Luigi's Mansion

Yağız Hoş 3.06.2010 - 12:31
Nintendo'nun yeni oyun konsolu GameCube'ün Japonya'da piyasaya çykmasyndan sonra konsolun gözde oyunlary da adlaryny iyice duyurmaya ba?lady. Luigi's Mansion'da bu oyunlardan birisi.
Mario'nun artık tarihin tozlu sayfalarına gömüldüğünü düşünenlerdenseniz kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü Nintendo bitmek tükenmek bilmeyen Mario, Pokemon ve Metroid gibi absürük!! oyunlarını yapmaya devam ediyor. Bunlardan Nintendo'nun yeni jenerasyon konsolu GameCube'de ilk görücüye çıkacakların başında gelen yine Mario oluyor. Ama bu sefer görücüye çıkan Mario değil, onun sadece daha uzunu ve daha incesi olan Luigi, yani Mario'nun kardeşi GameCube'ü sarsmak için geliyor.

Öcülü Ev!

Luigi Mario, (Luigi'nin soyadı Mario) bir çoğunuzun bildiği gibi, dünyaca ünlü oyun kahramanı Mario'nun erkek kardeşi olup, ayrıca Mario'nun musluk tamirciliği işinden mesai arkadaşı olur(söylemedi demeyin). Oyunun isminde de görüldüğü gibi Luigi'nin bir evi vardır ve artık Luigi'nin evine taşınma vakti gelmiştir. (Belki de Mario onu evinden kovmuştur.) Ondan sonra, Luigi ingiliz anahtarını bırakır ve eline hayalet yakalayıcısını alır(GHOST BUSTER!!). Evet oyun bir nevi Alone In The Dark 4 ile Ghost Buster'ın birleşimi gibi olmuş. Amacımız anladığınız üzere evde bulunan hayaletleri bulup, hayalet yakalayıcısının içine atmak. Tabii bu arada değişik bulmacalar çözecek ve elinizdeki envanterleri diğer nesneler üzerinde kullanacaksınız.

O da Nesi?

Nintendo bu oyunda kullandığı grafik ve kamera açıları ile herkesin ağzını bir karış açık bırakacağa benziyor. Oyunu oynayanlar 2D ile 3D'nin birleştiği son noktaya şahit olacaklar. Kamera açıları ise yeni bir devrim. ''Resmen bu oyunun içinde bir kameraman var'' diyebileceğiniz türden. Müziklerde ise alışılagelmiş Mario oyunlarına göre farklı bir tarz kullanılmış. Korku filmi müzikleri ile rap birleştirilmiş ve ortaya güzel bir müzik çıkmış. Bunların yanında oyunda bazı küçük sorunlar da olacakmış gibi görünüyor. Gördüğüm kadarıyla oyunda adventure öğesi çok kısıtlı tutulmuş. Hayalet avlamanın da bir sınırı olması gerekir diye düşünüyorum. Taklit öğesi de başka bir konu. Şakayla karışık Alone In The Dark'tan ve bir aralar PlayStation'da çıkmış olan Casper'dan alıntılar görülebiliyor. Mesela Alone In The Dark 4'teki fener olayı, Casper'daki kamera açısı örnek verilebilir. Ancak oyun çıktığında bu türlerin başarıyla harmanlanıp iyi bir sentez olarak sonuç vereceğini düşünmemek şu aşamada sadece önyargı olur. Neticede yine sabırla beklememiz gerekecek.

Büyük Gün Kasım'da!

Luigi's Mansion'ın şu sıralar yaklaşık %70'i tamamlanmış. Nintendo oyunun kalan %30'unu da 1-2 ay içerisinde tamamlayıp oyunu GameCube'ün çıkış tarihi ile aynı zamana hedeflemeye çalışacaktır. Bu arada GameCube de 8 Kasım’da çıkıyor haberiniz olsun. Gördüğünüz gibi bir kaç problemi saymazsak, iyi bir oyun olacak. 8 Kasım'da GameCube'ünü eline alana bir de Luigi's Mansion'u tavsiye ederim.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 15.07.2024 08:19
Kalan Karakter: 300 Gönder
Luigi's Mansion
İlginizi Çekebilir