Luxor: Pharaoh's Challenge

Luxor: Pharaoh's Challenge

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Mobil bağımlılık ile eklem ağrıları.
Platformlar PSP
Luxor: Pharaoh's Challenge
  • Yapımcı - Yayıncı Mumbo Jumbo - Mumbo Jumbo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 77
10 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%63
Artılar Bağımlılık yapıcı oynanış
Eksiler Bağımlılık yapıcı oynanış
Bazı oyunlar vardır ki gerek süper grafikler, gerekse sürükleyici bir hikayeden yoksundurlar. İçeriği aslında ne kadar boş olursa olsun, işte bu yapımlar salt eğlence sunduklarından hastalık yapar, genelliklede başından saatlerce kalkamazsınız. Zuma ve benzeri oyunlar bu sınıfa girmeleri ile birlikte, çok düşük sistem gereksinimleri sayesinde ofis bilgisayarlarında dahi oynanabildiklerinden, genellikle iş yerlerinin vazgeçilmez oyunları konumundadırlar. Aynı zamanda patronların da belası durumunda olan bu yapımlar, çalışma saatleri içerisinde çaktırmadan vakit öldürmenin muhtemelen en güzel yoludur. Luxor: Pharaoh’s Challenge’da bu tipteki yapımlardan biri. Luxor için Zuma’nın PSP versiyonu demekte bir bakıma doğru olacaktır.

Salgın PSP’ye bulaştı!

Mumbo Jumbo firmasının elinden çıkan yapım, bu tipteki oyunlarda çok da umursamadığımız bir hikaye içeriyor. Aslında bu durumdan yapımcılarda farkındalar. Yinede içeriğin çok boş kalmasını engellemek ve eleştiri oklarına hedef olmaktan bir miktar sıyrılmak için yapımda basitte olsa bir hikaye olmasını yeğliyorlar. Hikaye ve oyunun ana teması olarak eski Mısır uygarlığı konu olarak seçilmiş. Yapımda hangi tuşun ne işe yarayacağı zaten belirtiliyor. El yordamı ile dahi biraz alıştırma yapınca oyunun çözülmesi en fazla beş dakika sürüyor.

Arka planlarda eski Mısıra ait mimari yapı ve nesnelerden oluşan haritalar üzerinde, belli bir hızda farklı renkli toplar yılan gibi dolanarak ilerliyor. Bizler ise her seferinde farklı bir renkte gelen topumuzu yılan vari dolanan sıralı renkli toplarımıza doğru hedef alarak atış yapıyoruz. Yapılan atışlar, yan yana en az iki aynı renkteki topa hedef alınarak yapılmalı, zira aynı renkten ikiden fazla sayıda topu bir araya getirdiğimizde toplar yok oluyor ve puan kazanıyoruz. Amaç basit, topları mümkün olan en yüksek hızda eriterek sırada ilerleyen topların ucunun çıkış noktasına ulaşmasını önlemek. Yeterli hıza erişemeyerek yok edemediğimiz toplar çıkış noktasına ulaşınca bölümü kaybetmiş sayılıyoruz. Yaptığınız bir atış sonrası eriyen topların bulunduğu kısım geri kayarak arkada kalan toplarla birleşiyor. Birleşen toplar ikiden fazla sayıda aynı renk denk gelir ise onlarda kendilerini yok ederek combo yapmış sayılıyor ve ekstra puan almış oluyorsunuz.

İsabet alan toplar farklı içerikleri saklıyor olabiliyorlar. Topların bazılarının içinden ekstra puan, topların hızını yavaşlatıcı, nişan almayı kolaylaştırıcı işaretler gibi hediyeler çıkabiliyor. Ancak bu ödüllerin belli bir geçerlilik süreleri bulunmakta ve süre sona erdiğinde işlevlerini yitirmekteler. Bu bakımdan süreyi iyi değerlendirmeli, mümkün olan en fazla faydayı sağlamaya çalışmalıyız. Bunun dışında bazı bonus bölümler ile de ödüllendirilebiliyoruz. Bu bölümler boyunca seri şekilde tüm topları eriterek ekstra puan kazanıyoruz. Arka planda eski Mısır motifleri taşıyan yapım, 2D grafikleri, renkli yapısı ve eğlenceli atmosferi ile dikkat çekiyor. PSP başında saatlerce vakit geçirilebilecek bir yapım Luxor: Pharaoh’s Challenge.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 07:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×