1/3

Maelstrom

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Maelstrom'la strateji üstüne yemek tarifi
Platformlar PC
Maelstrom
Merlin Puanı 50
Artılar Gece gündüz döngüsü, birçok özellik var, su ve bazı efektler hoş
Eksiler Ünlü stratejilerden benzerlikler var; ama bunlar iyi harmanlanmamış, değişik özelliklerin çoğu kullanılmıyor, grafikler iyi değil, sesler de yetersiz kalmış
İkisi bir arada şampuanları biliriz. Krem artı şampuan bir aradadır. Olay krem ve şampuanın ayrı ayrı kullanılması değil, birleşip tek bir yerde olması. Şimdi biraz daha açalım konuyu. Bir iş yaptıktan sonra, yorgunluk kahvesi içmek zevklidir. Ama her zaman bulunmayabilir. Bu sefer imdadımıza hazır kahveler yetişir. Özellikle meşhur üçü bir arayı bilmeyen yoktur herhalde. Kahve, şeker ve süt tozu karışımını, sıcak suyun içine döker, bir güzel karıştırır ve sonra afiyetle içebiliriz. Bu formülü geliştirelim ve şimdi bir video oyunu içine koyalım. Karışım temel olarak strateji olsun. İçine atılacak malzemeler;

1-Bir çorba kaşığı Blizzard’tan Starcraft (Zerg’ler makbul)

2-Doğranmış Command&Conquer: Generals

3-Bir çay kaşığı Warhammer: Dawn of War

4-Üstüne çok azıcık Starcraft’ın Terran’ı ve Red Alert 2 koyabiliriz

Şimdi bunları bir güzel karıştırıp, kodluyoruz. Grafikleri hafif ateşte pişirdik, seslerde hazır. Karşımıza menemen tarzında bir strateji çıkıyor. Hem de ne menemen buyurun Maelstrom’un tadına ufaktan bir bakalım.

Karışık


Maelstrom, ortaya yapılmış karışık salata gibi bir oyun. Bu benzetmeyi kullanıyorum, çünkü gerçekten de öyle. Yapım konu olarak her zaman ki senaryoları birbirine ekleyip ele alıyor. Dünya’da her şey birbirine girmiştir. Yaşanan nükleer felaketler, büyük bir meteor faciası derken insanların iki büyük gücü arasında kıyasıya bir savaş başlar. Daha sonra bu savaşa yaratıklarda yedek kulübesinden katılır ve olaylar gelişir. Hep beraber sonra birbirlerine girerler. İlk olarak sanki bir bilim kurgu dizisinin başlangıcını andıran tanıtım gibi, güzel bir sinematik bizlere bilgi veriyor.

Yapımda üç adet ana mod’a sahibiz. Campaign, Battle veya Multiplayer özelliklerinden birine girip, oyuna dalabiliriz. Campaign’de Maelstrom’un konusu eşliğinde ilerliyoruz. Yapılacak olan görevler genelde belli. Bir noktaya gidip başka biriyle buluşmak, düşmanın üssünü yok etmek, diğer noktadaki rakipleri süzgeç yapmak vs… ana senaryoda ilerliyoruz. Aslında bu görevleri Starcraft’ta çok gördük. Campaign’den bu yüzden başka görevler veya değişiklik beklemek gerekmiyor. Multiplayer ve Battle mod’ları aynı. Battle’da bilgisayara karşı çarpışırken, Multiplayer’da diğer oyunculara karşı savaşıyoruz. Yalnız Multiplayer’da biraz lag sorunu olabiliyor. Belki benim bağlantımdan da olabilirdi, ama bu problemi arada yaşadım. Aslında ne Campaign, ne Battle ne de Multiplayer içinde çok çekici özellik yok. Oyunun asıl vurucu kısmını, ırkların özellikleri ve diğer strateji oyunlarının kırması sonucu olan temelleri yaratıyor.

Üç farklı izotop örneği

Remnats, Ascension ve Aliens olmak üzere üç farklı türümüz var. Aslında tür değil tarafımız var diyelim. Çünkü Remnat ve Ascension insan ırkı, Aliens ise bir yerden fırlamış olan yaratık ırkı. Her ırkın kendine göre belli bir stili ve tarzı bulunuyor.