları, yepyeni ırklarıyla yeniden monitörümüzde belirmişti! Yapımcı EA’nin giriş videosu yapmak konusunda başarısı yadsınamaz derecede büyük. Yine muhteşem bir iş çıkarmışlar, çünkü oyuna başlamadan önce video bizi havaya sokuyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×