M.A.C.H. Modified Air Combat Heroes

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Burnout'ın uçan versiyonu çıktı!
Platformlar PSP
M.A.C.H. Modified Air Combat Heroes
  • Yapımcı - Yayıncı Kuju Entertainment - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 78
Artılar İyi görseller, hızlı ve aksiyonu bol
Eksiler Az sayıda harita, yarışlar çok çeşitli değil
Sierra tarafından pazara sunulan Modified Air Combat Heroes (M.A.C.H.), PSP platformu için piyasaya sürülen hızlı yarış oyunlarından birini oluşturuyor. Yalnız bu defa yarış yapanlar arabalar değil, uçaklar oluyor. Hatta uçakların yalnızca kendi aralarında da yalnızca yarıştıkları söylenemez. Bir yandan da şiddetli bir mücadele içinde olduklarını söylersek yeridir.

M.A.C.H için, Mario Kart ile Top Gun oyunlarının karşımı, ya da Wipeout’un uçakla oynanan versiyonları olarak tanımlamak yerinde olacaktır. Hatta Ace Combat’ın Burnout ile birleşimi olduğu dahi söylenebilir. Aslında bir jeti kontrol etmek düşüncesi dahi oldukça karışık olarak geliyor akıllara. Flap’lar, motor, butonlar, göstergeler vs… gibi kontrol edilmesi gereken onlarca şey bulunmakta. Ancak yapım bu karmaşadan ve simülasyondan ziyade, her şeyi en basite indirgeyerek, sizin daha fazla heyecan, aksiyon ve eğlence yaşamanıza odaklanmış gibi görülüyor. Bize bırakılan ise PSP’nin altı ana tuşu ile koca bir jeti uçurmak ve yarışları birinci olarak bitirmek oluyor. Yapımın aslında oldukça saçma sayılabilecek bir hikayesi var. Ancak yinede bu bizi oynamaktan alıkoyamıyor. 2049 yılında geçtiği var sayılan bu aksiyonun temelinde, ordular yatıyor. Zira insanlı uçaklardan sıkılan üstün güce sahip ordular, yapay zeka kontrolündeki uçaklara rağbet göstererek, insanlı uçakları ıskartaya çıkartıyor. Açığa çıkan birbirinden güçlü jetleri ise, parası bol çılgın pilotlar satın alıyor. Böylelikle çılgın pilotların bir araya gelerek, underground yarışları satın aldıkları uçaklarla yapmalarının önü açılıyor. İyi bir hikaye olduğu söylenemez, ancak oynamak için de zaten bahane arıyorduk değil mi?

Her kestirmeye güvenmemek gerek!

Yapımda Arcade, Career ve Challenge olmak üzere üç ana tek kişilik oyun modu bulunuyor. Arcade modunda oynayabileceğimiz iki tür oyun var biri yarış yapmak, diğeri ise seçtiğimiz bir haritada it dalaşı yapmak. Challenge modu ise işin biraz daha görev tabanlı yapıldığı, belli bir süre içinde parkuru tamamlama, belli sayıda sikke toplama gibi aksiyonlar içeren bir mod olmuş. Oyunda ayrıca vakit geçirmek için bu modlar kullanılabilir. Ancak tek kişilik oyunun tadı asıl olarak kariyer modunda ortaya çıkıyor. Beş farklı zorluk seviyesine sahip olan bu bölümde jetlerimiz ile ya yarışıyor ya da it dalaşı içerisine giriyoruz. Bölümlerde kazanılan puanlar ise yarışı kaçıncı derecede bitirdiğimize göre belirleniyor. Eğer yarışı birinci olarak bitirdiysek, daha çok puan kazanma dışında yeni uçaklar gibi kilitli öğeleri de açma şansını elde ediyoruz. Daha öncede belirttiğim gibi uçakları uçurmak için özel bir çaba gerekmiyor. Otomatik olarak uçan uçaklara X’e basarak hızlarını arttırabiliyoruz. X’e iki defa bastığımızda ise turbo ortaya çıkarak çok hızlı itiş gücü ortaya çıkartıyor. Kontroller ise uçağın parkuru takip etmesi ile zor olmaktan çıkıyor.

Haritalar genellikle dağlar, tüneller, mağaralar ve su gibi çeşitli çevre öğeleri ile donatılmışlar. Normal yollar dışında ise harita üzerinde bazı kestirmelerde unutulmamış. Yollar üzerinde ise her an karşımıza çıkabilen tuzaklar olduğundan seri ve hızlı reflekslere sahip olmamız gerekiyor. Yarışlar esnasında ise her şey mubah olduğundan, topladığımız nesneleri rakiplere karşı kullanmadan edemiyoruz. Füzeler, bombalar, mayınlar, hız arttırıcılar gibi çeşitli öğeler ile rakiplerimiz karşısında bir adım öne çıkmaya çalışıyoruz. Açılabilir on bir farklı jet bulunan oyunda her bir uçağın farklı güçlü ve zayıf noktaları bulunduğundan, farklı uçaklarla oynamak farklı deneyimler vaat ederek oynanabilirliği arttırıyor. Ad-hoc modu üzerinden sekiz kişiye kadar da multiplayer destekleyen yapımda, yarış ve it dalaşı modlarını oynamak mümkün oluyor. Çoklu oyuncu modunun oyun paylaşımını desteklediğini de söylemeden geçmeyelim. Görsel olarak ortalamanın üzerinde güzel görüntüler veren M.A.C.H. sesler, efektler ve müzikler bakımından da sınıfı geçiyor. Modified Air Combat Heroes, basit, heyecanlı, bol aksiyona sahip ve oynanabilirliği yüksek bir oyun olduğu söylenebilir. Özellikle hız ve uçak tutkunlarının hoşuna gidecektir.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2022 05:49
Kalan Karakter : 300 Gönder
M.A.C.H. Modified Air Combat Heroes

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×