1/2

M.O.S. Satranç Tahtası & ELF Yapay Zekası

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Satranç'ta Türk damgası!
Satranç, 64 kare üzerinde oynanmasına karşın, oyuncular açısından bakıldığında, manzara çok daha farklıdır. Oyun tahtası dağlar, tepeler, surlardır oyuncu için... Piyonlar orduların, Fil, Kale ve Atlar ise komutanlardır. Dile kolay, 800 yıldır kuralları hiç değişmeyen bir oyundan bahsediyoruz. Hatta piramitlerdeki kabartmalara bakıldığında, kökleri 4000 yıllık geçmişe sahip... Tabii tarihi böylesine derinlere dayanan Satrancın oyunu, yıllarca bilgisayar ekranlarında birbirinden başarılı yapay zekalarla önümüze sunuldu. Fakat hiç biri yerli bir satranç yapımı değildi!

Yerli oyunlarımızdan son zamanlarda sıklıkla söz etmeye başladık. Artık yerli yapımlarda bir bir su yüzüne çıkıyor. Böylelikle “Yerli” ve “Oyun” kelimelerini yan yana görmeye alışacağız gibi geliyor. Pusu’nun yakın zamanda piyasalardaki yerini alması, yerli oyun sektöründeki hareketliliğin ilk belirtileri olarak düşünülebilir. Pusu’nun dışında bir çok Türk ekibin hazırladığı oyunları denedik, resimlerini gördük ve beğendik. Şimdi ise yerli bir satranç yapımı ile karşı karşıyayız. Vedat Meydaneri ve Erdi Ata Bleda’nın ortak çalışması olan proje, henüz daha işin başlarında olmasına karşın gayet başarılı görünüyor.

Projenin çalışma prensibi ise şu şekilde: Vedat Meydaneri’nin ürettiği M.O.S. adı verilen arabirimle, Erdi Ata Bleda’nın ELF adını verdiği, yapay zekanın ortak çalışması sonucu oluşuyor. M.O.S. arabirimi ELF’i çalıştırarak, komutlar veriyor. ELF ise aldığı komutları hesaplayarak, hamle geliştiriyor. Şimdi M.O.S.’un ve ELF’in özelliklerine göz atalım.

M.O.S.

Şuan için tamamlanmamış olmasına karşın M.O.S. adı verilen arabirimin bir çok özelliği mevcut. Şimdilik 2 Board kullanan yapımda, harita sistemi de mevcut. İlerleyen zamanlarda bir çok harita eklenecek yapımı, ister bir oda ister bir bahçe atmosferinde rakibinizle oynayabileceksiniz.

Taşlar konusunda da M.O.S. iddialı. İster klasik bilinen satranç taşları ile oynayabileceğimiz yapım, ister insan şeklinde düzenlenmiş taşlarla istersekte birbirinden ilginç taşlarla oynanabilecek.

Bu projenin en önemli sürprizlerinden biri de, fantastik oyun turu! Henüz kesinleşmese de, satranç oynamayı sevmeyenler için normal kurallar haricinde oynanabilecek bir yapımı içerisinde bulundurması da düşünülüyor. Böylelikle proje, oyuncuları satrançtan çok farklı diyarlara götürebilecek.

Oyunda bulunan tahta 3 boyutlu. Kamerayı neredeyse istediğimiz her şekilde çevirebiliyoruz. Fakat kamera satranç tahtasını merkez alıyor ve onun ekseni etrafında dönüyor. Görüntülerle ilgili bir başka detayda ışık sistemi. Vedat Meydaneri projeye gelişmiş bir ışık sistemi hazırlıyor.

OpenGL’de destekleyen yapımın grafikleri, şuan için son halinde değil. Henüz tam anlamıyla hazırlanmamış olsa da taşlar başarılı görünüyor. Dış çevre de aynı şekilde bitmemiş. Bu yüzden yorum yapmak zor ama kesinlikle son halinin nasıl olacağı merak uyandırıyor. Şimdi gelelim oyunun yapay zekası olan ELF’e.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×