Lumines

Lumines

Mustafa Özaydın
Mustafa Özaydın 3.06.2010 - 12:31
Tetris geri geldi. Hemde PSP'ye.
Platformlar PSP
Lumines
  • Yapımcı - Yayıncı Bandai - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
Merlin Puanı 82
Artılar Çok zevkli, kullanılan renkler gözü yormuyor, müzikleri gayet hoş.
Eksiler Puzzle Mode çok kötü bir mod olmuş, çok fazla zamanınızı yiyebilir.
Belki de en ünlü puzzle tarzı oyun tetris’tir. İlk çıkan Tetris’ten şu ana kadar belki de bin değişik versiyonu yapıldı. Bazıları çok eğlenceli bazıları ise çok saçma oldu. Fakat hemen hemen hepimiz, hayatımızda bir kere de olsa bu oyunu oynamışızdır. Çok basit mantığı ile yukarıdan gelen değişik şekildeki taşları, düzenli bir şekilde sıralamak ve yaptığımız her bir sıradan belli bir puan almak. (Bu noktada çok buyuk bir tip: Eğer düzenli bir şekilde sıralayıp uzun çubukla 4 tane sıra birden silerseniz 1000 puan alırsınız. Bu tip oynayış tarzında karşılaşabileceğiniz en büyük problem uzun çubuğun gelmemesidir.)

İnceleme mi? Tarih dersi mi?

Peki bu kadar tarih dersine ne gerek vardı diye sorarsanız size şu anda incelemesini yazdığım oyunun tetris türevi bir oyun olduğunu söylerim. Ancak burada “Türevi” kelimesinin altını çizmekte fayda var. Çünkü elimizdeki oyunun mantığına göre bir sıra oluşturmaya değil de, onun yerine elimizden geldigince büyük alanlı bir kare olusturmaya çalışıyoruz. Tabii ki oyunu oyun yapan zorluk seviyesini elimizde olan iki farklı renk sağlıyor. Yukarıdan gelen karelerin bu renklerin değişik versiyonlarında oluşmasından dolayı, bu karelerdeki versiyonları “X” butonu ile değiştirebiliyoruz. Tabii ki kareleri büyütmemizi sağlayan ve soldan sağa giderek artan bir hızla geçen bir çizgi sağlıyor. Yani bu çizgiyi çekmeden elimizden geldiğince büyük bir kare yapmamız lazım. Geçtiğinde ise yaptiğimiz kareyi ekrandan silerek, büyüklüğüne göre puan almamızı ve açılan yeri tekrar kullanabilmemizi sağlıyor.

Bir karenin alanı 4k dır.

Tetris oynayanlarınız o sevimli ve bize bayağı yardımcı olan, yanıp sönen kareciği hatırlarsınız. Bu oyundaki en büyük yardımcınız ise üzerinde kristal olan kare. Bu kare rengi yatay veya dikey şekilde temas ettiği aynı renkteki bütün kareleri yok ediyor. Çok işlevsel birşey anlayacağınız.

Hey mistır dicey.

Oyunumuzun iddialı olduğu kısım ise müzikleri. Oyuna başlarken kendinize bir avatar seçmeniz isteniyor. Bu seçimi yaptığınızda ise oyunda bulunan birçok mod’la karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunlar:

1P(layer) mode:

Bu mod kendi içinde üçe ayrılıyor;

-Aldığınız puana göre seviye atladığınız Challenge Mode.
-Tek bir temayla oynayabildiğiniz kadar oynadiğiniz Single Skin Mode.
-Ve çeşitli uzunluktaki zamana karşı yarıştığınız Time Attack Mode.

2P(layer) Vs. Mode:

Bu mod’da wireless üzerinden başka bir arkadaşınızla karşılıklı olarak oyununuzu oynuyorsunuz. Amaç rakibinizden daha hızlı kare yaparak onun alanını daraltıp hata yapmasını sağlamak.

Vs. CPUu Mode:

2P Vs. Mode’un aynısı ama bu sefer rakibiniz insan değil, PSP’nizin ta kendisi.

Puzzle Mode:

Burada ise size verilen bulmacalari çözmeye çalışıyorsunuz. Her bulmacayı çözüşünüzde, çözmeniz gereken geometrik şekil biraz daha zorlaşıyor. Pek de güzel olmamış açıkçası. Çoğu zaman sizden ne istenildiğini bile anlamayacaksınız.

En sonuncu söz

Oyun bence oldukça zevkli. Oynamaya doyamadim diyebilirim size. Eğer siz de en güzel grafiklerle süslenmis ama deneyimsiz olanın bile 5 - 10 sn. ‘de çözebileceği bulmacalarla dolu olan oyunlardan sıkıldıysanız ve el çabukluğunuzu zekanızla birleştirip, basit mantığınızı kullanacağınız zevkli bir oyun arıyorsanız, Lumines tavsiye edilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 23:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×