Love

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
"Böyle oyun mu olur" demeyin
İnsanlar, mutlaka beklentilerini karşılayabilecek türdeki oyunları oynayabilir. Fakat her zaman zihinlerde kalmış, hiç bir zaman hayata kazandırılamamış fikirler vardır. Bu düşünceyle yola çıkan Eskil Steenberg, kafasındaki dünyayı dijital ortama aktarmak için 3 yıldan fazla bir süredir harıl harıl çalışıyor. Love, oyuncular için önümüzdeki günlerde piyasaya sürülmesi muhtemel kaliteli bir oyun olabilir, ama yapımcısı için bundan daha fazlasını ifade ediyor.

Düşünceler önemlidir
Öncelikle Love'un nasıl ortaya çıktığından söz edelim. Yapımcı Steenberg, "Farklı şeyler, benim ilgi alanımı oluşturuyor" diyor ve bütün fikirleri aldığını, bunları da kendi fikirleriyle karşılaştırarak eşleşen maddeleri kullandığını belirtiyor. Steenberg, teknik olarak herşeyin inşa edilebildiği ve oluşan şehirlerin yönetilebildiği bir dünya kurmak istemiş. Oldukça heyecan verici birşey olduğunu söylüyor. Bir diğer bilgi olarak oyunları çok sevdiği için kendi geliştirdiği oyununa da bu sebeple "Love" ismini vermiş.

Love, bir MMOFPS oyunu. Kesinlikle bir MMO değil! Dinamik değişebilir bir dünya, FPS perspektifi ve büyük bir RTS oyunu seçenekleriyle oyunculara sunulacak. Yapımda devasa ve keşfedilebilir bir dünya bulunuyor. Yapmamız gerekenleri kısaca özetlersek, "önce keşfet, imparator ol, ittifaklarını kur ve kendi toprakların için savaş". Yeni şeyler keşfettikçe bunlar oynanışa zenginlik katacak. Küçük bir köy veya devasa bir şehir inşa edebileceğiz. İki tepe arasındaki uçuruma bir köprü kurabilecek, köyümüzün etrafını çitlerle çevirerek koruma sağlayabileceğiz. Yapımcının belirttiğine göre, oyunda aynı anda 200 kişi bulunabilecek. Böylece arkadaşlarımızla ittifak kurarak ortak hareket edebilecek ve düşmanlarımıza karşı beraber saldırabileceğiz. Radyo komutları sayesinde arkadaşlarımızla iletişim kurabileceğiz.

Love

Esinlenmeler
Oyunun mücadele sisteminde, Doom ve Quake gibi FPS oyunlarından ilham alınmış. Love'un sunduğu seçenekler doğrultusunda savaşmak sizin elinizde. Şunu unutmayın ki, bir hayli fazla seçeneğiniz olacak. Bir tüfek bularak savaşabilir veya bulduğunuz parçaları bir araya getirerek yeni bir tüfek yapabilirsiniz. Yapımın amacı, her oyuncunun farklı bir oyun deneyimi yaşayabilmesi. Herkesin hazırlayacağı şehirler, araçlar, diğer kişilerin tasarladıklarından farklı olacak ve bu da oyundaki hikâyenizi şekillendirecek.

Tek başına oyun geliştirme ekibi
Love, Eskil Steenberg'in kendi hazırladığı bir tasarım programıyla geliştiriliyor. Kullanılan grafik motoru, düşük PC'lerde olabildiğince performanslı çalışmayı amaç edinerek hazırlanıyor. Görselliğine baktığımızda, bir kağıt üzerine fırçayla yapılmış sulu boya çalışmalarına benzediğini görüyoruz. Bu da oyunun atmosferini olumlu yönde etkileyecektir. Yapımın tasarımı, kodlaması, Network çalışmaları, herşeyi tek bir kişinin elinde. Şimdiye kadar sadece ses ve müzikler üzerinde çalışmalar yapılmamış. Fakat bu konular için destek alınacağı söyleniyor.

Love, gerçekten farklı ve kaliteli bir oyuna benziyor. Yıllardır geliştiriliyor olması ve tek bir yapımcı tarafından hazırlanıyor olması, onu olduğundan da değerli bir konuma getiriyor. Nitekim Steenberg de Love'un büyük bir proje olduğunu dile getiriyor. Görebilmemiz için ise, ne yazık ki bir tarih vermekten kaçınıyor. Ufak bir katılım ücreti ödenerek oynanabilecek yapım, özellikle Online oyunlardan hoşlananlar için ilgi çekici bir oyun.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 15:39
Kalan Karakter: 300 Gönder
Love
İlginizi Çekebilir